Kolor indygo

Kolor indygoKolor indygo to mocna, głęboka barwa balansująca na pograniczu niebieskiego i fioletu. Pierwotnie indygo otrzymywano z barwnika występującego w roślinie Indygofera Tinctoria (indygowiec barwierski, farbiarski), od której pochodzi nazwa koloru. Indygo przez setki lat był zarezerwowany jedynie dla wyższych sfer, a stosowanie go w niższych klasach społecznych było zabronione pod groźbą kar.

Mowa zatem o kolorze dystyngowanym, ekskluzywnym wręcz królewskim, który sprawia, że każde wnętrze nabiera elegancji. Indygo obecnie występuje w kilku popularnych odcieniach w aranżacji wnętrz. Kolor ten od lat święci triumfy w świecie mody. To właśnie dzięki ciekawemu odcieniowi barwy niebieskiej popularny denim wciąż zachwyca. Ze względu na szeroką gamę odcieni tego koloru nie można podać jednego połączenia barw, z których powstaje indygo.

Modne odcienie indygo

  • Fioletowy indygo

Kolor fioletowy indygo

  • Niebieski indygo

Kolor niebieski indygo

  • Vintage indygo
Kolor vintage indygo

Z jakimi kolorami łączyć indygo?

Połączenia kolorystyczne z indygo są uzależnione od tego, który odcień wybierzemy. W aranżacji wnętrz barwa ta kojarzy się głównie z kolorowymi wnętrzami meksykańskimi lub tymi w stylu śródziemnomorskim. To właśnie w tych regionach świata indygo jest najczęściej spotykane i stanowi bazę kolorystyczną dla innych barw. W skąpanych słońcem wnętrzach ściany, okiennice, czy meble w kolorze ciemnego niebieskiego indygo nie stanowią problemu. W Polskich wnętrzach zdecydowanie polecamy zastosowanie tego koloru w postaci dodatków lub jako drugi kolor bazowy, jednak warto rozjaśniać ciemne indygo inną jasną barwą.

Niebieskie odcienie indygo doskonale sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, vintage, angielskich. Pasują do aranżacji w chłodnych nowoczesnym stylu, dodając mu wysmakowanej elegancji i powagi. Te odcienie indygo najlepiej prezentują się na twardych powierzchniach jak ściany, fronty szafek, czy blat kuchenny. Na meblach wypoczynkowych czy też zasłonach kolor ten może występować w postaci dobrze nam znanego denimu lub tkanin obiciowych z delikatnym meszkiem typu alcantara, welur. Ściany w kolorze niebieskiego indygo najlepiej wyglądają pojedynczo. Ciekawym zabiegiem dekoratorskim jest stworzenie na ścianie efektu denim. W tym celu ścianę malujemy na modny odcień niebieskiego indygo i zanim farba wyschnie, przecieramy mokrym ławkowcem najpierw od sufitu do podłogi, potem od prawej do lewej. W ten sposób stworzymy imitację splotu charakterystyczną dla dżinsu.

Fioletowy indygo

  • to barwa wprost stworzona do wnętrz w stylu glamour. Odcienie fioletowe doskonale sprawdzają się w postaci mebli tapicerowanych, zasłon, czy oświetlenia. Fioletowe indygo kocha błyszczące dodatki, kryształowe żyrandole, cekiny i cyrkonie. Tkaniny obiciowe w tym kolorze najpiękniej prezentują się z eleganckim pikowaniem.
  • ze srebrem lub złotem - to duet niemalże doskonały, tak wykwintna barwa potrzebuje odpowiedniej oprawy, a w połączeniu ze złotem lub srebrem stworzy pięknie aranżacje w stylu glamour. Należy jednak pamiętać, że fioletowe odcienie indygo są głębokie i mocne. W połączeniu ze srebrem, lustrami, kryształami i cekinami stworzą lekką, aranżację w stylu glamour. Indygo o fioletowym zabarwieniu ze złotem, mosiądzem lub miedzią to wnętrze gustowne, eleganckie, ale o znacznie poważniejszym wręcz pałacowym charakterze. W takim wnętrzu doskonale będą się prezentować antyki lub meble stylizowane na angielskie w kolorze białym lub naturalnego egzotycznego drewna. Taka kolorystyka jest polecana do salonów, jadalni i sypialni o dużym metrażu, w mniejszych pomieszczeniach możemy mieć wrażenie, że kolory zdominowały i przytłoczyły wnętrze.
  • z czarnym - to kolejne ciekawe zestawienie kolorystyczne, które możemy zastosować we wnętrzach minimalistycznych, dodając im powagi i wyszukanego smaku. Ten duet najlepiej sprawdzi się na białym lub szarym tle.
  • z bielą - takie zestawienie barw jest idealne do wnętrz w stylu klasycznym, romantycznym i vintage. Fioletowa ściana ozdobiona białymi, pięknymi meblami w stylu angielskim lub białe eleganckie krzesła z obiciem w kolorze fioletowego indygo są jak wisienka na torcie. Jest to jedno z najbardziej urokliwych zestawień kolorystycznych.
  • z zielenią, pomarańczowym lub czerwonym stworzą aranżacje w stylu etno. Wielobarwne kwiatowe etniczne wzory na tkaninach doskonale sprawdzą się w połączeniu z meblami kolonialnymi lub tymi wyszukanymi na babcinym strychu w kolorze indygo vintage.

