Kosiarka do trawy spalinowa czy elektryczna? Która sprawdzi się najlepiej?

KosiarkaRobot koszący jest podstawowym sprzętem przy dużym ogrodzie i trawniku. Sprawna kosiarka skróci wykonanie czasochłonnego obowiązku i pozwoli cieszyć się perfekcyjnie przyciętą murawą. Tylko jaką wybrać? Kosiarka do trawy spalinowa ma swoje zalety, ale elektryczna również, nie wspominając, że na rynku pojawiły się również kosiarki automatyczne.

Żaden ogród nie obejdzie się bez standardowych prac jak koszenie trawy i wyrównywanie murawy. Nie wspominając o takich czynnościach, jak grabienie liści czy też wyrywanie chwastów. Dzisiaj jednak skupimy się na kosiarkach i podpowiemy, jakiego robota koszącego wybrać, aby nasz trawnik był zadbany. Czy sprawdzi się bardziej kosiarka spalinowa do trawy, czy może robot autonomiczny?

Od tego powinniśmy zacząć?

Wybór odpowiedniej kosiarki nie jest zadaniem łatwym, wszystko to przez spore zróżnicowanie rodzajów kosiarek ogrodowych. W ofertach producentów znajdziemy kosiarki o różnych napędach, systemach tnących czy też różniące się budową, do tego cechują się różnymi parametrami, które wpływają na sposób pracy urządzenia i uzyskany efekt.

Najważniejszą kwestią, na jakiej musimy się skupić, jest zasilanie. Tutaj mamy do wyboru podstawowe i zarazem najtańsze (ceny dochodzą do około 350 zł) kosiarki ręczne, które zazwyczaj mają noże listwowe zamontowane w mechanizmach bębnowych, cylindrowych lub walcowych. Wadą jest manualny sposób obsługi, przez co są po prostu męczące. Aby z większą mocą tnąć murawę, musimy energicznie poruszać urządzeniem. Dlatego też takie kosiarki polecane są do drobnych prac ogrodowych, do trawników o niewielkich rozmiarach i do prac wymagających większej precyzji.

Przejdziemy teraz do kosiarek z silnikami, które wykorzystują benzynę, olej lub energię elektryczną i świetnie sprawdzają się przy dużych trawnikach, do tego praca z nimi jest stosunkowo łatwa i przyjemna. Zaczniemy od spalinowej kosiarki do trawy.

Kosiarka do trawy spalinowa

Kosiarka do trawy spalinowa ma dość duży silnik, samo urządzenie jest też dosyć ciężkie. Jednak ani masa, ani wielkość nie przekładają się na trudności z pracą, wręcz przeciwnie - dzięki temu, że nie ma zasilania kablem, możemy z nią swobodnie udać się w najdalszy kąt ogrodu. Ten rodzaj kosiarki ma zwiększone możliwości tnące oraz nadaje się do średnich i dużych trawników o powierzchni do nawet 500 m2.

Z zalet należy wymienić wygodę użytkowania i sprawne poruszanie się po murawie, co zawdzięczamy brakowi okablowania. Ważna jest też większa waga urządzenia, przez którą dobrze i stabilnie prowadzi się kosiarkę po podłożu. Do tego im większe urządzenie, tym kosiarka pracuje szybciej i dokładniej. Ostrza doskonale radzą sobie nawet z wyższą trawą, a przycięcie jest równe i precyzyjne.

Decydując się na kosiarkę do trawy spalinową, musimy zwrócić uwagę na silnik, a konkretnie jego moc. Jeśli zainwestujemy w urządzenie o zbyt małej mocy, które jednocześnie będzie mieć za krótkie i za wąskie noże, kosiarka będzie się często zapychać, a nasza praca będzie utrudniona, a nawet frustrująca, nie wspominając o mizernych efektach koszenia. Optymalną mocą kosiarek spalinowych jest przedział od 4 do 6 KM. Takie parametry przekładają się od razu na szerokość koszenia, która wynosi około 50 centymetrów, a więc jest wystarczająca, by uporać się ze sporą powierzchnią terenu.

Innym, równie ważnym kryterium, jest rodzaj silnika: czy jest dwu- czy czterosuwowy. Kosiarka do trawy spalinowa z dwusuwowym silnikiem wykorzystuje znacznie więcej paliwa, co przekłada się na zwiększoną emisję spalin oraz głośniejszą pracę. Jednak to właśnie takie kosiarki najlepiej sprawdzają się na nierównym terenie, są również zdecydowanie lżejsze od kosiarek spalinowych z silnikiem czterosuwowym, które emitują mniej spalin, za to praca z nimi jest mniej komfortowa przez większą wagę.

Następnym krokiem jest zwrócenie uwagi na napęd, bo możemy zdecydować się na kosiarkę bez napędu, która po prostu jest tańsza i lżejsza, ale mniej precyzyjna. Za to kosiarka do trawy spalinowa z napędem sprawdzi się na nierównych terenach, a dzięki napędowi na tylne koła sprawniej można nią manewrować i podchodzić pod wzniesienia. Rekomendowana jest kosiarka z rozrusznikiem elektrycznym, dzięki któremu uruchomimy urządzenie za jednym przyciskiem.

