Jak wykonać oryginalną i trwałą zabudowę kominka?

Obudowa kominka z płyt g-k SiniatPosiadanie kominka jest marzeniem wielu osób. W domach nie tylko tworzy on wspaniały klimat, ale także zapewnia ogrzewanie. W mieszkaniach można stosować biokominki, które nie wymagają specjalnego systemu wentylacji, a stanowią niebanalny element wystroju.

Niezależnie od tego jaki rodzaj kominka wybierzemy, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie jego zabudowy. Poza klasycznymi wykończeniami z różnego rodzaju kamieni, czy płytek można też wykorzystać do tego celu płyty ognioodporne.

Jak wykonać obudowę kominka z płyt g-k?

Po zamontowaniu samego kominka i niezbędnych instalacji można przejść do wykonywania jego obudowy. Na początku trzeba oczywiście dokonać pomiarów i dokładnie zaznaczyć miejsca, w których stelaż będzie montowany do ścian, sufitu i podłogi. W wyznaczonych miejscach należy przykręcić odpowiednie profile stalowe. Następnym krokiem jest wykonanie opłytowania. Warto wiedzieć, że płyty ognioodporne muszą być zamontowane tak, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z ogniem. Do izolacji stosuje się najczęściej specjalną wełnę mineralną pokrytą z jednej strony warstwą aluminium, która odbija ciepło z powrotem do kominka. Podczas przykręcania płyt należy zwrócić uwagę na odpowiednie zagęszczenie wkrętów, które zapewni wymagany poziom bezpieczeństwa. Następnie płyty należy spoinować używając dodatkowych taśm zbrojących oraz aluminiowych wzmocnień na narożnikach. Kolejnym etapem jest montaż kratek wentylacyjnych wykonanych z materiałów ognioodpornych np. miedzi, które będą odprowadzać ciepło do pomieszczenia. Tak przygotowaną obudowę należy zagruntować, a następnie pomalować na wybrany kolor.

Właściwości płyt ognioodpornych

Płyty ognioodporne, na których temat możesz przeczytać tutaj https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-g-k, stanowią doskonały materiał do wykonania obudowy kominka, gdyż zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo, a przy tym są łatwe w montażu. Ponadto tego rodzaju płyty mają zwiększoną odporność na uderzenia, więc zapewniają trwałość na wysokim poziomie. Dodatkową zaletą jest ich stosunkowo niska cena w porównaniu do granitu, czy marmuru, którymi zwykło się je wykańczać.

Ocena: 5.0

Komentarze