Niebieski indygo

  • doskonale komponuje się bielą, tworząc nowoczesną, ekskluzywną, ale lekką aranżację, w której panuje harmonia i miła atmosfera. Jest to jedno z zestawień kolorystycznych, które przyciągają domowników. Zastosowane kolory sprawia, że luksus nie onieśmiela, lecz staje się dostępny dla każdego.
  • z czernią i srebrem to zestawienie barw zarezerwowane dla osób o mocnej osobowości, których nie przytłoczą tak zdecydowane kolory. Taką paletę barw można zastosować zarówno we wnętrzach nowoczesnych, klasycznych, jak i glamour.
  • z pomarańczowym, żółtym i zielonym to zestawienie barw będące wizytówką meksykańskich domów. Przywołuje również na myśl wakacje pod palmami. Taką kolorystykę polecamy jedynie w postaci dodatków. Zastosowanie wszystkich kolorów w równych proporcjach wprowadzi do wnętrza chaos. Przewaga niebieskiego indygo sprawi, że pomieszczenie będzie ciemne. Nasza propozycja to białe ściany, niebieskie meble i dodatki z przewagą pomarańczu i żółtego, zieleń tylko w śladowych ilościach. Ciekawy efekt zostanie uzyskany, jeśli tradycyjne meble zastąpią te wykonane z palet i skrzynek drewnianych pomalowanych na omawiany kolor.
  • z pudrowym różem i bielą - to nowoczesne i bardzo modne zestawienie barw. Biel jako baza, blue indygo kolor występujący w przewadze i róż, który powinien pojawić się w postaci dodatków.

Vintage indygo

  • z szarym i białym jest to jeden z niewielu kolorów, który wymaga połączenia z więcej niż jedną barwą. Zestawiony jedynie z bielą czy czernią staje się nijaki i nudny. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest łączenie go z dwoma dodatkowymi kolorami. Vintage indygo z bielą i szarościami będzie eleganckie i spokojne i co najważniejsze nie przytłoczy pomieszczenia.
  • ze srebrem i czernią to trio kolorystyczne zarezerwowane do wnętrz klasycznych z nutą glamour.
  • ze złotem i zielenią stworzy wyjątkowo elegancką, ale ciężką aranżację wpisującą się w styl romantyczny. W takim zestawieniu doskonale sprawdzą się florystyczne motywy i falbany na tkaninach. Złote lub mosiężne eleganckie bibeloty oraz masywne białe meble stylizowane na shabby chic, lub ciemne rustykalne. Pamiętajmy jednak, że jest to zestawienie kolorystyczne, które pasuje na dużej powierzchni.
  • w połączeniu z czerwienią lub pomarańczowym stworzą natomiast lekkie, nowoczesne i energetyzujące wnętrze. Takie zestawienie kolorystyczne doskonale sprawdzi się w pokoju nastolatka. Vintage indygo złagodzi mocne, pobudzające barwy.

Aranżacja nowoczesnej kuchni - fronty meblowe w kolorze indygo

Indygo w nowoczesnej kuchni

Przedstawiona aranżacja jest doskonałym przykładem na to, że nowoczesne meble kuchenne w kolorze indygo są równie eleganckie i urokliwe jak te w stylu angielskim. W omawianej aranżacji dekorator pokazał, jak można połączyć kolor, który przez lata występował na bogato zdobionych meblach angielskich z nowoczesnymi rozwiązaniami. Wybór materiałów, jak i kolorów nie jest przypadkowy. Gładka, matowa płyta MDF, z której powstały fronty szafek kuchennych to zerwanie z najczęściej wybieranymi w tym kolorze frezowanymi, bogato zdobionymi kredensami kuchennymi z naturalnego drewna.

Prosta forma blatów z nowoczesnego konglomeratu lub szlifowanego betonu podkreśla nowoczesny charakter zabudowy oraz dodaje dynamiki całej aranżacji. Minimalistyczne uchwyty w kolorze srebrnym, prostokątny sufitowy okap kuchenny oraz słoiczki z białego szkła odbijającego światło to nawiązanie do stylu glamour. W tej aranżacji należy zwrócić uwagę na fakturę wszystkich sprzętów. Proste bryły, bez dodatkowych ozdób sprawiają, że zabudowa jest bardzo nowoczesna. Nawiązanie kolorystyczne do stylu glamour indygo+srebrny+biały, a także zamontowane celowo punktowe podświetlenie stalowego okapu mają za zadanie odbijać światło.

Indygo ociepla całość, gdyby fronty mebli kuchennych były białe, szare lub czarne pomieszczenie stałoby się chłodne. Wybrany kolor zabudowy kuchennej sprawia, że cała aranżacja zachwyca spokojem, harmonią i odrobiną luksusu.

Komentarze