Komfortowa aranżacja sypialni - dlaczego prześcieradło jest również ważne?

Prześcieradło w sypialniSypialnia albo przestrzeń do snu w pokoju wielofunkcyjnym powinna sprzyjać relaksowi i regeneracji sił. Dlatego od jej aranżacji, bez względu na przyjęty styl czy dodatki oczekuje się zapewnienia optymalnego komfortu. Niektórzy preferują surowy minimalistyczny styl, inni przytulne ciepłe wnętrza pełne miękkich dodatków, jednak w każdej sypialni centralnym elementem będzie łóżko, materac.

To właśnie bezpośrednio na materac zakładane jest prześcieradło, które, choć pozornie niezauważane, ma wpływ zarówno na wystrój wnętrza, jak i funkcjonalność miejsca do spania. Dlaczego prześcieradło jest istotne w komfortowej aranżacji sypialni?

Kolorystyka w sypialni kojąca zmysły - barwne prześcieradło idealnym uzupełnieniem

Aby móc komfortowo wypoczywać w przestrzeni sypialnianej, nie bez znaczenia jest jej kolorystyka. Wystrój wnętrza w wybranych odcieniach, albo też stawianie na naturalne tkaniny i materiały takie jak drewno to trend sprawdzający się od lat. Beże, brązy w rozbielonych wariantach, a także zielenie i pastelowe róże spisują się świetnie, by móc poczuć się zrelaksowanym. Nie każdy lubi takie zestawienia, wielbiciele bardziej zdecydowanej kolorystyki powinni dopasować przestrzeń sypialni do swojego stylu, by czuć się w niej dobrze. Obok mebli, zasłon i firan, narzut i koców oraz dekoracji, bezpośrednią styczność z użytkownikiem sypialni ma pościel i prześcieradło, które również powinny korespondować z kolorystyką wnętrza.

Odkąd prześcieradła we współczesnej formie i przeznaczeniu weszły do powszechnego użytku, w większości przypadków były to białe lub kremowe tkaniny. Ma być to gwarancją świeżości i czystości, jakich wymagamy od miejsca snu i odpoczynku. Jednak aktualne trendy są zdecydowanie luźniejsze w tym temacie i do kolorowej pościeli dołącza również prześcieradło, najczęściej jednobarwne, ale już nie jest białe. Praktyczne szarości, grafity i czerń to wersja zdecydowana i elegancka. Beże, brązy czy nawet błękity i zielenie mogą wpisać się w naturalny wystrój sypialni. Czasem również prześcieradła z drobnym wzorkiem, nadrukiem w połączeniu z gładką pościelą są ciekawym urozmaiceniem miejsca do spania. Prześcieradło z łatwością kupisz przez Internet. W sklepach internetowych, np. swiatzakupow.pl, znaleźć można szeroki wybór wysokiej jakości prześcieradeł.

Prześcieradło w sypialni

Wygodnie i estetycznie, czyli proste prześcieradło z gumką

Dobór prześcieradła do sypialni, a przede wszystkim materaca w łóżku powinien jednak być również podyktowany względami praktycznymi. Nawet najpiękniejsze, połyskujące i przyjemne w dotyku prześcieradło nie sprawdzi się, jeżeli stale będzie się zsuwało, a leżenie na zaścielonym łóżku stanie się po prostu niewygodne. Ważne też, by prześcieradło nie było zbyt krótkie, za wąskie czy też za cienkie. Uniknięcie tak podstawowych problemów jest możliwe, jeżeli wybierze się odpowiednie prześcieradło z gumką.

Komfortowe w codziennym użytkowaniu prześcieradła z wszytą na obrzeżu elastyczną taśmą podobnie jak klasyczne występują w różnorodnej kolorystyce, a także tkaninach wykonania. Dobranie go do materaca nie stwarza większych problemów, gdyż właśnie dzięki gumie prześcieradło dopasowuje się dobrze do kształtu posłania, lekko się napina, a jednocześnie utrzymuje na miejscu. Warto zwrócić uwagę, by tkanina miała splot lekko naciągający się, by prześcieradło pod wpływem ruchów ciała dopasowywało się do odpowiedzi materac. Naturalny skład też zwykle jest dużym atutem, bo zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i minimalizuje ryzyko uczuleń, podrażnień skóry.

Prześcieradło w sypialni

Materac królem w zapewnieniu komfortu snu

Urządzenie komfortowej sypialni nie jest praktycznie możliwe bez zakupu wygodnego i dopasowanego do indywidualnych potrzeb materaca lub topmateraca. Tak naprawdę to on wraz z dnem łóżka ma bezpośredni wpływ na komfort odpoczynku. Twardość materaca należy dobrać do budowy ciała oraz wagi jego przyszłego użytkownika. Różnorodne materiały wykonania materaców pozwalają na zapewnienie optymalnych właściwości:

  • Sprężyny kieszeniowe, albo multipocket o wyższym zagęszczeniu odpowiadają za doskonałą elastyczność, obecność stref twardości i nieprzenoszenie drgań,
  • Pianka wysokoelastyczna zapewnia dobre podparcie punktowe, materac jest lekki i ma właściwości antyalergiczne,
  • Pianka termoelastyczna dopasowuje się kształtem pod wpływem temperatury i nacisku, przez co optymalnie wspiera, odpręża mięśnie, wpływa na relaks,
  • Warstwy lateksowe to elastyczność połączona z higieną, zaawansowanymi konstrukcjami z perforacjami,
  • Naturalne materiały takie jak kokos, gryka, wełna czy balsamy poprawiają komfort i właściwości odprężające.
  • Specjalistyczny pokrowiec może dodawać do materaca szereg własności wspierających higienę i zdrowie.

W całej odpowiedzialności za optymalny sen materaca prześcieradło go uzupełnia. Pozwala zachować elastyczność, przewiewność, własności antyalergiczne. Prześcieradło musi być dostosowane nie tylko do szerokości i długości posłania, ale także wysokości samego materaca, w szczególności gdy jest to wyższy model.

Dywany, narzuty, zasłony i inne tekstylia w aranżacji wnętrza

Człowiek w spójnym i przyjemnym dla oka wnętrzu lepiej odpoczywa. Kiedy brak jest elementów rozpraszających, a wyważona ilość dekoracji, kolorów, faktur i kształtów tworzy nastrój, chce się w takich miejscach przebywać. Dlatego dobór dywanów oraz tekstyliów w sypialni nie powinien być przypadkowy. Nawet jeżeli aranżacja tej przestrzeni ma być tylko niewielką metamorfozą i pozostają istniejące meble, dzięki zmianie narzut, koca, poszewek na poduszki dekoracyjne czy zasłon można niemal całkowicie odmienić przestrzeń. Niewielkie dodatki na ścianę w postaci elegancko oprawionych fotografii czy ciekawego nowego punktu świetlnego wprowadzają atmosferę świeżości. Nowy komplet pościeli oraz prześcieradła z gumką kolorystycznie do niego dobrane będą również trafnym elementem takiej aranżacji wnętrza.

Branie na główny cel szeroko rozumianego komfortu przy aranżacji przestrzeni do snu i wypoczynku jest dobrym kierunkiem. Warto pamiętać, że nawet tak nieistotne z pozoru detale jak wybór prześcieradła może mieć istotny wpływ na całość wnętrza.

Komentarze