Jaki odpływ liniowy wybrać? Poznaj rodzaje

Odpływ liniowyNowoczesna łazienka, to taka, w której ukrywa się przyłącza. Niezwykle estetycznym i eleganckim, a zarazem praktycznym elementem prysznica jest odpływ liniowy. Jakie wyróżniamy rodzaje takich odpływów, a także na co zwrócić uwagę przy wyborze? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Odpływ liniowy - co warto wiedzieć i jakie wyróżniamy rodzaje?

Odpływy liniowe są charakterystycznymi elementami kabin typu walk-in. Takie natryski cieszą się popularnością ze względu na wygodę użytkowania, brak barier architektonicznych. Jaki odpływ liniowy można wybrać? Warto zacząć od definicji. Otóż jest to element, który służy odprowadzeniu wody z prysznica do kanalizacji. Składa się z rusztu oraz rynienki, do której spływa woda. Rynienka jest połączona z syfonem, a za jego pośrednictwem woda trafia do kanalizacji. Warto wiedzieć, że odpływy liniowe mają zbliżoną przepustowość do punktowych. W przypadku dużych pokojów kąpielowych można wybrać nawet dwa. W ten sposób można liczyć na bardziej efektywne odprowadzanie wody. Odpływy liniowe występują w różnych kształtach, jednak charakteryzują się podobną wydajnością odprowadzania wody. Można zdecydować się na odpływy liniowe proste z wariantem pod płytkę albo maskownicą. Ruszt może być zatem ukryty pod glazurą albo z widoczną maskownicą ze stali nierdzewnej, która może być wyposażona w otwory w różnym kształcie. Można wybrać też szerokość odpływu. Wiele osób decyduje się na odpływy liniowe typu slim.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpływu liniowego?

Przede wszystkim należy dobrać rozmiar odpływu liniowego. Do wyboru jest odpływ liniowy od 30 do 120 cm. Trzeba wziąć pod uwagę miejsce montażu, czyli ściana lub podłoga.  Odpływ liniowy ścienny sprawdza się tam, gdzie zastosowane jest ogrzewanie podłogowe. W przypadku małej ilości miejsca na rynienkę i syfon przy wyborze zestawu warto poradzić się fachowców.  Istotne znaczenie ma kształt, który może być prosty, łukowy czy też narożny. Szerokość rusztu także ma znaczenie. Oczywiście należy wybrać również jego typ, czyli pod płytkę albo ze stali nierdzewnej. Wysokość rynienki ma istotne znaczenie ze względów konstrukcyjnych. Pod podłogą musi się zmieścić zarówno rynienka, jak i syfon. Oczywiście dla wielu osób duże znaczenie ma estetyka. Dlatego należy zwrócić uwagę również na styl dopasowany do łazienki i samej kabiny prysznicowej typu walk-in.

Komentarze