Kolor fuksja
Fuksja to jeden z najpopularniejszych kolorów 2014 roku. Przez kolejne lata doczekał się wielu odcieni. Obecnie w palecie barw Pantone znajdziemy między innymi fuksję różową, różaną, purpurową oraz czerwoną. Wszystkie wyżej wymienione odcienie fuksji mają zbliżoną barwę.
Fuksja jest jaśniejszą odmianą purpurowego oraz jest nieco głębsza i bardziej różowa niż amarant. To barwa bardzo energetyczna, inspirująca, która pobudza wyobraźnię, dodaje odwagi i motywuje do działania. Fuksję możemy znaleźć w aranżacjach w stylu glamour, nowoczesnych, klasycznych, art déco.
Jak uzyskać kolor fuksja?
Czysta fuksja powstaje ze zmieszania niebieskiego i czerwonego w proporcjach 1:1. Jednak uwaga, aby otrzymać zamierzony efekt danego odcienia, najpierw należy wybrać odcień, następnie dobrać odpowiednią proporcję niebieskiego i fioletu. W zależności od nasycenia, głębi i intensywności tych dwóch barw odcień fuksji będzie inny. Aby otrzymać fuksję z białej farby i pigmentów należy kupić gotowy pigment lub pobawić się w mieszanie dwóch kolorów barwnika. W tym wypadku znacznie bezpieczniej będzie najpierw wymieszać odrobinę barwników w oddzielnym naczyniu, a po uzyskaniu odpowiedniej barwy zacząć powoli dodawać pigment do białej farby. Prawdopodobnie kolor będzie trzeba barwić stopniowo, dlatego warto zapisywać proporcje mieszanych pigmentów. W przypadku tak głębokich i odważnych barw zawsze bezpieczniej jest wybrać gotowy kolor w sklepie lub poprosić o zrobienie koloru przez sprzedawcę. Profesjonalne sklepy mieszają kolory na zamówienie od ręki.
W jakich pomieszczeniu zastosować kolor fuksja?
Fuksja to bardzo wszechstronna barwa, która ma pozytywny wpływ na otoczenie.
Kolor fuksja w pomieszczeniach
- Fuksja w salonie doda klasy i uroku, najlepiej sprawdzi się w jadalni (przy połączonej z salonem) lub prezentować się będzie pod postacią tapicerowanych mebli. Masywne i pikowane będą tworzyć klimatyczną strefę wypoczynkową. Proste i minimalistyczne podkreślą nowoczesny charakter pomieszczenia. Akcent w tej barwie np. obicie krzeseł, obrus lub zasłony pobudzą apetyt i wyostrzą wszystkie zmysły.
- Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym fuksji nigdy za wiele, ściany w tym kolorze sprawią, że kuchnia będzie elegancka i wyjątkowo klimatyczna. W tym wypadku najlepiej będą się prezentować białe meble na wysoki połysk. Równie dobrze będzie się prezentowała biało-czarna kuchnia, z dodatkami w kolorze fuksji, które sprawią, że nudne pomieszczenie stanie się dynamiczne, inspirujące i energetyczne.
- Korytarz z dodatkami lub stylowymi meblami w kolorze fuksji to bardzo wysoko postawiona poprzeczka, trudna do aranżacji - dobrze zrealizowana będzie jak zapowiedź niezapomnianych wrażeń wizualnych w dalszej części domu.
- W pokoju dziecięcym barwa ta raczej się nie sprawdzi, ponieważ większość pociech tryska energią i nie potrzebuje dodatkowych bodźców. Kolor ten w pokoju malucha może sprawić, że dziecko będzie nadpobudliwe, może mieć problemy z koncentracją i zasypianiem.
- W sypialni fuksja może się pojawić, ale jedynie jako kontrastujący akcent, najlepiej w takim miejscu, które jest niewidoczne podczas zasypiania. Doskonale sprawdzi się pod postacią tapety za łóżkiem, tapicerowanego krzesła do toaletki lub narzuty i ozdobnych poduszek.
Z jakimi kolorami łączyć fuksję?
- Fuksja z bielą to piękne dynamiczne zestawienie barw, które doskonale się uzupełniają, biel staje się jaśniejsza bardziej szlachetna i podkreśla soczysty kolor fuksji. Taka kompozycja doskonale sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych.
- Fuksja i szary to duet kolorystyczny, który zauroczy każdego, łagodny zimny odcień szarości idealnie komponuje się z fuksją, dodając jej elegancji i klasy. Taką kombinację barw można zastosować w stylu klasycznym, eklektycznym, nowoczesnym i loftowym.
- Fuksja i granat to wyjątkowa kompozycja, którą można zastosować pod postacią dodatków, jako bazę do granatu i fuksji polecamy biel lub szarość. Wnętrze w takich barwach będzie eleganckie, harmonijne i inspirujące. Omawiane kolory pasują do stylu klasycznego, glamor, nowoczesnego.
- Fuksja, srebro i czerń to połączenie luksusu, elegancji i fantazji. Wszystkie trzy barwy podkreślają się wzajemnie. Czerń w otoczeniu fuksji staje się głębsza i dodaje intensywności fuksji. Trzecia barwa to srebro, które sprawia, że dwa poprzednie kolory zyskują wyjątkowy luksusowy charakter. Są to barwy wprost stworzone do aranżacji w stylu glamour, art-deco i nowoczesnych.
- Fuksja i złoto to duet dla odważnych, który doskonale prezentuje się z białymi, szarymi lub écru ścianami. Złoto podkreśla wyjątkową elegancję fuksji, nasza propozycja to jeden fikuśny mebel w centralnym punkcie pokoju np. ozdobne krzesło z tapicerką w kolorze fuksji i złotym stelażem.
Aranżacja kuchni z nowoczesną zabudową w kolorze fuksji
Prezentowana aranżacja to ultranowoczesna kuchnia w odważnych barwach. Lakierowane meble na wysoki połysk przy takim zestawieniu kolorystycznym to strzał w dziesiątkę. Zarówno odcień fuksji, jak i głęboka czerń dzięki gładkiej błyszczącej powierzchni, zyskują charakter nowoczesnej elegancji. Uzupełnieniem fuksji i czarnego są białe ściany, które rozjaśniają pomieszczenie. Dzięki zastosowaniu bieli na ścianach fuksja, choć jest dominującym kolorem, nie przytłacza pomieszczenia. Kolor szary na blacie roboczym i podłodze to barwa pośrednia pomiędzy bielą ścian i czernią na górnych szafkach. W ten sposób dekorator uniknął kolejnego kontrastu kolorystycznego. Srebrne uchwyty szafek kuchennych i sprzęt AGD w tym samym kolorze podkreślają nowoczesny styl aranżacji i dodają lekkości projektowi. Urządzając pomieszczenie w tak odważnych i kontrastujących barwach, należy pamiętać o wprowadzeniu do aranżacji jednego lub dwóch neutralnych kolorów, by zachować równowagę i harmonię. Fuksja to doskonały kolor do kuchni, gdyż wyostrza apetyt, inspiruje, pobudza wyobraźnię i motywuje do działania. W takim wnętrzu każdy posiłek smakuje lepiej.
Komentarze