Jakich środków warto użyć przy konserwacji bram?

Konserwacja bramyDość wielu z nas twierdzi, że smar do bram to raczej średni produkt do konserwacji, bo zdecydowanie lepiej sprawdza się impregnat lub specjalna farba do bram stalowych. Natomiast smar to raczej rozwiązanie doraźne i dość tanie. Najczęściej stosowane jeśli chodzi o zawiasy bram i bramek, bo ten środek chroni przed korozją i zapobiega nadmiernemu zużywaniu się tych konkretnych elementów.

Zawiasy

W przypadku bram zawiasy są bardzo ważnymi elementami, bo to właśnie one łączą się i ze skrzydłami bram i ze słupami, czyli ich nadmierne zużycie jest problematycznym. Mowa tu dokładnie o tym, że jeśli te konkretne elementy zużyją się zbyt mocno, to konkretne skrzydło bramy trzeba unosić, po to by rygiel trafił w swoje miejsce. Kluczowe znaczenie ma też i to, że smar do bram to produkt dość tani i można coś w tym stylu nabyć w dość wielu marketach. Dlatego tak wielu z nas stosuje go doraźnie, po to by korozja zawiasów nie postępowała, choć nie tylko w przypadku tych elementów można go stosować i w tym tkwi przewaga tego konkretnego produktu nad jakimiś farbami. Farby użyje się rzecz jasna tylko raz, czyli pomaluje się nią dane skrzydło bramy, a potem ono zacznie się dalej niszczyć, czyli ta farba wyschnie i po jakimś czasie zacznie się łuszczyć. Nie ma w tym nic zaskakującego, choć wiele zależy też od klasy farby.

Wzmianki o smarach

Nie każdy smar do bram jest taki sam jeśli chodzi o jakość. Mowa tu dokładnie o tym, że wiele z nich stosuje się wyłącznie w zawiasach, ale istnieją też i takie, którymi da się zabezpieczyć inne ocierające o siebie elementy i co równie istotne tego smaru nie wymyje deszcz. Takowy smar jest też droższym od od tych bardziej typowych, ale ta różnica w cenie nie jest znaczącą, bo te produkty muszą być atrakcyjnymi cenowo i co równie ważne ich stosowanie musi być łatwe. Łatwość w tym konkretnym przypadku oznacza rzecz jasna nakładanie za pomocą jakiegoś taniego narzędzia, takiego jak jakaś szpatułka wykonana z tworzywa. Równie istotnym jest też i to, że właśnie tak zakonserwować bramę może dosłownie każdy, bo do tego nie potrzeba jakiejś wybitnych umiejętności. Takowa konserwacja też nie trwa godzinami i dlatego jest to opcja optymalna.

Inne prawdy o zawiasach

Wielu z nas doskonale wie o tym, że zawiasy bram wykonuje się z tej wybitnie twardej stali. Mowa tu dokładnie o tym, że muszą być one odpornymi na zużywanie się, ale jeśli w ten smar zapewniający odpowiedni poślizg dostanie się coś takiego jak ziarna piasku, to zawiasy mogą się zużyć przedwcześnie. Dlatego też raz na jakiś czas warto zdjąć skrzydła bramy, oczyścić zawiasy. Nałożyć ten nowy smar i ponownie założyć skrzydła konkretnej bramy. Takie konserwowanie jest uznawane za dość dobre, choć wiele zależy też od masy skrzydeł danej bramy. Jeśli są one lekkimi to zużycie takowe następuje dość wolno, ale jeśli są ciężkie to zużycie postępuje szybciej. Dlatego też w niektórych przypadkach taka brama przesuwna opierająca się na specjalnych rolkach to rozwiązanie idealne, bo w tym przypadku ciężar rozkłada się na rolki i co równie istotne taką bramę się przesuwa, a nie otwiera.

Więcej na: https://dbamyobramy.pl/suchy-smar-do-bram-p-4.html.

Komentarze