Kot w domu, w czterech ścianach

Kot w czterech ścianachKoty zostały udomowione tysiące lat temu. Towarzyszą człowiekowi w życiu codziennym aż do dzisiaj. Obecnie są najczęściej spotykanymi zwierzętami domowymi. Cenimy ich charakter, indywidualność i doznania, jakie odczuwamy, głaskając ich miłe w dotyku futerko. Jednak kot w domu to nie tylko przyjemność. To także szereg obowiązków, o których nie wolno zapominać.

Decydując się na adopcję kota, zobowiązujemy się tym samym do zapewnienia mu odpowiednich warunków, które sprawią, że będzie z nami szczęśliwy. Niestety, kociak w domu oprócz przyjemnych doznań, może oznaczać również problemy - znaczenie terenu, drapanie mebli itp. Nie możemy mu tego zabronić, bo jego zachowanie wynika z naturalnych, wrodzonych instynktów. Wyeliminowanie ich byłoby wbrew naturze. Zamiast tego warto zastosować w domu kilka przemyślanych rozwiązań, które pomogą uniknąć zniszczeń i zbudować wspaniałą relację pomiędzy kotem i jego właścicielem.

Budowanie więzi i unikanie kłopotów

Choć wielu osobom koty wydają się samotnikami, które zawsze kroczą własnymi ścieżkami, warto pamiętać, że często łakną towarzystwa człowieka tak samo, jak psy. Zdarzają się co prawda osobniki, dla których głaskanie i przytulanie jest nie do przyjęcia, ale są i takie, które mocno domagają się takich czułości.

Zbudowanie dobrej relacji z kotem, wymaga od nas nie tylko codziennej opieki - podania mu karmy i wody oraz czyszczenia kuwety. Powinnyśmy również poświęcić kotu swój czas, który jak się okazuje, nie tylko dla nas jest bezcenny. Wiele kotów potrzebuje uwagi człowieka. Pozbawione jej często zaczynają stwarzać problemy. Przykładem może być agresja zwierzęcia albo załatwianie swoich potrzeb poza kuwetą. To najczęstsze problemy behawioralne kotów, które zazwyczaj wynikają z nudy oraz braku uwagi ze strony właściciela.

Często wystarczy 30 minut aktywności dziennie z małym podopiecznym, by wszystko wróciło do normy. Można wykorzystać do tego celu różnego rodzaju zabawki dla kotów: myszy na sznurku, wędki z piórkiem, zabawki laserowe. Koty są naturalnymi drapieżnikami, łowcami, które uwielbiają skradanie się i pogoń za "ofiarą". Takie zabawy będą więc dla nich prawdziwą przyjemnością.

Pozostałą część dnia kot może spędzić na samotnych zabawach. Wystarczy dostarczyć mu odpowiednich zabawek. Doskonale sprawdzają się do tego celu pluszowe miśki i piłeczki. Jeśli dysponujesz dużym mieszkaniem, możesz się też postarać o towarzystwo innego kota dla Twojego pupila. Wtedy kociak z pewnością nie będzie narzekał na nudę i skończą się problemy behawioralne, które niestety często przekładają się na zniszczenia w mieszkaniu.

Drapanie - zachowanie, którego nie da się wykorzenić

Koty uwielbiają drapać. To naturalny, głęboko zakorzeniony w nich instynkt, który jest pozostałością z czasów, kiedy żyły jeszcze jako dzikie zwierzęta. Takie zachowanie dostrzegamy u wielkich kocich drapieżników żyjących na wolności, dostrzegamy też u naszych domowych kociaków. Walczenie z nim nie ma sensu. Zamiast próbować oduczyć kota drapać po meblach, lepiej znaleźć inne rozwiązanie. Niektórzy właściciele kotów decydują się rozłożyć na najbardziej narażonych na zniszczenia meblach stary koc. Takie rozwiązanie może uchronić je przed zadrapaniami, jednak znacznie ucierpi na tym estetyka mieszkania.

Znacznie lepszym pomysłem jest zaopatrzenie się, a dokładniej rzecz ujmując swojego pupila, w specjalnie do tego celu stworzony drapak. Jego zaletą jest estetyczny wygląd, który w żaden sposób nie wpłynie na pogorszenie wyglądu mieszkania, a wręcz przeciwnie może dodać mu atrakcyjności. Z takiego rozwiązania z pewnością ucieszy się mruczek, który bez przeszkód i obaw, że zdenerwuje domowników, będzie mógł wykonywać kocią gimnastykę. Szeroki wybór drapaków to ogromny atut, który pozwoli dobrać idealny produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb - mam tu na myśli nie tylko wymagania konkretnego właściciela i jego kota, ale również wielkość mieszkania oraz jego wystrój.

Jak zachęcić mruczka do korzystania z drapaka, zamiast miękkich mebli, które nadal mogą wydawać się dla niego atrakcyjne? Jest na to sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w drapak nasączony zapachem kocimiętki. To wyjątkowo atrakcyjna dla kota woń, która przyciąga go jak magnes i wprawia w stan euforii. Można też kupić zwykły drapak i spryskać dostępnymi w sklepie zoologicznym syntetycznymi kocimi feromonami lub preparatem w spray o zapachu kocimiętki. To powinno zachęcić mruczka do korzystania z drapaka.

Choć wielu właścicieli kotów narzeka na zniszczenia w mieszkaniu, istnieją skuteczne sposoby, żeby im zapobiec. Wystarczy odrobina wiedzy na temat zachowania kotów i dostosowanie mieszkania do ich potrzeb. Uwaga ze strony właściciela i zbudowanie dobrej relacji z pupilem pomoże w uniknięciu problemów behawioralnych pupila.

Więcej na temat kotów i akcesoriów, które pomogą uniknąć zniszczeń w mieszkaniu, można przeczytać na stronie https://sklepzoologic.pl.

Ocena: 5.0