Kąpiel w małej łazience - brodziki do kabiny

Nowoczesna aranżacja łazienkiRzymskie termy potrafiły pomieścić nawet trzy tysiące osób. Greckie łaźnie i nowożytne uzdrowiska Vincenza Priessnitza były równie przestronne, czego nie można powiedzieć o wielu łazienkach, w których przychodzi zażywać kąpieli. Jak zatem dobrze wykorzystać małą przestrzeń, aby w pełni cieszyć się błogą chwilą wyciszenia?

Najmniejszymi pomieszczeniami w małych mieszkaniach bywają właśnie łazienki, na których projektanci oszczędzają ograniczoną przestrzeń. Poruszanie się w ciasnocie przypomina udrękę zwłaszcza, gdy większość miejsca zajmuje wanna. Długa kąpiel jest cudowna, lecz rzadko udaje się znaleźć na nią czas. Pora zatem postawić na praktyczne rozwiązania. Świetną alternatywą są kabiny prysznicowe. Problemem staje się jednak dobór właściwego brodzika do kabiny. Jak sobie z tym poradzić?

Na głęboką wodę

Wizyta w SPA jest niezwykle przyjemnym doświadczeniem, ale wystarczy zastosować kilka dobrych pomysłów, aby we własnym mieszkaniu urządzić miejsce regeneracyjnego wypoczynku. Głębokie brodziki są godnym polecenia rozwiązaniem, jeśli użytkownicy łazienki uwielbiają brać krótkie, lecz intensywne natryski. Po takiej kąpieli podłoga często jest bardzo mokra, więc wyjście spod prysznica może skończyć się poślizgnięciem. Ze szczelnego i głębokiego brodzika woda nie wypłynie tak łatwo, a dodatkowo można w nim wykąpać małe dziecko lub szybko wyprać ręcznie ubrania. Płytkie modele pozwalają za to zwiększyć optycznie przestrzeń, a starsze osoby nie mają problemu z wejściem pod prysznic.

Kolejną kwestią jest bezproblemowy montaż brodzika, którego najczęściej można podjąć się na własną rękę. W tym celu niezbędne okaże się posiadanie odpowiednich narzędzi, dzięki którym całe zadanie okaże się bezproblemowym i stosunkowo szybkim działaniem. W ich składzie nie może z pewnością zabraknąć funkcjonalnej wkrętarki, wkrętaka, poziomicy czy szczypców do syfonów sanitarnych.

Kształt brodzika i dopasowanie do kabiny

Przy podejmowaniu decyzji warto uwzględnić wysokość substytutu wanny, ponieważ niewielkie łazienki są często niskie. Projektant powinien pomyśleć również o kształcie brodzika i dostosować go do układu łazienki. Kwadratowe modele pasują do wnęk oraz nadają się do kabin ustawionych w rogu. Na rynku coraz łatwiej znaleźć półokrągłe brodziki. Zamiana kwadratu lub prostokąta na owal oznacza zaoszczędzić nieco przestrzeni.

Oprócz wymiarów brodzika, należy zwrócić uwagę na promień kabiny, która będzie nad nim montowana. Zaleca się przy tym uruchomienie czujności, bowiem częstym błędem popełnianym przy spontanicznie dokonywanych zakupach jest mylenie promienia z rozmiarem brodzika. Jeśli specyfikacja informuje, że długość wynosi np. 90 cm, to standardowy promień półokrągłej kabiny wynosi zazwyczaj R-55 cm.

Bezpieczna kąpiel w brodziku

Dostępny asortyment jest na tyle szeroki, że producenci prześcigają się w oferowaniu dodatkowych udogodnień. Seniorzy i osoby zmagające się z ograniczeniami ruchu powinny zainteresować się zakupem brodzików z wygodnym siedziskiem. Jeśli problemem jest długie stanie w jednej pozycji, zawsze można odpocząć na chwilę. Priorytetową sprawą jest dobór odpowiednich części do kabin, które można nabyć na aleno.pl. Poza przemyślanym zakupem rolek i osłony, na ścianie warto umieścić także poręcz, która ułatwi wychodzenie spod prysznica.

Ciekawą propozycją jest możliwość zakupu brodzika z powłoką antybakteryjną i antygrzybiczną. Kabiny i brodziki znajdują się nie tylko w domu, ale coraz częściej w miejscach publicznych - siłowniach czy salach treningowych. Z niewielkich szatni korzysta wiele osób, więc nie trudno nabawić się choroby skóry. Warto także zainwestować w zakup specjalnej maty antypoślizgowej. Gwarancją świetnego dopasowania brodzika do kabiny jest wybór jednego producenta obu elementów. Uwzględnienie wszystkich czynników pozwala cieszyć się z błogą kąpielą nawet w najmniejszej łazience.

Komentarze