Kolor ecru

Kolor ecruKolor ecru to barwa ciemniejsza od antycznej bieli, sporo jaśniejsza od beżu i bardziej przytłumiona niż kremowy. Nazwa koloru została zapożyczona z języka francuskiego i oznacza surowe płótno, podobnej barwy jest również niebarwiony jedwab. Kolor ecru to mieszanka bieli, odrobiny żółtego i szarości.

Jest to odcień łagodniejszy od bieli, co jest szczególnie widoczne w przypadku wielobarwnych kompozycji. Dużym atutem tego koloru jest to, że nie szarzeje na ścianach. Écru mniej kontrastuje z innymi kolorami, dzięki czemu łatwiej niż w przypadku bieli jest uzyskać harmonijne zestawienie. Wnętrza w kolorze ecru są łagodne, ciepłe i bardzo eleganckie.

Choć ten kolor większości osób kojarzy się z jasnym ma również ciemniejsze odcienie. W palecie barw Instytutu Pantone znajduje się również kolor ecru olive, wpadający w złamaną zieleń. Najbliżej tej barwie do zielono-brązowego oliwkowego.

Kolor oliwkowy ecru

Oba kolory, choć bardzo różne łączy subtelny przytłumiony odcień. Żaden z nich nie jest oczywisty, wyraźny, zarówno standardowy, jak i oliwkowy mają przygaszoną barwę i są spokojne.

Kolor ecru Pantone

Jak uzyskać kolor ecru?

Kolor ecru przypomina jaśniejszą wersję kremowego przybrudzonego odrobiną szarości. Mając taką wiedzę możemy zabrać się za tworzenie ww. koloru. Do białej farby należy dodać dosłownie odrobinę spokojnego żółtego i kilka kropli jasnego szarego. Jeśli kolor nadal jest zbyt biały, zabieg barwienia można powtórzyć, jednak uwaga - bardzo łatwo przedobrzyć i otrzymać kolor kremowy lub beżowy. Oliwkowy ecru to barwa przypominająca owoce drzewa oliwnego. By go uzyskać do koloru białego dodajemy odrobinę spokojnej zieleni i odrobinę brązu.

Z jakimi kolorami łączyć kolor ecru?