Kosiarka do trawy elektryczna

Kolejnym rodzajem jest kosiarka elektryczna, która wykorzystuje energię elektryczną, zatem wyposażona jest w kabel. Niestety kabel ogranicza możliwości manewrowania sprzętem, do tego trzeba być uważnym przy koszeniu, może się też okazać, że kabel jest za krótki i wymagać będzie przedłużacza. Z tego też względu kosiarka do trawy elektryczna polecana jest do pracy na niewielkim terenie, w przydomowych ogródkach i na działkach, zwłaszcza że niektóre modele są wyposażone w akumulator, jednak w praktyce są to urządzenia mało wydajne.

Wybierając urządzenie elektryczne, musimy zwrócić uwagę na moc silnika, ponieważ słabsze urządzenia przeznaczone są do mniejszych trawników. Do małych trawników sprawdzą się silniki o mocy poniżej 1000W, gdy są już one większe, powinniśmy rozważyć zakup kosiarki o mocy od 1200 do 2000W.

Kosiarki elektryczne swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie (od 300 zł), cichej pracy oraz braku emisji szkodliwych spalin. Nie sprawdzą się jednak przy każdym terenie, zdecydowanie nie nadają się do pracy przy dłuższej trawie. Wprawdzie są dostępne bardziej zaawansowane urządzenia w cenie od 1000 złotych, jednak finalnie może się okazać, że lepiej jest zainwestować w kosiarkę do trawy spalinową ze względu na większe możliwości regulacji koszenia.

Dodajmy, że zarówno w przypadku urządzenia spalinowego, jak i elektrycznego, możemy zdecydować się na wybór kosiarki z koszem lub mulczującej. Dzięki koszowi skoszona trawa jest zbierana w jednym miejscu, z tym że pojemnik należy co pewien czas opróżniać w trakcie pracy. Z kolei kosiarka mulczująca wyposażona jest w specjalny mechanizm, który bardzo mocno rozdrabnia skoszoną trawę i rozrzuca ją na boki - potem należy ją zebrać grabiami.

Kosiarka do trawy automatyczna

Samokoszący się trawnik nie jest już niespełnioną fantazją każdego ogrodnika. Na rynku dostępne są zaawansowane kosiarki automatyczne, które koszą właściwe same. Dzięki temu, że wyposażone są w system czujników oraz odpowiednie programy pracę wykonują autonomicznie, bez udziału człowieka, do tego omijają większość przeszkód, a efekty koszenia nie różnią się od używania kosiarek spalinowych bądź elektrycznych.

Główną zaletą kosiarki automatycznej jest możliwość jej zaprogramowania, dzięki czemu za każdym razem będzie kosiła trawę w ten sam sposób. Sam sposób programowania zależy od modelu: piloty, panele sterujące czy nawet skomplikowane stacje dokujące, a nawet możliwość sterowania smartfonem za pośrednictwem wbudowanego Bluetootha.

Decydując się na dowolny rodzaj kosiarki, nie tylko automatyczną czy spalinową, warto kierować się sprawdzoną i renomowaną firmą. Do takich należy między innymi Husqvarna, o której wspominamy nie bez powodu. Już za niedługo na rynku zadebiutuje jej nowy standard kosiarek automatycznych. Kosiarka Husqvarna Automower® wykonuje całą pracę za nas, nie trzeba jej ani nadzorować, ani prowadzić, ani używać. Poradzi sobie zarówno na nierównym terenie, jak i może pracować w nocy, w deszczu czy w słońcu. Jak sama nazwa wskazuje, automatycznie wykona całą najcięższą pracę i pomoże utrzymać trawnik w perfekcyjnym stanie.

Aktualną ofertę kosiarek można sprawdzić na oficjalnej stronie producenta. Warto również ją monitorować i nie przegapić premiery najnowszych kosiarek do trawy, w tym spalinowych i automatycznych: https://www.husqvarna.com/pl/produkty/kosiarki.

Jak widać, decyzja o tym, jaką kosiarkę wybrać, zależy od wielkości obszaru naszego trawnika i budżetu. Na tym polu wyróżnia się kosiarka do trawy spalinowa, która wprawdzie kosztuje nieco więcej, ale daje nam sporo możliwości koszenia i upora się z każdą długością trawy. Za jej wyborem przemawia również brak kabla, co daje swobodę manewrowania. Cała praca odbywać się będzie kosztem głośnej pracy i emisją spalin, jednak komfort i wygoda są tu nieocenione.

Źródła:

  • https://www.budujesz.pl/wiadomosc/kosiarka-spalinowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/7015/
  • https://www.budujesz.pl/wiadomosc/kosiarka-do-ogrodu-jak-wybrac-jaka-bedzie-najlepsza/6503/
  • https://www.mediaexpert.pl/poradniki/dom-i-ogrod/wybor-kosiarki.html
  • https://www.husqvarna.com/pl/produkty/kosiarki-automatyczne/
  • https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-kosiarka-do-trawy/
  • https://allegro.pl/artykul/automatyczna-kosiarka-czy-warto-kupic-74023
Ocena: 5.0