Jak zamontować panele ścienne 3D?

Panele ścienne 3DMontaż paneli 3D wykonanych z gipsu nie jest czynnością mocno skomplikowaną, jednak jeśli nie czujemy się na siłach warto skorzystać z pomocy fachowca, który montował już panele na ścianie. Jak zatem wygląda sam proces montażu? Zapraszamy do małego instruktażu...

Przygotowanie podłoża pod panele

Jest chyba najważniejszą czynnością, która zapewni nam pewność, że nic się w przyszłości z panelami ściennymi nie stanie. Najlepszą sytuacją jest gdy panele gipsowe kleimy bezpośrednio do tynku (gipsowego lub cementowo – wapiennego). Zapewnia nam to bardzo stabilne podłoże do zamontowania. Wystarczy wtedy użyć tylko gruntu głęboko penetrującego, który ustabilizuje nam ścianę pod względem chłonności. Tak przygotowana, jest gotowa do montażu.

Co jednak gdy na ścianie jest już wykonana gładź, co ma często miejsce w już używanych wnętrzach? Wtedy należy użyć ostrego narzędzia i zarysować ścianę w kratkę pod kątem. Ma to na celu lepsze wniknięcie gruntu, a tym samym kleju na jaki będziemy montować gipsowe panele 3D.

Czy panele gipsowe również przygotowujemy?

Tak. Tył paneli 3d gipsowych należy po pierwsze odpylić. Następną czynnością jest gruntowanie podobnie jak ściany. Do tego celu używamy gruntu głęboko penetrującego, który stosujemy najpierw rozcieńczony, a następnie już bez rozcieńczenia. Smarujemy tylko tylną część, która jest płaska. Gruntowanie pozwala wyrównać chłonność gipsu, który może powodować zbyt szybkie wysychanie kleju gipsowego.

Same brzegi płyt 3D powinny być delikatnie pod kątem fazowane, ma to na celu połączenie ich jeden do drugiego za pomocą kleju, zapewniając stabilne połączenie.

Klejenie kasetonów do ściany

Należy tutaj zaznaczyć, że ważne jest miejsce w którym będziemy kleić panele dekoracyjne do ściany. Jeśli chcemy je zamontować na pewnej wysokości, to należy użyć tzw. listwy startowej. Listwę montujemy do ściany w stabilny sposób, gdyż będzie stanowić oparcie dla ciężkich gipsowych paneli na czas montażu.

Jeśli panele mają być zamontowane praktycznie od poziomu podłogi, to sugerujemy trochę inne rozwiązanie. Ciężko na panele, które mają trójwymiarową fakturę, zamocowanie listwy przypodłogowej. Sposobem jest montaż najpierw do ściany pasków płyty karton-gipsowej, która musi mieć podobną grubość jak płyty 3D i wysokość jak cokół podłogowy.

Sam proces klejenia wykonujemy za pomocą kleju gipsowego do płyt k-g. Jest to odpowiednia technika przy małej ilości kasetonów 3D. Przy większej ilości sugerowane jest zaopatrzenie się w gładź gipsową Semin CE78, który ma godzinny czas wiązania. Daje nam to możliwość korekty położenia paneli między sobą oraz uniemożliwia zaschnięcie urobionego kleju.

Połączenia między panelami również kleimy tym samym sposobem, jednak należy zwrócić uwagę, aby był on wklęsły w spoinie. Jeśli będzie wystawał ponad, będzie ciężko go usunąć lub zeszlifować.

Po 24-48h od momentu klejenia przystępujemy do szpachlowania łączeń i spoin. Używamy do tego celu dobrej jakości gładzi. Nie może być ona ani za twarda, gdyż ciężko będzie ją zeszlifować, zbyt miękka spowoduje, że spoina będzie wklęsła. Po okresie wysychania gładzi przystępujemy do szlifowania płyt dekoracyjnych 3D. Wykonujemy tę czynność różnymi gradiacjami papieru, zaczynając od 160-180 do nawet 600. Warto do tej czynności się przyłożyć, gdyż dobrze wykończone łączenia rzutują na wygląd ostateczny naszej ściany 3D.

Malowanie paneli ściennych

Poprzedzamy czynnościami przygotowawczymi. Odkurzamy całą ścianę, aby pozbawić ją pyłu po szlifowaniu. Następnie ponownie przystępujemy do gruntowania. Najpierw rozcieńczonym gruntem, a następnie już bez rozcieńczenia. Wyrówna nam to chłonność gipsu i przy malowaniu nie powstaną nam potencjalne smugi, od zbyt szybkiego wysychania farby.

Panele ścienne malujemy dowolnymi farbami. Używamy do tego celu pędzli lub wałka, chociaż najlepsze efekty otrzymujemy malując pistoletem natryskowym. Do malowania warto użyć także farb dekoracyjnych, które dodadzą nam dodatkowego efektu wykończeniowego.

Przy panelach trójwymiarowych ważny jest efekt światło-cienia, więc wskazane jest umiejętne oświetlenie tak wykończonej ściany. Można to osiągnąć stosując np. oświetlenie LED z boków lub z góry za pomocą halogenów.

Autor: www.yourdecor.pl.