Jakie formalności musi wypełnić osoba kupująca mieszkanie?

Kupno mieszkaniaWielu osobom marzy się nabycie nieruchomości w postaci mieszkania. Niektórzy całe życie dążą do tego, aby móc wejść w posiadanie swojego własnego lokum. Wizja samej transakcji jest zatem bardzo emocjonująca. Nie można jednak zapominać również o tym, iż zakup nieruchomości jest obarczony różnymi formalnościami, które należy dopełnić.


Czym różni się zakup nieruchomości z rynku pierwotnego od tej z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego przebiega nieco inaczej. Zazwyczaj najbardziej interesującymi ofertami są oferty zakupu mieszkań z rynku wtórnego. Takie mieszkania są bowiem wykończone, niekiedy w pełni wyposażone i nadają się od razu do zamieszkania. Rynek pierwotny charakteryzuje się natomiast tym, iż klient zazwyczaj otrzymuje mieszkanie w stanie surowym, które samodzielnie musi wykończyć.

W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wynosi 2% wartości rynkowej mieszkania, a więc oscyluje wokół kwoty kilku tysięcy złotych. Mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego nie są obarczone tymi kosztami.

Jakie koszta musi ponieść kupujący mieszkanie?

Prócz wyżej wymienionego podatku, który musi zostać opłacony w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego, osoba kupująca mieszkanie ponosi również wiele innych kosztów. Jednym z nich jest koszt związany z wizytą u notariusza i stworzeniem przez niego umowy sprzedaży. Wysokość taksy notarialnej jest ściśle określona przez prawo. Opłata zmienia się natomiast w zależności od wartości nieruchomości. Im jest ona droższa, tym więcej kupujący musi zapłacić.

Dodatkowe koszta pojawiają się w momencie, gdy mieszkanie kupowane jest na kredyt. Banki wymagają między innymi, by kredytobiorcy posiadali ubezpieczenie na życie, które należy opłacać każdego miesiąca. Jeśli mieszkanie jest kupowane przy pomocy pośrednika nieruchomości, kupujący ponosi koszty związane z wynagrodzeniem takiej osoby.

W jaki sposób znaleźć odpowiednie mieszkanie?

Zaznajomienie się z zasadami dotyczącymi zakupu mieszkania jest podstawą do podejmowania świadomych kroków na rynku nieruchomości. Znalezienie idealnego mieszkania obecnie jest tym prostsze, iż w internecie działa mnóstwo stron, pozwalających na wyszukiwanie nieruchomości. Wyszukiwarki pozwalają na zaznaczenie swoich własnych preferencji, co pomaga w sprawnym wyłowieniu potencjalnie interesujących ofert.

Wyszukiwarka obido.pl pozwala na znalezienie mieszkania dopasowanego do oczekiwań klienta w Warszawie, Trójmieście czy też we Wrocławiu. Strona jest nasycona podstawowymi informacjami, które pomagają już na samym początku dokonać wstępnego wyboru dotyczącego nieruchomości.

Komentarze