Kominek jest ekologiczny

Ekologiczny kominekKominki w domach znów zyskują popularność. Technologia znana od lat, obecnie jest rozwijana, dzięki czemu na rynku są dostępne nowoczesne urządzenia.

Prym wiodą wkłady kominkowe, które zyskały zaufanie Polaków z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, charakteryzują się wyjątkową estetyką, która wzbogaci każde wnętrze. Mowa tu przede wszystkim o innowacyjnych kominkach narożnych. Po drugie, stanowią nie tylko efektowny element wystroju wnętrza, ale również wydajne źródło ciepła, które doskonale sprawdza się, jako urządzenie wspomagające kocioł. Ogrzewanie domu może być realizowane za pomocą kominka z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza. Takie rozwiązania generują oszczędności w okresach przejściowych. W miesiącach jesiennych i wiosennych, dom nie potrzebuje bardzo dużej ilości energii cieplnej. Zazwyczaj, wystarczającą ilością jest ta dostarczana przez kominek. Ważnym aspektem jest także ekologiczność kominków. Wbrew niektórym opiniom, są to urządzenia przyjazne środowisku. Świadczą o tym certyfikaty, które są przyznawane nowoczesnym kominkom.

Normy Ecodesign

Certyfikat Ecodesign to dyrektywa wprowadzona przez Unię Europejską. Jest to sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem. Mimo, że część rozporządzenia dotyczącego kominków wchodzi w życie dopiero w 2022 roku, to na rynku już są dostępne urządzenia spełniające jej wymagania. Ekoprojekt opiera się głównie na normach emisyjnych, które kształtują się następująco:

  • Emisje cząstek stałych (PM) - maksymalna emisja to 40 mg/m3 dla kominków z zamkniętą komorą spalania (na inne paliwo niż pellet) oraz 50 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania.
  • Emisje organicznych związków gazowych (OGC) - maksymalna emisja to 120 mgC/m3 dla kominków z zamkniętą komorą spalania (na inne paliwo niż pellet).
  • Emisje tlenku węgla (CO) - maksymalna emisja to 1500 mg/m3 dla kominków z zamkniętą komorą spalania (na inne paliwo niż pellet) oraz 2000 mg/m3 dla kominków z otwartą komorą spalania.
  • Emisje tlenków azotu (NOx) - nie mogą przekraczać 200 mg/m3 dla kominków z zamkniętą komorą spalania.

Oprócz tego, wprowadzono pojęcie sezonowej efektywności elektrycznej. Jest to sprawność urządzenia liczona podczas pracy zarówno z mocą maksymalna jak i obniżoną. Nie może ona być niższa niż 65% dla kominków z zamkniętą komorą spalania oraz nie może być niższa niż 30% dla kominków z otwartą komorą spalania.

Jak palić w kominków by był ekologiczny

Sama specyfikacja urządzenia jest połową sukcesu. Aby urządzenie było w pełni ekologiczne, niezbędna jest jego rozsądna eksploatacja. Przede wszystkim, drewno przeznaczone do spalenia w kominku powinno mieć wilgotność 15-20%. Wiąże się to z okresem suszenia wynoszącym około 3 lata. Wartość energetyczna suchego drewna wynosi około 4 kWh z 1kg drewna. W przypadku materiału mokrego może ona być nawet o połowę niższa. Ważne są także wymiary drewna. Optymalny rozmiar to średnica wynosząca około 10 cm.

Sama technika spalania jest newralgicznym elementem ekologicznego użytkowania kominka. Powinno się to odbywać „od góry”. Należy także korzystać z dedykowanej podpałki zamiast np. gazet.

Nowoczesne kominki są wyposażone w automatyczną regulację dopływu powietrza. Optymalizuje to proces spalania. W starszych urządzeniach możemy spotkać manualne regulatory dopływu powietrza. W takim przypadku trzeba pamiętać o tym, aby nie zamykać całkowicie dopływu powietrza w czasie eksploatacji kominka.

Źródło: www.defrohome.pl.

Komentarze

KominkowyBob
Artykuł zwraca uwagę na ważne aspekty posiadania kominka. Sposób palenia w kominku jest bardzo ważny.
Kominek wymaga świadomego użytkownika. Prawidłowe spalanie drewna w kominku wymaga od użytkowników odpowiedniej kultury palenia.
Często jednak użytkownicy lekceważą sprawę obsługi kominka, co prowadzi do wielu problemów, jak
sadza na szybach i w kominie, dymienie do atmosfery i zatruwanie siebie i sąsiadów, zwiększone zużycie drewna.
Wychodzą z założenia, że skoro wydali tyle kasy na kominek reklamowany jako „ekologiczny”, to nie muszą się więcej niczym przejmować. Niestety tak łatwo to nie jest. Nie ma takich kominków, które bez właściwej obsługi byłyby ekologiczne. Ekologiczność kominka zależy przede wszystkim od właściwej obsługi.
Do artykułu mam jedną uwagę. Na końcu autor napisał, że wyposażenie kominka w automatyczną regulację dopływu powietrza optymalizuje proces spalania. Jest to błędne stwierdzenie.
Sterowniki te działają dokładnie tak, jak nie powinny działać. One optymalizują nie proces spalania a temperaturę w pomieszczeniu. Regulują temperaturę poprzez ograniczanie dopływu powietrza do spalania, co prowadzi do niepełnego, a więc nieekologiczneg o spalania drewna. Nie wolno ograniczać dopływu powietrza do spalania, bo wtedy spalanie będzie niepełne, a więc nieekologiczne.
A nazywanie takiego kominka „nowoczesnym” jest zupełnie nietrafione.
Więcej informacji można znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę „kominkowe ABC” – znajdziecie tam poradnik, szczegółowo wyjaśniający zasady prawidłowej obsługi kominka.