Kolory okien, które są najchętniej wybierane przez prywatnych inwestorów

Nowoczesne oknaWłaściwy dobór koloru ramy okiennej wydaje się kwestią mało istotną w budownictwie. Tymczasem zastosowanie nieodpowiedniej kolorystyki stolarki okiennej potrafi niemiło zaskoczyć swoim "efektem końcowym" - zwłaszcza, kiedy okazuje się, że okna "obniżają" wizualną atrakcyjność elewacji zewnętrznej i stylistykę wnętrz. W ostatnich latach wielu producentów sukcesywnie poszerza więc swoją ofertę, nie tylko pod względem doboru materiałów. W ślad za nimi podążają coraz bardziej świadomi inwestorzy i architekci.

Ogromny wybór kolorów okien PCV

Okna PCV wykonane z tworzywa sztucznego od kilku dekad zajmują miejsce niekwestionowanego "lidera" w swojej dziedzinie. Najwięcej kupców znajdują głównie ze względu na swoją wytrzymałość, idącą w parze z atrakcyjną ceną. Do niedawna najchętniej wybierano przy tym egzemplarze o uniwersalnej, białej kolorystyce ram. Obecnie jednak w sprzedaży wielu firm, takich jak np. Mielczarek Okna & Drzwi, znaleźć możemy pełną gamę kolorów i odcieni, pozwalających na spełnianie wymogów zarówno zmiennych trendów, jak i samego klienta.

Drewnopodobne okleiny

Profile okienne PCV okazują się świetną alternatywą również dla fanów tradycyjnej stylistyki, w której główną rolę odgrywają elementy drewniane. Wszystko za sprawą użycia specjalistycznej folii, stosowanej w przypadku ram. Jednymi z najpopularniejszych rodzajów oklein są przy tym te imitujące ich naturalne pochodzenie. Okna, w których zastosowano wykończenie drewnopodobne są zwykle tańsze niż ich drewniane "odpowiedniki", a wielu kupców chwali sobie przy tym brak konieczności ich stałej konserwacji. Niemniej jednak wybierana kolorystyka ciągle pozostaje bliska naturze - inwestorzy najchętniej decydują się więc na: tzw. "złoty dąb", "ciemny dąb", "ciemny orzech", "orzech" czy "mahoń". Zastosowanie drewnopodobnego dekoru ram świetnie sprawdzi się w przypadku elewacji w ciepłych, słonecznych barwach (beż, żółć), jak również stanie się ciekawy "akcentem" wobec białego wykończenia ścian. Podobny efekt uzyskamy w ten sposób w naszych wnętrzach - zwłaszcza, jeśli odcień okien wizualnie pasował będzie do stylistyki mebli lub podłóg.

Drewnopodobne okleiny

Drewnopodobne okleiny okienne fot. oknamielczarek.pl

Okna w kolorze antracyt

Jednolita, "metalowa" kolorystyka to z kolei idealny wybór w przypadku wnętrz i budynków znacznie bardziej nowoczesnych w swojej formie. Stale zmieniające się trendy designerskie już od kilku lat bowiem kuszą nas industrialnym, loftowym "lookiem", który przywodzi na myśl skojarzenia ze starą fabryką. Nic więc dziwnego, że miłośnicy takiego stylu architektury i dekoracji wybierają najczęściej produkty w odcieniach srebra (np. wykonane z aluminium) lub okna w okleinie antracytowej. Ta ostatnia świetnie współgra z innymi elementami surowej, industrialnej stylistyki, takimi jak: betonowe elewacje, szkło, metal czy wykończenia wykonane z cegieł. Dla kogo więc antracyt? Przede wszystkim dla fanów nowoczesnych, a czasem wręcz futurystycznych budynków mieszkalnych. Choć z powodzeniem takowe ramy okienne znajdą zastosowanie także w obiektach biznesowych - wszelkiego rodzaju biurach lub wnętrzach typu studio. Ciekawą alternatywą stanowią tutaj też inne kolory okien - np. wzbogaconych o okleiny w odcieniach tradycyjnej, matowej szarości.

Okno w kolorze antracyt

Okna w kolorze antracyt fot. oknamielczarek.pl

Chętnie wybierana biel

Bez względu na stale zmieniające się trendy architektoniczne, białe okna wykonane z tworzyw sztucznych to nadal najchętniej wybierane przez Polaków elementy stolarki okiennej. Choć dzisiaj w wielu przypadkach skutecznie zastępują je profile o znacznie bardziej fantazyjnej kolorystyce (w sprzedaży pojawiają się nawet ramy dwukolorowe), klasyczna biel zdaje się w dalszym ciągu pozostawać opcją najbardziej "bezpieczną", uniwersalną. Nie bez znaczenia pozostają tutaj kwestie samego wykończenia budynków, np. mieszkalnych - popularne, jasne elewacje, ogrodzenia, drzwi i tynki świetnie współgrają z odcieniami bieli obecnymi w ramach okiennych. Kolor ten zresztą wizualnie "powiększa" gabaryty samej ramy - skutkiem czego użytkownicy mogą cieszyć się "szerszym" widokiem i jaśniejszą, bardziej słoneczną przestrzenią wnętrz. Obecnie znacznie łatwiej dopasować też same okna np. do ocieni bieli zastosowanych wewnątrz budynku (np. wykonanego w stylu skandynawskim) - na rynku istnieją bowiem ramy wykonane zarówno w ciepłych, jak i chłodnych odcieniach bieli.

Białe okno pasywne

Schüco ALU INSIDE - OKNA PASYWNE fot. oknamielczarek.pl

Okna drewniane, czyli elegancka naturalność

Pomimo obecności na rynku wielu tańszych alternatyw, okna drewniane pozostają niekwestionowaną klasyką w budownictwie i architekturze. Tym bardziej, że ich długotrwałemu użytkowaniu sprzyja obecnie pełna gama nowoczesnych, skutecznych środków konserwujących oraz innowacyjne metody wykonywania ram. Miłośnicy tradycyjnej aranżacji wnętrz chwalą sobie przy tym solidność, którą cechują się np. okna dębowe (a zatem charakteryzujące się odcieniem np. "złotego dębu") lub okna typu winchester. Ciepła kolorystyka w połączeniu z masywnością mebli lub obecnością parkietu zapewnia niepowtarzalną i jakże przytulną atmosferę, która jednocześnie pełna jest dostojnej elegancji.

Źródło: www.oknamielczarek.pl.

Komentarze