Jak zaprojektować dom marzeń? Przydatne wskazówki

Projektowanie domuKiedy zapada decyzja o budowie następuje etap wyboru projektu domu. Każdy z nas chciałby, aby jego przyszły dom spełniał wszystkie nasze marzenia i zawierał niezbędne elementy, które wydają nam się istotne we własnym domu. Tylko jak pogodzić nasze marzenia z rzeczywistością? Poniżej spróbujemy przedstawić przydatne wskazówki jak można przenieść nasze marzenia w realny projekt.

Projekt domu - nasze marzenie

Pierwszym elementem, którym powinniśmy się zająć jest spisanie wszystkich istotnych elementów naszego przyszłego domu marzeń. Najlepiej usiądźmy z rodziną lub partnerem i zróbmy sobie "burzę mózgów" gdzie wypiszemy wszystko o czym marzyliśmy w naszym nowym domu. Nie ograniczajmy siebie pod żadnym względem na tym etapie.

Zanotujmy wszystko na co tylko mamy ochotę. Z pewnością chcemy aby nasz przyszły dom był jasny. Duża ilość światła powoduje, że pomieszczenia są bardziej przestronne i przytulniejsze dlatego duże okno na całą ścianę salonu jest tu zdecydowanie polecane. Większą przestrzeń możemy też uzyskać projektując w naszym przyszłym domu antresolę. Zapiszmy też wszystkie pomieszczenia, które chcielibyśmy mieć w naszym budynku nie zapominając o wszelkich schowkach, spiżarniach, kotłowniach, garderobach i innych pomieszczeniach gospodarczych. Spróbujmy określić wielkość wszystkich pomieszczeń, które powinny być w naszym przyszłym domu.

Pomyślmy też nad funkcjonalnością domu i jego przeznaczeniem. Czy potrzebujemy użytkowego poddasza, czy być może jedna kondygnacja nam w zupełności wystarczy. Inspirujmy się na tym etapie realizacjami innych osób. Możemy zapisywać fotografie domów, które najbardziej nas urzekły zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz aby na późniejszym etapie przejrzeć wszystkie ładne domy i wnętrza i wybrać te najbardziej trafne. Przydatne na tym etapie mogą być także gotowe projekty domów. Przeglądając ich rozwiązania oraz realizacje inwestorów możemy ukierunkować i zawęzić nasze potrzeby.

Przekształcamy marzenia w realne potrzeby

Kolejny etap to porównanie naszych marzeń z realnymi możliwościami. Jeśli zsumujemy wszystkie pomieszczenia, które zapisaliśmy na etapie marzeń, może się okazać, że powierzchnia naszego przyszłego projektu domu powinna mieć 250 lub 300 m2. Na taki dom z pewnością nie będzie stać każdego, dlatego trzeba teraz zrewidować nasze zapisy. Spiżarnia to bardzo przydatne pomieszczenie ale czy na pewno jest nam ona niezbędna? Oddzielne łazienki do każdego z pokoi też są ogromnie wygodne ale może da się funkcjonować z innymi mieszkańcami posiadając jedną wspólną łazienkę na każdej kondygnacji. Pamiętajmy, że każdy metr naszego domu to wydatek około 2500-3000 zł.

W zależności od posiadanego budżetu powierzchnię użytkową domu będziemy musieli odpowiednio ograniczyć. Garaż jest bardzo przydatny ale czy kilkadziesiąt tysięcy przeznaczone na jego budowę jest tego naprawdę warte. Odchudzając nasze pomieszczenia marzeń do realnych kształtów może się okazać, że nasz przyszły projekt domu może mieć powierzchnię w granicach 120-160 m2, która jest najczęściej wybieraną powierzchnią wśród gotowych projektów domów.

Projekt domu musi być przede wszystkim funkcjonalny

Marzenia marzeniami ale w naszym przyszłym domu spędzimy najprawdopodobniej całe nasze przyszłe życie. Dlatego musimy pamiętać o funkcjonalności naszego budynku. Starajmy się aby nasz projekt domu był podzielony na strefy: dzienną i nocną. Unikajmy zbyt dużej komunikacji, przeznaczając te powierzchnię na pokoje aby były większe i przestronniejsze bo w końcu to w nich będziemy przebywać a korytarz służy jedynie przemieszczaniu się z pomieszczenia do pomieszczenia. Spróbujmy też wydzielić w naszym przyszłym domu strefy czyste i brudne. Przejście z zakupami do kuchni przez salon może nie być najlepszym rozwiązaniem podobnie jak komunikacja do kotłowni, która powinna być najlepiej oddzielna, szczególnie jeśli zdecydujemy się na kotłownię na paliwo stałe. Pamiętajmy, że nie wszystkie marzenia da się zrealizować i najlepszym wyjściem w takiej sytuacji będzie kompromis pomiędzy marzeniami a możliwościami inwestora.

Autor: www.domywstylu.pl.

Komentarze