Klimatyzacja w mieszkaniu - ile kosztuje?

Klimatyzacja w mieszkaniuObserwowane na przestrzeni ostatnich lat zmiany klimatyczne powodują, iż coraz częściej spotykamy się z anomaliami pogodowymi. Za takie można uznać chociażby temperatury w naszej strefie klimatycznej dochodzące zimą do 15 stopni. Zanikająca wiosna, ustępująca miejscu wydłużonemu latu, powodują coraz większą popularność klimatyzatorów. Urządzenia te, często niewielkim kosztem, potrafią skutecznie schłodzić własne cztery ściany w bloku. Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu? Jak kształtują się ceny poszczególnych typów urządzeń?

Klimatyzator przenośny, naścienny, a może klimator?

Zanim przejdziemy do cen poszczególnych urządzeń, warto pokrótce wyjaśnić czym są 3 najpopularniejsze typy urządzeń w blokach.

Klimatyzator przenośny

Możliwy do zamontowania w każdym miejscu i o każdej porze, klimatyzator przenośny to stosunkowo proste w konstrukcji urządzenie. Składa się on ze skraplacza i parownika, umieszczonych (zazwyczaj) wewnątrz jednej obudowy oraz rury odprowadzającej ciepło i wilgoć na zewnątrz budynku. Powietrze na skutek pracy wentylatora trafia do wnętrza klimatyzatora, gdzie na parowniku oddaje swoje ciepło tzw. czynnikowi chłodniczemu. W ten sposób schłodzone powietrze wydmuchiwane jest do pomieszczenia, a ciepłe odprowadzone rurą wystawioną poza budynek.

Elementem charakterystycznym każdej klimatyzatora przenośnego jest tzw. rura wyrzutowa. Konieczność jej wyprowadzenia poza mieszkanie (przez uchylone okno czy drzwi) rodzi ryzyko zmniejszenia efektywności chłodzenia, ponieważ przez otwarte okno wpada również ciepłe powietrze. Dlatego też stosuje się specjalne uszczelki okienne, sprzedawane osobno lub w zestawie z urządzeniem.

Montaż klimatyzatora przenośnego (jak i uszczelki) jest niezwykle prosty. Można wykonać go samodzielnie, ustawiając urządzenie na równym podłożu w pobliżu okna i podłączając do prądu. Następnym krokiem jest założenie uszczelki i stworzenia "kołnierza okiennego", przez który poprowadzimy rurę.

Prosty montaż i szeroka gama dostępnych urządzeń wpływają na niskie ceny klimatyzatorów przenośnych. Najtańsze urządzenia dostępne są za około 1600-1800 złotych. Warto skorzystać z porównania klimatyzatorów przenośnych w eksperckim rankingu klimatyzatorów, ponieważ pomoże znaleźć urządzenie dostosowane do potrzeb i budżetu.

Klimatyzator naścienny

Klimatyzatory naścienne to najczęściej urządzenia typu split. Ich działanie opiera się analogicznie na parowaczu i skraplaczu, z których ten pierwszy umieszczony jest w mieszkaniu drugi zaś na zewnątrz budynku. Do chłodzenia używane są te same rodzaje czynników chłodzących (R32, R290, R600a).

Najważniejszą różnicą jest wyższa natomiast jest kultura pracy urządzeń, odczuwalna w zakresie wydajności i głośności urządzeń. Jest to jednak okupione wyższą ceną. Nawet jeśli na rynku znaleźć można klimatyzatory naścienne poniżej 2000 złotych, należy doliczyć do tego koszty montażu. Mogą one oscylować w granicach 500-1000 złotych, w zależności od skomplikowania montażu, ilości wykorzystanych materiałów, jak również pory roku. Sezon letni to czas wzmożonej pracy sprzedawców i monterów klimatyzacji. Możemy się wówczas spodziewać nie tylko wydłużonego czasu, ale i większych kosztów realizacji zamówienia.

