Kolor lawendowy

Kolor lawendowyKolor lawendowy jest bardzo dyskusyjną barwą, bo i roślina, od której pochodzi, występuje w kilku odcieniach fioletu do bardzo jasnego wpadającego w biały, jasnego delikatnego fioletu, zimnego fioletowego wpadającego w niebieski i mocnego ciepłego, którego bliżej do różu niż do niebieskiego. Kolor ten uzyskujemy z połączenia barw podstawowych RGB, czyli czerwonej, niebieskiej i zielonej, według Pantone to (w systemie RGB): czerwony - 178, zielony - 164, niebieski - 212.

Jak uzyskać różne odcienie lawendy?

  • jasna lawenda będzie mieszanką jasnego, pastelowego różu, błękitu i odrobiny jasnej zieleni;
  • niebieska lawenda będzie miała przewagę koloru niebieskiego;
  • zimna mocno fioletowa lawenda to połączenie mocnych kolorów z przewagą niebieskiego;
  • fioletowa lawenda będzie z kolei mieszanką niebieskiego i czerwonego, tylko z odrobiną zieleni;
  • różowa lawenda to mieszanka z przewagą czerwieni.

Kolor lawendowy różowy

Kolor lawendowy fioletowy

Kolor angielski lawendowy

Kolor glęboki lawendowy

Kolor lawendowy Pantone

Kolor lawendowy we wnętrzach

Kolor lawendowy we wnętrzach jeszcze do niedawna pojawiał się głównie w postaci dodatków. Podobnie jak z większością mocnych kolorów tak i ten oswoiliśmy, pozwalając by, w nowoczesnych aranżacjach grał pierwsze skrzypce. Lawendowy jest jednym z odcieni fioletu, który budzi poczucie spokoju, spełnienia, smutku i melancholii. Jest wskazany w domach osób o mocnej osobowości, lubiących porządek i szukających wyciszenia. Biorąc pod uwagę, że jest połączeniem zieleni, która jest synonimem nadziei, u większości osób budzi pozytywne emocje.

Uwaga - Kolor lawendowy raczej nie sprawdzi się w pokojach nastolatków, których emocjonalność jest rozchwiana burzą hormonów, a także u osób z tendencjami do depresji.

Z jakimi kolorami łączyć lawendowy?

  • Jasna lawenda z bielą - połączenie bardzo harmonijne, pełne spokoju i subtelnej elegancji. Wysmakowane połączenie dwóch delikatnych kolorów pozwala na wprowadzenie trzeciego np. uniwersalnej czerni bądź szarości.
  • Lawenda z czernią - romans doskonały, żadna z tych barw występująca oddzielnie nie jest tak elegancka i głęboka jak w tym duecie. Takie zestawienie sprawia, że melancholijny charakter lawendy ustępuje miejsca elegancji i dynamice.
  • Lawenda z łososiem - ciekawe kompozycja dwóch relaksujących kolorów, jednak (uwaga) barwy te występujące obok siebie stają się dynamiczne, pełne optymizmu i motywujące do działania. Takie zestawienie nie jest wskazane dla osób nadpobudliwych i nerwowych.
  • Lawenda i limonka - to nowoczesne spojrzenie na łączenie barw, do niedawna jeszcze wręcz niedopuszczalne i kojarzone z brakiem gustu. W rzeczywistości te dwa tak różne kolory idealnie do siebie pasują i równoważą całość. Optymistyczny wyraz zieleni i depresyjny lawendy połączone razem dają spójne, nowoczesne wnętrze. Należy jednak pamiętać, że taki duet będzie elegancki i nowoczesny pod warunkiem, że to lawenda będzie miała ciemniejszy i bardziej zdecydowany odcień.

Aranżacja lawendowego salonu (odcień lawendowo-różowy)

Lawendowy salon

Przedstawiona aranżacja to gra kolorów i formy. Uzyskany efekt jest daleki od spokojnych lawendowych wnętrz dzięki połączeniu z czystą bielą, dodatkiem czerni i grafitu. Ta propozycja to nowoczesny i minimalistyczny salon, któremu lawenda dodaje ekstrawagancji. Podstawą aranżacji jest biała błyszcząca podłoga, dzięki lawendowo-różowe ściany zyskują subtelnego wyrazu, grafit mniej kontrastuje ze ścianą, czerń podkreśla białą taflę podłogi i dodaje elegancji ścianie, komodzie i mocno lawendowym poduszkom na kanapie. Nie bez znaczenia może być również kolorystyka dywanu, który winien korespondować kolorystycznie z całą ścianą.

Lewa część aranżacji to strefa telewizyjna, której głównym elementem jest lawendowo-różowa ściana z białym kominkiem i minimalistyczną szafka RTV. Wisienką na torcie są białe ramki na zdjęcia z białym wnętrzem i czarne elementy sprzętu RTV. Doskonałym dodatkiem są srebrne chromowane dodatki. W takich aranżacjach należy dbać o każdy szczegół, na uwagę zasługuje także kolor podstawy kominka, sprzętu telewizyjnego, czy bibelotów zdobiących kominek.

Tkaniny w lawendowym wnętrzu

Prezentowaną aranżację można wzbogacić za pomocą oprawy okien. Zwolennicy nowoczesnych wnętrz, bardzo często szukają kompromisu pomiędzy ciepłem pomieszczenia a minimalizmem wprowadzającym do wnętrza harmonię i niczym niezmącony ład. Doskonałym pomysłem jest wprowadzenie do aranżacji czysto białych, delikatnie prześwitujących firan, swobodnie spływających na podłogę. Jeśli nie wyobrażacie sobie salonu bez zasłon, wybierzcie tkaninę w kolorze jasnej lawendy lub popielatą. Kolejna propozycja dla tego wnętrza to białe rolety rzymskie, które są głównie kojarzone z sypialniami, ale równie dobrze prezentują się w każdym innym pomieszczeniu. Fani nowoczesnego charakteru mają do wyboru wiele rodzajów rolet, od białych, poprzez jasne fiolety, popiele, mocną lawendę, grafit i czerń.

Kolejna propozycja, która podkreśli minimalistyczny styl to panele okienne, prostokątne i kwadratowe firanki, które znajdują się jedynie w miejscu i odsłaniają ramy. W tym wypadku proponujemy postawić na prostotę, bez marszczeń i wymyślnych wzorów. Jedyne dopuszczalne motywy to figury geometryczne, jednak te, które występują w całej aranżacji. Ciekawym zabiegiem dekoratorskim będą natomiast firany lub zasłony w duże koła. W ten sposób zostanie podkreślony nowoczesny charakter aranżacji, a motyw koła sprawi, że całość będzie wyglądała niezwykle lekko.

Komentarze