Jaki olej do kosiarki? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając olej do kosiarki

Olej do kosiarkiDo prawidłowego działania każdej kosiarki, niezbędny jest profesjonalny, wysokiej klasy olej. W praktyce, spełnia on wiele ważnych funkcji, w związku z czym jego wybór jest niezwykle istotnym, ale też stosunkowo trudnym zadaniem. Jaki olej do kosiarki kupić? Na jakie elementy zwrócić uwagę? Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z wyborem odpowiedniego oleju do kosiarki, znajdziecie w naszym artykule.

Oleje do kosiarek, dostępne na rynku

Obecnie na rynku można znaleźć bogaty asortyment olejów i smarów do maszyn (np. kosiarek). Ich zadaniem jest zmniejszanie tarcia poszczególnych elementów oraz zapobieganie korozji, a tym samym wydłużanie czasu eksploatacji urządzenia. Z uwagi na rodzaj maszyny oraz jej przeznaczenie, w sklepach dostępne są oleje do silników dwusuwowych, czterosuwowych, a także prowadnic.

W sprzedaży znajdują się również oleje, niezbędne do przygotowywania mieszanek paliwowych, wysokiej klasy oleje mineralne i syntetyczne oraz inne oleje do różnego rodzaju maszyn ogrodniczych.

Jakie funkcje pełni olej do kosiarki?

Olej do kosiarki spalinowej jest niezbędny do prawidłowego odprowadzania ciepła z elementów roboczych maszyny, co tym samym znacznie wydłuża jej żywotność. Olej pełni także funkcję ochronną - zabezpiecza silnik przed korozją i wpływem tzw. osadów wysokotemperaturowych.

Pamiętaj, że…

niewłaściwie dobrany olej, może prowadzić do szybkiego zużycia poszczególnych elementów kosiarki, co tym samym przełoży się na konieczność zakupu nowej.

Podczas poszukiwań najlepszego oleju do kosiarki, należy pamiętać o tym, że jego skład, powinien być dopasowany do rodzaju sprzętu, do którego będzie stosowany.

Jaki olej do kosiarki - syntetyczny czy mineralny?

Oleje do kosiarek dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: syntetyczne oraz mineralne.

1. Olej do kosiarki - syntetyczny

Syntetyczny olej do kosiarki, wyróżnia się bardzo wysokimi parametrami użytkowymi, w tym również stabilnością termiczną, dzięki której świetnie sprawdza się zwłaszcza latem, kiedy na dworze jest gorąco. Co więcej, konsystencja oleju pozostaje niezmieniona nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Dzięki swoim właściwościom, syntetyczne oleje do kosiarek sprawiają, że silnik może pracować lepiej i… dłużej, ponieważ jego żywotność zostaje znacznie wydłużona.

2. Olej do kosiarki - mineralny

Mineralne oleje dobrze sprawdzają się w przypadku małych kosiarek o stosunkowo ograniczonej mocy. Doskonale chronią urządzenie przed wpływem niskich temperatur. Oleje tego typu, nie są polecane do większych kosiarek - podczas pracy na wysokich obrotach, diametralnie spada jego lepkość, co przekłada się bezpośrednio na gorszą ochronę silnika.

Jaki olej do kosiarki dwusuwowej i czterosuwowej?

Aby wybrać najlepszy olej, należy zwrócić uwagę na rodzaj posiadanej kosiarki, jej silnik oraz możliwości.

1. Olej do kosiarki dwusuwowej

Kosiarki dwusuwowe to urządzenia, które nie posiadają wydzielonej miski olejowej, w związku z czym, olej stosowany jest jedynie jako dodatek do paliwa. Przed zakupem odpowiedniego oleju do kosiarki, warto sprawdzić więc, czy posiada specjalny dodatek w postaci rozpuszczalnika, dzięki któremu dobrze zmiesza się z paliwem.

Doskonałym rozwiązaniem może być np. olej do kosiarki Stihl HP 2T, który został wyprodukowany na bazie olejów mineralnych i posiada świetne właściwości samomieszające oraz smarne.

2. Olej do kosiarki czterosuwowej

W przypadku kosiarek czterosuwowych, można skorzystać z wydzielonej miski olejowej, dzięki czemu zakupiony środek będzie dozowany osobno. W poszukiwaniu najlepszego oleju do kosiarki czterosuwowej, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego gęstość oraz lepkość, którą producenci podają, przy uwzględnieniu niskich i wysokich temperatur.

Olejem do kosiarki czterosuwowej, który dobrze sprawdza się w okresie letnim jest SAE 30 marki Stiga. Ten jednosezonowy olej mineralny, gwarantuje skuteczną ochronę przed ściernymi osadami i korozją, nawet podczas długich przerw w pracy. Produkt zabezpiecza także tłoki, zawory i świece zapłonowe przed tworzeniem się osadu.

Innym, sprawdzonym olejem do kosiarek czterosuwowych jest Stiga 10W30. Ten wysokiej klasy olej półsyntetyczny, doskonale nadaje się do smarowania czterosuwowych silników benzynowych chłodzonych powietrzem. Olej zabezpiecza silnik przed zużyciem ściernym, osadem i korozją.

Autor: www.sklepogrodniczy.pl.

Komentarze