Jak zainstalować antenę satelitarną? - Wszystko, co musisz wiedzieć!

Antena satelitarnaMontaż zestawu satelitarnego wcale nie jest taki trudny, jak się wydaje. Warto poświęcić trochę czasu, by zrobić to dobrze i mieć pewny odbiór telewizji nawet w gorszych warunkach pogodowych. Oczywiście wszystko zależy od otoczenia instalacji, jednak odpowiedni rozmiar talerza i solidny uchwyt do anteny stanowią podstawę bezproblemowego odbioru telewizji satelitarnej. Poniżej przygotowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące wyboru i instalacji anteny satelitarnej.

Z czego składa się antena satelitarna?

Zestaw anteny to nie tylko czasza z wysięgnikiem, na którym zamontowany jest konwerter satelitarny. To także uchwyt do anteny i kabel koncentryczny. Wszystko to jest potrzebne, by montaż był bezpieczny, a instalacja działała poprawnie.

  • Wielkość anteny satelitarnej - Oczywiście im większy rozmiar anteny, tym lepiej. W Polsce standardem jest 80 cm, jednak przy niesprzyjających warunkach i słabym sygnale warto pomyśleć o czymś większym. Pamiętajmy jednak, że talerze 90 cm i 100 cm są cięższe, więc będą potrzebowały solidniejszego uchwytu do anteny. Wybierzmy większy rozmiar także wtedy, gdy chcemy odbierać na raz sygnał z dwóch satelitów.
  • Uchwyt do anteny satelitarnej - Jak najbardziej solidny i jak najkrótszy. Uchwyt do anteny powinien być pewnie przymocowany do ściany lub barierki balkonu. Do tego im będzie krótszy, tym ruchy anteny związane z oddziaływaniem wiatru będą mniejsze.

Instalacja anteny satelitarnej

Podczas montażu anteny satelitarnej trzeba pamiętać o kilku rzeczach, by odbiór sygnału był poprawny, a montaż zgodny z zasadami. Należy uważać na czaszę anteny, by jej nie uszkodzić.

  • Wysokość montażu - To, na jakiej wysokości znajduje się antena satelitarna, nie ma bezpośredniego przełożenia na odbiór sygnału. Znaczenie ma dopiero wtedy, kiedy na drodze między satelitą a talerzem pojawiają się przeszkody. W gęsto zabudowanym terenie, gdzie jest dużo odbiorników, a sygnały mogą być odbijane, im wyżej zamontujemy antenę, tym lepiej.
  • Kierunek montażu anteny - W Polsce anteny powinny być zamontowane na południowej lub południowo-zachodniej ścianie budynku. Kolejno w zależności od miasta należy ustawić odpowiedni kąt odchylenia od kierunku południowego. Najlepiej w tym celu użyć kompasu.
  • Kąt odchylenia anteny satelitarnej - Kąt odchylenia w pionie ma się podobnie jak kierunek odchylenia. Należy go odczytać z tabeli dla danej miejscowości. W Polsce będzie on wynosił około 30 stopni.

Antena satelitarna - jak podłączyć z dekoderem?

Do podłączenia anteny satelitarnej do dekodera jest potrzebny konwerter i kabel koncentryczny. Kabel należy przyciąć do odpowiedniej długości, równocześnie zachowując płaską końcówkę. Do tego potrzebne będzie złącza typu "F", które pozwolą połączenie konwertera z tunerem satelitarnym. Jak wszystkie kable, najlepiej zabezpieczyć je przed zwierzętami domowymi i bezpiecznie poprowadzić. Kabel koncentryczny i konwerter mogą mieć duży wpływ na jakość i stałą wartość sygnału.

  • Kabel antenowy - Dobrej jakości kabel koncentryczny jest wbrew pozorom bardzo ważny. Szczególnie jeśli w jego otoczeniu będą przebiegać inne przewody, które mogą powodować zakłócenia. Do tego niektóre kable posiadają dodatkowe powłoki ochronne, które będą chronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
  • Konwerter satelitarny - Powinien być solidny, odporny na wodę, wilgoć oraz promieniowanie UV. Rodzaj konwertera będzie z kolei zależny od naszych potrzeb, czyli od ilości dekoderów, które chcemy podpiąć do jednej anteny lub też od ilości satelitów, od których chcemy odbierać.

Artykuł przygotowany we współpracy z https://ihaa.pl/.

Komentarze