Korzystasz z wody ze studni? Uważaj na żelazo!

Szkodliwe żelazoWłasna studnia wydaje się być ogromnym udogodnieniem i o wiele tańszym źródłem wody, jednak nie zawsze tak jest. Wystarczy, że w wodzie znajdą się przekroczenia niektórych substancji, by zaczęły się kłopoty. Jednym z najczęstszych problemów jest żelazo. Co powoduje i jak z nim walczyć?

Żelazo, mimo że jest substancją naturalną, nie jest pożądane w zbyt dużych ilościach w wodzie ze studni. Czasem jest go tak dużo, że woda zyskuje kompletnie inny smak, zapach i barwę, przez co przestaje odpowiadać użytkownikom i nie chcą z niej korzystać.

Źródeł żelaza w wodzie studziennej jest kilka. Ten metal może pochodzić od skał magmowych i osadowych, ścieków przemysłowych oraz innych zanieczyszczeń, korozji zbiorników i elementów mających styczność z wodą.

Jakie problemy sprawia żelazo w wodzie?

Jednym z najbardziej dokuczliwych problemów powodowanych obecnością żelaza w wodzie jest wyżej wspomniana zmiana właściwości organoleptycznych wody. Przez to często nie chcą z niej korzystać ani ludzie, ani zwierzęta. Napoje i potrawy przyrządzane na zażelazionej wodzie nie smakują tak, jak powinny.

Kłopotem jest osad, który z łatwością odkłada się w rurach i urządzeniach mających styczność z wodą. Żelazowa powłoka może być mazista lub twarda. Skutecznie zmniejsza wydajność przepływu. W przypadku studni taki osad jest w stanie doprowadzić nawet do awarii pomp tłoczących wodę.

Ponadto należy wspomnieć o codzienności. Żelazo wytrąca się z wody przy kranach i pozostaje tam w formie nieestetycznych, rdzawych osadów, które są bardzo trudne do usunięcia. Ich wysprzątanie wymaga czasu i zużycia sporych ilości detergentów.

Na zażelazionej wodzie cierpi również pranie. Możemy mieć pewność, że białe i jasne tkaniny zszarzeją, a w najgorszym wypadku mogą się na nich znaleźć nawet rdzawe plamy.

Dodatkowo zażelaziona woda wcale nie pomaga, jeśli korzysta się z systemu nawadniającego, ponieważ może zapychać dysze. Rdzawy osad ma tendencję do odkładania się na roślinach psując ich urok.

Skutki szkodliwości żelaza w wodzie

Czy żelazo jest groźne dla zdrowia?

W stanowisku Zakładu Higieny Komunalnej odnoszącym się do maksymalnego stężenia żelaza w wodzie podanego w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie jakości wody pitnej, można wyczytać, że podwyższone stężenie żelaza w wodzie nie powinno szkodzić zdrowiu. Norma 0,2 mg Fe/l została ustanowiona ze względu na podtrzymanie odpowiednich walorów smakowych i zapachowych wody. Przy wyższych stężeniach żelaza ta może zmieniać smak, barwę i zapach skutecznie zniechęcając do spożycia.

Światowa Organizacja Zdrowia nie ustanowiła maksymalnego dopuszczalnego stężenia żelaza w wodzie. To oznacza, że żelazo przekroczone nawet kilkunastokrotnie nie powinno mieć wpływu na organizm.

Na nadmiar żelaza w wodzie powinny uważać osoby, których organizm ma tendencję do magazynowania tego pierwiastka.

Inną kwestię stanowią bakterie żelazowe, które powstają w osadzie żelazowym odkładającym się w rurach. One również nie mają bezpośredniego wpływu na zdrowie człowieka, jednak dzięki nim szybciej powstaje i rozwija się warstwa biofilmu. W biofilmie są obecne różne mikroorganizmy. Wiele z nich jest w stanie wtórnie zanieczyścić instalację i spowodować problemy zdrowotne.

Jak usuwać żelazo z wody?

Jest naprawdę wiele sposobów na walkę z żelazem w wodzie. Od filtrów narurowych z wkładami odżelaziającymi, przez kolumny filtracyjne, zmiękczacze wody, odżelaziacze regenerowane solą lub innymi środkami, aż po odżelaziacze potrzebujące wcześniejszego napowietrzania wody.

Wpływ na to, która metoda sprawdzi się najlepiej ma kilka czynników związanych z parametrami wody. Wymienione wyżej sposoby odżelaziania nie są uniwersalne, nie sprawdzą się w każdej sytuacji.

Najskuteczniejszy sposób!

Choć żelazo można usuwać z wody na kilka sposobów, to uznawanym za niezawodny i najbardziej skuteczny jest ten, w którym woda przed filtracją na złożu powinna zostać wcześniej napowietrzona.

Żelazo często występuje w wodzie w formie rozpuszczalnej, jednak jest znacznie łatwiejsze do odfiltrowania w formie nierozpuszczalnej. Temu właśnie służy napowietrzanie wody tuż przed jej przepływem do odżelaziacza.

Schemat odżelaziania wody z wykorzystaniem napowietrzania

Cząstki w formie nierozpuszczalnej są zatrzymywane na złożu odżelaziającym, a oczyszczona woda trafia do kranów odbiorców.

Jedną z ciekawszych propozycji na odżelazianie wody jest urządzenie od marki Ecoperla - Ecoperla Ironitower. To urządzenie jest dostępne w czterech rozmiarach do wyboru, dzięki czemu każdy może wybrać model najlepiej dopasowany do potrzeb i parametrów wody.

Ponadto Ecoperla Ironitower jest wyjątkowy ze względu na komponenty. Całe urządzenie jest produkowane na terenie Europy z części wytworzonych z trwałych materiałów. Ecoperla przy tworzeniu urządzeń bardzo dbała o aspekt wytrzymałości elementów. Wszystkie były dokładnie testowane i oceniane zanim zaczęły stanowić część urządzenia.

Kolejnym plusem, o którym warto wspomnieć jest Ecoperla Smart System, którego na próżno szukać w podobnych urządzeniach. Są to indywidualnie dobierane do parametrów wody ustawienia, dzięki którym odżelaziacz pracuje optymalnie i zużywa tylko tyle wody na regenerację, ile faktycznie mu potrzeba.

Do zakupu Ecoperla Ironitower wiele osób przekonuje cena. Nie jest ona wygórowana za tak dobry pod względem jakości i ekonomiczny sposób na pozbycie się żelaza z wody.

Poznaj rozwiązania innych problemów z wodą ze studni

Żelazo nie jest jedynym problemem, który występuje w wodzie ze studni. Oprócz niego wielu użytkowników spotyka się często z nadmiarem manganu, dużą twardością wody, jonem amonowym, związkami organicznymi, azotanami.

Wśród produktów z serii Ecoperla Tower można znaleźć rozwiązania na każdy problem. Wszystkie urządzenia są dostępne w kilku rozmiarach do wyboru, z różną ilością złoża, dzięki czemu z łatwością można dobrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do potrzeb. Podobnie jak w Ecoperla Ironitower, i w innych modelach można znaleźć Ecoperla Smart System. Zachęcamy do przejrzenia oferty, jeśli wyniki analizy wody wykazały problemy.

Seria urządzeń o dużych wydajnościach Ecoperla Tower

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej porady, koniecznie skontaktuj się z nami na stronie ZeStudni.pl. Czekamy na Twoją wiadomość.

Ocena: 5.0