Kolor turkusowy

Kolor turkusowyKolor turkusowy to niebieskozielona barwa powstała z błękitu i jasnej żywej zieleni, której turkus zawdzięcza swoją głębię. Turkus we wnętrzach jest kolorem, który optycznie powiększa pomieszczenie, nadaje mu wyjątkowego charakteru. Jest barwą, budzącą u większości osób pozytywne skojarzenia.

Widząc ten kolor, nasza podświadomość przywołuje miłe wspomnienia z wakacji, słoneczne niebo, orzeźwiające fale morskie, odpoczynek. Aranżacje z kolorem turkusowym napawają więc optymizmem, są lekkie i przyjazne. Jest to idealny kolor dla osób mających problem z podejmowaniem decyzji, potrzebujących dodatkowego zastrzyku energii. W pomieszczeniach, w których występuje kolor turkusowy, bardzo łatwo wypoczywa się i relaksuje. Jasna niebiesko-zielona barwa dodaje pewności siebie, inspiruje do działania i poszukiwań niestandardowych rozwiązać. Specjaliści od koloroterapii uważają, że turkus doskonale się sprawdza w domach, biurach i pomieszczeniach usługowych, niewskazany jest natomiast dla osób znerwicowanych i cierpiących na depresję.

Kolor niebieski turkusowy

Kolor pastelowy turkusowy

Kolor zakurzony turkusowy

Jak uzyskać kolor turkusowy?

Barwę turkusową można uzyskać, łącząc błękit z jasną i żywą zielenią, przy czym zieleń jest kolorem, który należy ostrożnie skraplać do błękitu. Delikatniejszy, pastelowy odcień turkusu otrzymamy, dodając do już gotowego koloru (po zmieszaniu błękitu i zieleni) odrobinę bieli. Kolor turkusowy z wyraźną zieloną nutą zostanie otrzymany po zwiększeniu proporcji zielonego. Ciemny, zdecydowany turkus to mieszanka błękitu z mocną niemalże trawiastą zielenią. Uwaga w przypadku tworzenia koloru z dwóch pigmentów i białej farby lub farby niebieskiej i zielonego pigmentu należy pamiętać, że pigmenty mają bardzo silny barwnik i najczęściej wystarczy aplikacja kilku lub kilkunastu kropel koloru na 2-3 litry farby. Turkus to kolor, w którym odpowiednie proporcje odgrywają kluczową rolę.

Z jakimi kolorami łączyć turkusowy

Kolor turkusowy jest barwą bardzo elegancką, dodaje wnętrzu luksusowego i niepowtarzalnego charakteru. Nie ma właściwie takiego koloru, z którym turkus nie stworzyłby ciekawego duetu. Należy jednak pamiętać, że kolor ten przybiera charakter barwy sąsiedniej.

  • Turkusowy z bielą - to niebiańska aranżacja, w której obie barwy się uzupełniają, turkus dodaje dynamiki i podkreśla elegancję i klasę czystej bieli. Jest to idealne zestawienie kolorystyczne do wnętrz w stylu klasyczny, angielskim, minimalistycznym, a nawet współczesnym skandynawskim.
  • Turkus z szarym od jasnego popielatego po ciemny grafit to bardzo mocny duet kolorystyczny, który warto przełamać bibelotami w kolorze czarnym, srebrny, białym lub dowolną barwą pastelową. Oba kolory są eleganckie, zimne i zdecydowane. Jest to duet kolorystyczny, który idealnie sprawdzi się w stylu new young, minimalistycznym i loftowym.
  • Turkusowy z czernią i srebrem - nie polecamy łączenia turkusu tylko z czarnym lub tylko ze srebrnym, tak mocne barwy potrzebują trzeciej, która zrównoważy kolorystycznie aranżację. Nasza propozycja to turkus jako baza (ściany), czarne meble i srebrne oświetlenie, a także dodatki. Takie trio kolorystyczne sprawdzi się we wnętrzach w stylu glamour, pałacowych i minimalistycznych.
  • Turkus i złoto - to ryzykowne połączenie, które głównie kojarzy się biżuterią z minionych epok. Jednak dodając do tych dwóch barw neutralną jasną bazę, można uzyskać piękne i luksusowe wnętrze. Białe ściany, turkusowe meble i złote dodatki to zestawienie kolorystycznie pasujące do stylu klasycznego, retro, nowoczesnego i glamour.
  • Turkus i brąz - kolor turkusowy bardzo dobrze wygląda zestawiony z barwami ziemi, jednak uwaga w przypadku ciemniejszych kolorów warto zastosować jasną bazę, która złagodzi i rozjaśni aranżację.
  • Turkusowy z pastelowymi barwami - kolor ten można łączyć z każdy pastelowym odcieniem, a nawet kilkoma jednocześnie. Jednak uwaga, kolor turkusowy przejmuje charakter barwy sąsiadującej, dlatego należy uważnie dobierać kolory, by nie stworzyć zbyt łagodnej i przesłodzonej aranżacji.

Turkusowa aranżacja w dwóch odsłonach

Salon turkusowy

Dekorator na podstawie dwóch prezentowanych powyżej projektów tego samego wnętrza zobrazował wszechstronność koloru turkusowego. Minimalistyczny salon, w którym kolorem bazowym jest biel to aranżacja pełna lekkości, napawająca optymizmem. Zarówno prosta bryła mebli wypoczynkowych, tapicerowanej ławy, jak i komoda RTV zapraszają do wypoczynku, nie można mieć wątpliwości, że jest to strefa relaksu. Niewielka część jadalniana, czyli okrągły turkusowy stolik i dwa subtelne krzesła w stylu retro idealnie komponują się kolorem bazowym. Biel przeplatająca się z turkusem łagodzi niebiesko zieloną barwę, dodaje jej subtelności, wdzięku i elegancji. Elementami odgrywającymi kluczową rolę w tym pomieszczeniu są duże okna ze szprosami i przeszklone drzwi, które rozjaśniają wnętrze. Biała baza sprawia, że kolor turkusowy w tym wnętrzu jest delikatny i dystyngowany. W salonie żadna z barw nie dominuje i nie przytłacza aranżacji. Biało czarny chodnik w pasy dodaje lekkości i dynamiki, sprawia, że pomieszczenie jest energetyczne oraz inspirujące do działania.

Salon turkusowo-szary

Druga aranżacja powstała w tym samym pomieszczeniu, z użyciem tych samych mebli, jednak ma zupełnie inny charakter. Należy zwrócić uwagę, że pomieszczenie zostało dokładnie tak samo umeblowane, jak pokój dzienny z pierwszego zdjęcia. Jedyną różnicą jest kolor ścian i podłogi. Ciemny, zimny głęboki grafit, nawiązujący do betonowych płyt, oraz ciemna podłoga zupełnie zmieniły charakter pomieszczenia, jak i też koloru turkusowego. W poprzedniej aranżacji turkus dodawał lekkość, był subtelny i elegancki. Zestawienie koloru turkusowego z grafitowym i bielą to gra kontrastów. Grafitowy kolor ścian i ciemna podłoga kontrastują zarówno z bielą okien i drzwi, jak i z kolorem turkusowym, który w zestawieniu z grafitowym zdaje się ciemniejszy i mniej łagodny. Wnętrze to nabrało chłodnego nowoczesnego charakteru. Barwa turkusowa z subtelnej stała się krzykliwa, jakby rywalizowała z grafitem. Aranżacja numer dwa jest nowoczesna, dynamiczna i chłodna, nie można jej również odmówić elegancji.

Komentarze