Jak wykorzystać przestrzeń nad garażem w domu z poddaszem?

Projekt nowoczesnego domuDecydując się na budowę domu, większość inwestorów wybiera projekty budynków uwzględniających garaż w bryle. Zamknięte i zadaszone miejsce, najlepiej ochroni samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo może służyć do przechowywania sprzętu ogrodowego czy rowerów. Garaż w bryle jest też tańszym rozwiązaniem niż budowa osobnego garażu wolnostojącego. W domach z poddaszem istotną rolę pełni również powierzchnia nad garażem, dlatego przed wyborem projektu warto zastanowić się nad najlepszą dla nas opcją wykorzystania tej przestrzeni.

Większa powierzchnia poddasza

Najczęściej stosowanym przez architektów rozwiązaniem w projektach domów z garażem w bryle jest wyrównanie poziomu stropu nad nim i częścią mieszkalną. Dzięki temu, na poddaszu znajduje się wiele miejsca do wykorzystania na sypialnie. Takie rozwiązanie pozwala na dużą dowolność w kwestii układu klatki schodowej. Jest to istotne gdy chcemy, aby schody były reprezentacyjnym elementem w części dziennej. Metraż nad garażem na poziomie sypialni, pozwala na podzielenie przestrzeni na garderoby z wejściem od dwóch oddzielnych sypialni. Brak stopni między pokojem a garderobą zdecydowanie ułatwia komunikację. Ponadto, przy takim układzie możemy z łatwością doświetlić pomieszczenie nad garażem dużymi oknami od ściany szczytowej, rezygnując tym z samym z drogich okien dachowych.

Projekt domu Rio 2 SLN2410

Projekt domu Rio 2 SLN2410

Funkcjonalne półpiętro

Popularnym rozwiązaniem jest wykonanie półpiętra. Tworzy się one gdy strop nad garażem znajduje się poniżej stropu głównego - między parterem a poziomem poddasza. W tym przypadku, zazwyczaj dach nad garażem również znajduje się niżej w stosunku do dachu nad strefą mieszkalną, co stanowi ciekawe urozmaicenie zewnętrznego wyglądu bryły. Półpiętro możemy wykorzystać wedle własnych potrzeb i może być ono zarówno zamknięte jak i otwarte, widoczne z obu kondygnacji. Dobrym pomysłem jest zrobienie w tym miejscu, oddzielonej od dziecięcych pokoi sypialni małżeńskiej z prywatną łazienką i garderobą. Niższa przestrzeń nad garażem doskonale sprawdzi się jako pokój rekreacyjny z bilardem, drugi salon, siłownia, gabinet lub strych. Należy pamiętać, że półpiętro wymaga zastosowania schodów dwubiegunowych ze spocznikiem.

Projekt domu Karmalita Modern 2M

Projekt domu Karmalita Modern 2M WOK1046

Nowoczesny, wysoki taras

Coraz popularniejszą opcją w domach z poddaszem staje się wykonanie nad garażem efektownego tarasu. Zabieg ten nadaje bryle nowoczesnego charakteru, a ponadto jest niezwykle praktyczny. Górny taras sprzyja chwilom relaksu przy książce, a także jest świetnym miejscem np. na wywieszenie prania. Szczególnie funkcjonalnym rozwiązaniem jest zlokalizowanie tarasu nad garażem i tarasu na parterze po dwóch różnych stronach świata. Dzięki temu niezależnie od pory dnia będziemy mogli spędzać wolne chwile na świeżym powietrzu, w zależności czy wolimy cieszyć się słońcem przy przyjemnym w upalne dni cieniem. Taras nad garażem może zostać wykonany z wejściem z sypialni lub korytarza.

Projekt domu Z Charakterem

Projekt domu Z Charakterem 1 WAW1018

Autor: www.extradom.pl.

Komentarze

Szarszka
Świetny artykuł! Bardzo pomocne spostrzeżenia