Jakie są rodzaje żaluzji aluminiowych i które wybrać?

Żaluzje aluminioweŻaluzje aluminiowe to najchętniej wybierane rodzaje osłon okiennych - nic dziwnego. Są praktyczne, pozwalają na duży wybór kolorów, a do tego są ekonomiczne. Pasują również do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Wśród żaluzji aluminiowych wyróżniamy wiele rodzajów - które wybrać do naszych wnętrz?


Dlaczego właśnie aluminium?

Jest to materiał odporny na wilgoć, trwały i stosunkowo tani. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, z których niektóre imitują nawet drewno. Jest łatwy w czyszczeniu (o czym więcej w dalszej części tekstu). Żaluzje aluminiowe dzięki swojej uniwersalności pasują też do większości wnętrz: od tych nowoczesnych i skandynawskich, po klasyczne i rustykalne. Można je wykorzystać na okna i drzwi tarasowe, a duży wybór szerokości lameli sprawia, że możemy je spersonalizować do swoich potrzeb.

Jakie rodzaje żaluzji aluminiowych wyróżniamy?

Wyboru możemy dokonać przede wszystkim pod względem szerokości żaluzji. Najczęściej występują one w szerokościach od 16 do aż 50 mm. Te najszersze to opcja do nowoczesnych wnętrz, która prezentuje się bardzo efektownie na dużych oknach, na przykład w salonie.

Żaluzje wykonane z aluminium występują też w najróżniejszych kolorach: do wyboru mamy ich zazwyczaj kilkanaście. Oprócz standardowej bieli, szarości czy czerni, mamy też żaluzje aluminiowe brązowe oraz różne inne w naturalnych barwach drewna. Wymienione modele pasują do wnętrz rustykalnych czy etno, a inne, jak białe żaluzje aluminiowe z bambusową maskownicą, doskonale sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich. Przy tym wersje aluminiowe są zwykle tańsze i łatwiejsze w czyszczeniu od żaluzji drewnianych.

Żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe z bambusową maskownicą i obciążnikiem

Dodatkowe usługi przy żaluzjach aluminiowych

Oczywiście wymiary i kolory żaluzji to nie wszystko. Możemy zdecydować się też na różne inne opcje. Żaluzje aluminiowe do okien mogą mieć na przykład różnego rodzaju maskownice: na front i boczki. Jest to usługa dodatkowa, która kosztuje dodatkowe kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. Maskownice są dobrane kolorystycznie do żaluzji i mogą nadać naszym osłonom okiennym bardziej spójny wygląd.

Jak czyścić żaluzje aluminiowe?

Jeżeli zastanawiacie się, jak umyć żaluzje aluminiowe, śpieszymy z pomocą. Żaluzje wykonane z aluminium najlepiej czyścić flanelową ściereczką, odkurzaczem albo specjalną szczoteczką do żaluzji. Posiada ona kilka rzędów wałków, które pomogą nam zetrzeć kurz z poszczególnych lameli. Jest ona pokryta miękkim mikrowłóknem, dzięki czemu nie musimy się martwić o nasze żaluzje. Szczoteczka czyści równocześnie część wierzchnią i spodnią żaluzji. Po umyciu żaluzji szczoteczkę wystarczy przepłukać w letniej wodzie.

Jeżeli z kolei posiadamy mały przenośny odkurzacz, to również możemy go wykorzystać do czyszczenia żaluzji. Musimy tylko przejechać nim po poszczególnych szczebelkach żaluzji i gotowe.

Żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe loft

Ile kosztują żaluzje aluminiowe?

Na ich koszt wpływają oczywiście ich wymiary, kolor oraz sposób wykończenia - na przykład wspomniane maskownice zwiększą nieznacznie ich koszt. Również wszelkie dodatkowe funkcje podnoszą ich cenę. Mówiąc jednak o standardowym koszcie żaluzji aluminiowych 50 mm, to zazwyczaj cena zaczyna się tutaj od 400 złotych. Są one na pewno tańsze od żaluzji drewnianych czy bambusowych.

Przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj naszych wnętrz oraz nasze potrzeby. Żaluzje aluminiowe będą pasować do większości pomieszczeń - od sypialni, przez salon, aż po kuchnię i łazienkę. Mają tutaj przewagę nad wspomnianymi już żaluzjami drewnianymi, które nie zawsze można wykorzystać w wilgotnych pomieszczeniach.

Komentarze