Jakie czynniki wpływają na cenę mieszkania lub domu?

Cena kupna domuChcesz sprzedać mieszkanie? A może… kupić dom? Z pewnością finanse bardzo cię interesują. Dlaczego nieruchomości są wyceniane tak różnie? Co wpływa na koszt sprzedaży lokali mieszkaniowych? Czynników wpływających na cenę jest naprawdę bardzo wiele!

Wielkość nieruchomości

Najbardziej uniwersalnym przelicznikiem ceny nieruchomości jest określenie ceny za metr kwadratowy mieszkania. Im większe jest mieszkanie w danej lokalizacji, tym będzie ono droższe. Nie jest to jednak zasada, która działa proporcjonalnie - przy bardzo dużych mieszkaniach i domach wycenianie kosztów sprzedaży nieruchomości zmienia się, i cena za metr zaczyna spadać. Z racji tego, że na wartość nieruchomości wpływ ma naprawdę wiele czynników, to tylko orientacyjne kalkulacje. Dzieje się tak mimo tego, że praktycznie w każdym ogłoszeniu oraz w większości artykułów dotyczących trendów na rynku nieruchomości jest podawana cena za metr kwadratowy powierzchni.

Cena kupna domu

Lokalizacja

Bardzo duży wpływ na ostateczną wycenę nieruchomości ma lokalizacja domu lub mieszkania. Wieś, małe miasto lub metropolia to niewystarczające rozróżnienie. Liczy się odległość od większej miejscowości, skomunikowanie, sąsiedztwo zakładów produkcyjnych i innych, potencjalnie uciążliwych miejsc. W przypadku dużych miast bywa tak, że każda dzielnica może mieć inne średnie ceny za nieruchomości. Ważne jest to, czy dany budynek znajduje się blisko centrum, ośrodków handlowych, szkół, przedszkoli, parków, miejsc atrakcyjnych turystycznie i czy jest dobrze skomunikowany. Bezpieczeństwo okolicy to także znaczący aspekt. Liczą się także trendy - niektóre dzielnice lub osiedla są doceniane za "klimat", atmosferę.

Typ nieruchomości

Ten czynnik ma szczególne znaczenie w przypadku mieszkań. Liczy się wszystko: czy jest to kamienica, blok, a może mały apartamentowiec. Piwnica i obecność innych pomieszczeń gospodarczych z pewnością ułatwia funkcjonowanie mieszkańców, dlatego ma wpływ na ostateczną cenę mieszkania. Podobnie jest z miejscami parkingowymi i garażem. Gdy ich zabraknie, warto sprawdzić, czy w najbliższym sąsiedztwie nie ma problemu z parkowaniem auta. Liczba kondygnacji i pięto, na którym znajduje się mieszkanie, także ma znaczenie. O ile lokal nie znajduje się na parterze, należy sprawdzić, czy w budynku działa winda.

To nie wszystko. Znaczący jest również standard wyposażenia i urządzenia mieszkania, stan instalacji i budynku, obecność udogodnień, wysokość pomieszczeń… To bardzo ciekawy, ale i skomplikowany temat, dlatego warto jest zapoznać się z nim i… zaufać specjalistom oraz analitykom, którzy wiedzą, jak poprawnie przeprowadzić wycenianie nieruchomości - umiejętnie zestawia wszystkie wymienione wyżej aspekty i pomogą poznać cenę interesującej nas parceli.

Komentarze