Kolor oliwkowy

Kolor oliwkowyKolor oliwkowy ma wiele odmian, od bardzo jasnego prawie żółtego, po ciemny wpadający w szarozielony. Oliwkowy uzyskujemy poprzez zmieszanie zielonego z żółtym i odrobiną szarego, pomarańczowego lub białego. Trzeci kolor jest uzależniony od tego, jaki ma być docelowy odcień oliwkowego.

Kolor oliwkowy - wpływ na otoczenie

Oliwkowy jest odmianą zieleni i taki też wpływ wywiera na osoby otaczające się tą barwą. Podobnie jak zielony oliwkowy napawa optymizmem, dodaje energii i relaksuje. Wnętrza w kolorze oliwkowym sprzyjają relaksowi, odpoczynkowi i motywują do działania. Jest to doskonały wybór dla osób, które widzą przyszłość w ciemnych barwach. Oliwkowy w aranżacji wnętrz może przybierać różny charakter w zależności od barw, z jakimi został zestawiony. Optymistyczną nutę utraci w połączeniu z ciemnym brązem, grafitowym, a także całą gamą barw złamanych. Jednak nawet w otoczeniu smutnych i ciężkich barw kolor oliwkowy nadal dodaje energii i odpręża.

Kolor oliwkowy warm

Kolor oliwkowy golden

Kolor oliwkowy green

Kolor oliwkowy martini

Kolor oliwkowy military

Z jakimi kolorami łączyć oliwkowy?

Oliwkowa zieleń to barwa, która doskonale komponuje się z kolorami, z których powstała. W połączeniu z zielenią, pomarańczowym czy żółtym staje się wiosenna, energetyczna i przepełnia otoczenie pozytywną energią. Ponadto jest to barwa, która rozkwita w otoczeniu innych kolorów, dlatego nie należy się obawiać wielobarwnych kompozycji z oliwkowym w roli głównej.

Oliwkowy z żółtym to niezwykle optymistyczna kombinacja kolorystyczna, która najlepiej prezentuje się w proporcjach:

70% oliwkowego, który jednocześnie jest barwą bazową, 25% żółtego, czyli barwy uzupełniającej i 5% mocnego akcentu kolorystycznego np.: pomarańczowego, czerwonego, niebieskiego granatowego lub fioletowego.

  • Oliwkowy z pomarańczowym to radosne zestawienie, w którym oliwkowy jest bazą, pomarańczowy go uzupełnia a limonkowy lub czarny podkreśla lekki charakter dwóch pierwszych barw.
  • Oliwkowy z bielą to bardzo bezpieczne, neutralne połączenie będące doskonałą bazą dla wszelkich kolorystycznych wariacji. W tym przypadku oba kolory mogą występować w równych proporcjach, kolejne pod postacią dodatków i ozdób. W tak stonowanym kolorystycznie wnętrzu doskonale sprawdzą się wszelkie akcenty ozdobne. Wielobarwne grafiki ścienne, fantazyjne panele ścienne, kolorowe wzorzyste tkaniny, a także podłoga 3D.
  • Oliwkowy z czerwienią i granatem lub turkusem stworzy nowoczesne energetyczne wnętrze. W otoczeniu takich barw nawet urodzony pesymista odkryje pozytywne aspekty życia. Jest to również doskonałe zestawienie barw dla osób, którym brakuje energii i motywacji do działania.
  • Oliwkowa zieleń z beżem - to bardzo neutralna i nieco smutna kompozycja, która może przytłaczać. W tym wypadku polecamy zastosować beżowy jako barwę bazową. Oliwkowy w jasnym żółtawym odcieniu wprowadzić pod postacią dodatków w równych proporcjach z innym mocnym i kontrastującym kolorem np.czernią, granatem. Doskonałym dodatkiem będzie również srebrny, ale uwaga w zestawieniu ze złotym aranżacja może wyglądać ciężko, być ciemna i monotonna.
  • Oliwkowy z fuksją to bardzo modne i energetyczne połączenie. W takim wnętrzu nie powinno zabraknąć białych akcentów np. sufitu, mebli lub dodatków. Fuksja to barwa od kilku lat pojawiająca się w dekoratorskich trendach. W pomieszczeniu można ją zastosować jako kolor kontrastujący pod postacią jednego, dwóch elementów. Doskonałym rozwiązaniem jest jeden mebel w tym kolorze np. fikuśny lub bardzo nowoczesny masywny fotel, pufa lub komoda, która sprawi, że cała aranżacja stanie się urocza, odważna i energetyczna.
  • Oliwkowy z kremowym to niezwykle spokojne eleganckie zestawienie. Jednak kolor kremowy łagodzi energetyczne właściwości oliwkowego. Oznacza to, że zestawienie tych dwóch barw nie sprawdzi się w przypadku osób, którym brakuje energii. Oliwkowy i kremowy mają właściwości wyciszające, relaksujące. Pomagając odzyskać spokój ducha, dlatego taka kompozycja kolorystyczna doskonale sprawdzi się w salonie lub sypialni osób zapracowanych i prowadzących stresogenny tryb życia.
  • Oliwkowy z czarnym - takie zestawienie kolorystyczne jest zarezerwowane dla eleganckich, poważnych i luksusowych wnętrz. Czerń podkreśla głębię oliwkowego, sprawia, że barwa z wiosennej i lekkiej nabiera luksusowego charakteru. Niestety w tym zestawieniu kolor oliwkowy przestaje być optymistyczny i energetyczny. Czerń wydobywa z oliwkowej zieleni luksusową moc, zbliża ją do eleganckiego złota. W aranżacji wnętrz oba kolory można wykorzystać jedynie pod postacią kontrastu kolorystycznego, jako jeden lub kilka dodatków. W aranżacji, w której kolorem bazowym jest biel, można się pokusić o zastosowanie czerni na wysoki połysk z tapicerowanymi elementami w kolorze oliwkowym. W takim pomieszczeniu nie powinno zabraknąć miękkich, puszystych elementów np. futrzanych poduszek lub dywanu jak na zdjęciu poniżej.

Sypialnia z oliwkowym akcentem kolorystycznym

Prezentowana sypialnia została urządzona w nowoczesny luksusowym i surowym stylu. Zarówno kolorystyka, jak i meble wymagają ocieplenia. Ozdobny matowy tynk na ścianie za łóżkiem nawiązuje do modnego, aczkolwiek surowego betonu. Kontrastem jest luksusowa podłoga na wysoki połysk z ciemnego egzotycznego drewna oraz minimalistyczne łóżko na wysoki połysk. Ozdobna metalowa krata nad łóżkiem i przemysłowy charakter okna nawiązują do stylu loftowego. Całość jest utrzymana w chłodnym tonie. Elementem ocieplającym są cztery połyskujące okrągłe lampy i kolor oliwkowy, który w zestawieniu z głęboką czernią na wysoki połysk zyskuje złoty i elegancki odcień.

Oliwkowa sypialnia

Jest to doskonały przykład na wszechstronność tej barwy, która w zależności od koloru sąsiadującego przybiera inny charakter. Zarówno pościel jak florystyczne wzory na ozdobnym wazonie ocieplają, ale też sprawiają, że aranżacji bliżej jest do stylu glamour niż minimalistycznego. Całość pięknie uzupełnia miękki biały dywan, który ociepla połyskującą ciemną podłogę. Zasłony natomiast nawiązują do surowego charakteru okna i sufitu i ściany za łóżkiem. Kolor oliwkowy w tej aranżacji, choć w połączeniu z czernią stracił optymistyczny wydźwięk, zyskał na elegancji i klasie.

Komentarze