  • Écru z oliwkowym stworzą bardzo harmonijne wnętrze utrzymane w spokojnych, odprężających barwach ziemi. Warto zaznaczyć, że to jaśniejszy odcień będzie lepszą bazą, zaś oliwkowy powinien wystąpić w aranżacji jako subtelny element kontrastujący. Niestety takie zestawienie nie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, przygaszone barwy mogą zdominować i optycznie zmniejszyć przestrzeń. Te dwa szlachetne kolory pasują do stylu skandynawskiego, wiejskiego, kolonialnego, nowoczesnego.
  • Écru z delikatną pastelową zielenią to połączenie kolorystyczne, w którym jedna barwa podkreśla elegancję drugiej. Aranżacja utrzymana w tej kolorystyce będzie lekka, spokojna, relaksująca i harmonijna. Pasuje do wnętrz w stylu klasycznym, angielskim, skandynawskim i nowoczesnym. Takie zestawienie kolorystyczne doskonale sprawdzi się w domach pracoholików, osób nadpobudliwych i słabo umiejących się relaksować.
  • Écru z granatem to ponadczasowe połączenie dwóch niezwykle eleganckich barw, które nie tylko kontrastują, lecz także współgrają ze sobą. Delikatne i stłumione ecru doskonale uzupełnia głębię granatu, który w zestawieniu z subtelnym odcieniem zyskuje niebywałą klasę, staje się elegancki i luksusowy. Jeśli dodać do wspomnianych kolorów odrobinę srebra uzyskamy efekt subtelnej elegancji. Jest to doskonały duet kolorystyczny do wnętrz w stylu klasycznym, nowoczesnym, retro i glamour.
  • Écru z morskim niebieskim to bardzo nowoczesne połączenie barw, wpisujące się w najnowsze trendy kolorystyczne. Zestawienie tych dwóch kolorów sprawi, że aranżacja stanie się delikatna, elegancka i jakby szyta na miarę. Oba kolory są delikatne stonowane, zarówno ściany, jak i przedmioty w tych kolorach zachwycają, oczarowują, są subtelne, a jednocześnie piękne i wyrafinowane. Jest to zestawienie kolorystyczne, które możemy zastosować niemalże w każdym pomieszczeniu od kuchni przez salon, sypialnię do pokoju dziecięcego. Écru z morskim niebieskim idealnie wpisuje się w styl nowoczesny, eklektyczny i klasyczny. Przy czym w dwóch ostatnich przypadkach należy uważać, aby aranżacja nie była zbyt wyniosła, takie barwy występujące obok siebie mogą onieśmielać.
  • Écru z bielą to duet niemalże doskonały, który podkreśla charakter pomieszczenia, optycznie powiększa przestrzeń, dodaje elegancji. Jest to zestawienie kolorów, które sprawdzi się niemalże w każdym stylu od nowoczesnego przez eklektyczny, angielski, glamour do Shabby chic. Jest jeden warunek - biel i ecru potrzebują mocnego kontrastu, ale utrzymanego w barwach ziemi, w tej roli sprawdzą się wszystkie ciemne odcienie drewna. Do ścian w kolorze białym i mebli ecru można dodać elementy ozdobne z egzotycznego drewna i odrobinę srebra. Wnętrze urządzone w takich barwach jest spokojne, harmonijne i mimo swego wyjątkowego charakteru jest na tyle neutralne, że każdy typ osobowości się w nim odnajdzie.
  • Écru i jasny pastelowy róż to kolejna propozycja kolorystyczna, która aż zapiera dech w piersiach. W sypialni singielki lub pokoju małej księżniczki to róż może być na pierwszym planie. W salonie rodzinnym przewagą powinien być ecru, a róż występować w postaci kilku elementów dekoracyjnych lub zasłon. Należy zauważyć, że róż w sąsiedztwie tak stonowanej barwy, jak ecru staje się łagodny, spokojny i dystyngowany, ulatuje z niego kobiecy akcent.

Salon z ecru (wg Pantone) w roli głównej

Salon ecru

Przedstawiona aranżacja to nowoczesny przestronny salon w barwach ziemi. Centralnym punktem pomieszczenia jest część wypoczynkowa. To właśnie w niej dekorator użył koloru ecru, choć występuje on jedynie pod postacią dwóch tapicerowanych mebli, jest mocno wyeksponowany. Masywne, wygodne meble wypoczynkowe subtelnie kontrastują z białymi ścianami i nieco mocniej z ciemną podłogę. Kolor ecru w tym pomieszczeniu odgrywa bardzo ważną rolę. Po pierwsze wyznacza strefę relaksu i wypoczynku, po drugie doskonale podkreśla biel na ścianach, która sprawia, że ecru wydaje się bardziej elegancki, wprost dostojny. Ciemna podłoga to element, dzięki któremu skórzane meble w kolorze ecru sprawiają wrażenie ciężkich, masywnych i bardzo wygodnych.

Elementy chromowane jak modna stojąca lampa i barierki schodów podkreślają nowoczesny charakter aranżacji. Najciemniejszy kolor występuje pod postacią kilku drobnych dodatków, ram okiennych, stolika kawowego oraz ramy kominka, ale to właśnie ta barwa sprawia, że ogromna otwarta przestrzeń nie jest nudna i mdła. Na uwagę zasługuje fakt, że kolor ecru w tym pomieszczeniu jest niezastąpiony. Gdyby meble tapicerowane mały inną barwę zmieniłyby się charakter całej aranżacji. Tylko ecru jest na tyle neutralną barwą, że nie zdominował całej przestrzeni dziennej, lecz wprowadził do salonu spokój, harmonię.

Komentarze