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji naściennej montowana jest na elewacji budynku. Przed instalacją urządzenia konieczne jest zatem uzyskanie zgody spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Czasem zgoda taka jest formalnością. W innych przypadkach może wymagać wniosków popartych rysunkami technicznymi. I choć bardzo rzadko nie udaje się uzyskać wymaganych zgód, warto założyć kilkanaście dodatkowych dni na realizację zakupu.

Klimator/klimatyzer

Często podobne z wyglądu do klimatyzatorów przenośnych, klimatory (zwane też klimatyzerami) kuszą znacznie niższą ceną. W praktyce jednak urządzenia te mają z prawdziwą klimatyzacją niewiele wspólnego. Różnią się one przede wszystkim czynnikiem chłodzącym.

W przypadku klimatorów jest nim po prostu woda (lub kostki lodu). Za ich pomocą wiatrak w klimatorze generuje chłodną mgiełkę, przy okazji nawilżając pomieszczenie. Choć na pierwszy rzut oka przyjemne, działanie to nie jest skuteczne. Klimatory są w stanie obniżyć temperaturę o 1-3 stopnie Celsjusza. Różnicę to odczuwa się jedynie stojąc w sąsiedztwie urządzenia. Co ważne, niekontrolowany przyrost wilgotności może też doprowadzić do przewilżenia pomieszczenia.

Kolejną istotną różnicą jest moc chłodzenia urządzenia. W przypadku klimatorów jest to z reguły kilkadziesiąt, do ok. 100 W. W przypadku klimatyzatorów przenośnych 2-4 kW. Przede wszystkim jednak klimatory nie mają rury wyrzutowej, która odprowadzałaby powietrze na zewnątrz.

Klimatyzator do mieszkania - ile kosztuje?

Jak wyglądają koszty związane z poszczególnymi typami urządzeń? W celu obliczenia łącznego kosztu związanego z zakupem i eksploatacją klimatyzacji, przyjęliśmy rok użytkowania sprzętu (średnio przez 3 godziny dziennie) oraz stawkę za 1 kWh równą 0,6 zł. Za m3 wody przyjęliśmy 10 zł.

Klimatyzator przenośny

  • Moc urządzenia: 2-4 kW
  • Pobór prądu: 1,2-1,5 kW
  • Dzienny koszt eksploatacji: 1,35 kW x 3h x 0,6 zł = 2,43 zł
  • Roczny koszt eksploatacji: 2,43 zł x 365 dni = 886,95 zł
  • Łączny koszt klimatyzacji (po roku użytkowania): 1700 zł + 886,95 = 2586,95 zł

Klimatyzator naścienny

  • Moc urządzenia: 2-4 kW
  • Pobór prądu: 0,8-1,1 kW
  • Dzienny koszt eksploatacji: 0,95 kW x 3h x 0,6 zł = 1,71 zł
  • Roczny koszt eksploatacji: 1,71 zł x 365 dni = 624,15 zł
  • Łączny koszt klimatyzacji (po roku użytkowania): 1900 zł + 624,15 zł + 500 zł (montaż) = 3024,15 zł

Niższe koszty zakupy oraz brak usługi montażu sprawiają, że klimatyzator przenośny jest tańszym urządzeniem. W dłuższej perspektywie klimatyzator naścienny będzie bardziej opłacalnym wyborem (ze względu na niższy pobór prądu). Wiele jednak zależy od tego jak intensywnie będziemy korzystać z urządzenia w ciągu roku (ile godzin w ciągu dnia, w jakim trybie pracy). Przy niewielkiej eksploatacji, klimatyzator przenośny może być tańszym rozwiązaniem przez co najmniej kilka lat. Intensywne użytkowanie sprawi, że klimatyzator naścienny zwróci się już po ok. 3 latach.

Podejmując ostateczną decyzję warto zwrócić również uwagę na montaż. Decydując się na klimatyzator przenośny, otrzymujemy urządzenie gotowe do działania. Zakup stacjonarnej klimatyzacji wiążę się z uzyskaniem pozwolenia, oczekiwaniem na montaż oraz ingerencją w ściany mieszkania.

Komentarze

Tyrian
Klimatyzacja do tanich nie należy, ale warto. Można wybrać tutaj modele: https://nachlodno.pl/