Kotły grzewcze - przegląd rodzajów urządzeń grzewczych

Kotły grzewczeZastanawiasz się nad wyborem kotła grzewczego do swojego nowego domu? Potrzebujesz wyczerpujących informacji na temat dostępnych rozwiązań w technice grzewczej? W tym artykule dowiesz się na ten temat "prawie" wszystkiego.

Choć może się to wydawać skomplikowane, to jednak zasadniczych rozwiązań technologicznych nie jest wiele. Możemy sortować kotły grzewcze w różny sposób, najczęściej rozróżniamy poszczególne grupy urządzeń ze względu na rodzaj stosowanego paliwa. Poniżej rozpisujemy zatem podział tych urządzeń pod tym względem.

Kotły grzewcze

Kotły gazowe

Piece zasilane gazem są najchętniej stosowane w miastach. Wynika to po prostu z faktu, że na terenach wiejskich w wielu miejscach nie jest dostępna instalacja gazu ziemnego. Zainstalowanie kotła na gaz ziemny jest bardzo dobrą opcją. Kocioł dzięki zastosowanemu sterownikowi jest w stanie funkcjonować praktycznie bezobsługowo. Do tego ogrzewanie domu gazem ziemnym należy do najbardziej ekonomicznych.

Wśród samych kotłów gazowych możemy rozróżnić urządzenia na różny rodzaj gazu. W Polsce zasadniczo korzystamy z dwóch rodzajów gazu - gaz ziemny (z instalacji) oraz gaz płynny (z butli). Urządzanie na ogół są te same niezależnie od rodzaju zastosowanego gazu. Różnica jest tylko taka, że firma serwisowa dokonująca autoryzacyjnego uruchomienia urządzenia "przezbraja" palnik kotła na spalanie określonego rodzaju gazu.

Jeszcze innym podziałem tylko kotłów gazowych jest rozróżnienie na kotły wiszące lub stojące. Kotły stojące mają dużo większą komorę spalania, stosowane są najczęściej przy ogrzewaniu dużych domów jednorodzinnych, umożliwiają zamontowanie złożonych instalacji. Mogą obsługiwać nie tylko centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową, ale także na przykład podgrzewanie wody w basenie, mogą funkcjonować jednocześnie z systemami solarnymi. Niewątpliwie stojące kotły gazowe wymagają dodatkowego miejsca na ich montaż - na ogół jest to po prostu wydzielone na taką kotłownię pomieszczenie gospodarcze.

Oprócz podziału pieców gazowych według rodzaju spalanego paliwa dzielimy je także pod względem zastosowanych technologii. "Z grubsza" można stwierdzić, że mamy kotły kondensacyjne oraz kotły tradycyjne (to rozróżnienie występuje także w kotłach olejowych), a także kotły gazowe z otwartą komorą spalania (urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia w którym się znajduje) lub zamkniętą (Kocioł pobiera powietrze do spalania z zewnątrz budynku).

Kotły olejowe

Wśród samych kotłów olejowych tak jak wyżej pisaliśmy również stosuje się podział na kotły tradycyjne oraz kotły kondensacyjne. Czym charakteryzują się kotły kondensacyjne, to może temat na oddzielny artykuł, niemniej warto wiedzieć, że to są urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie, pozwalają dzięki temu osiągać sprawność grzewczą urządzenia nawet o 30% względem kotła tradycyjnego. Oczywiście są nieco droższe w zakupie, ale nie trudno się domyśleć, że na przestrzeni lat generują oszczędności w kosztach ogrzewania.

Kotły tego typu jak sama nazwa wskazuje są zasilane olejem opałowym. Podobnie jak to jest w przypadku kotłów gazowych, charakteryzują się bezobsługową pracą. Zastosowanie odpowiedniego sterowania tygodniowego sprawia, że praktycznie możemy zapomnieć o istnieniu kotła grzewczego w domu. Oczywiście olej trzeba składować, dlatego potrzebne jest dodatkowe miejsce, gdzie można postawić duże zbiorniki na olej. Na ogół pojemniki te znajdują się w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Aby użytkowanie kotła było praktyczne, stosuje się zbiorniki przynajmniej o pojemności 2 metrów sześciennych.

Kotły na paliwa stałe

Innym rodzajem kotłów grzewczych są bardzo powszechne na terenach wiejskich kotły na paliwa stałe, takie jak węgiel, drewno lub biomasa. I tutaj w zależności oczywiście od rozdrobnienia i postaci dostarczanego paliwa będziemy mieli wiele typów kotłów. Wśród kotłów na węgiel będą kotły na węgiel kamienny, na węgiel brunatny, na węgiel typu ekogroszek oraz na miał. Wśród kotłów na drewno będziemy mieli także typowe kotły na drewno, kotły na brykiet drzewny, na pellet lub kotły na tak zwany holzgas (drewno zgazowane). Na kotły na drewno decyduje się wiele osób posiadających jakikolwiek las, gdzie mogą rokrocznie pozyskiwać drewno do ogrzewania domu.

Oprócz podziału tych urządzeń według spalanego paliwa możemy jeszcze wyróżnić kotły z zastosowaną dmuchawą i sterowaniem programatorem lub nie. Obecnie co raz częściej sterowanie nadmuchowe stosuje się w większości polskich kotłowni.

Kotły elektryczne / indukcyjne

Na koniec wspomnimy jeszcze o rzadziej stosowanych w naszym kraju kotłach na energię elektryczną. Kotły tego typu są bardzo niewielkie nawet w porównaniu z kotłami gazowymi. Charakteryzują się oczywiście bardzo cichą pracą. Wymagają jednak zasilenia z tzw. "siły" czyli prądu trójfazowego. Najczęściej stosuje się tego rodzaju urządzenia w mieszkaniach, gdzie nie doprowadzono instalacji gazowej i w których nie ma możliwości odprowadzenia spalin.

Jak więc widać z powyższego kwestię różnorodności kotłów grzewczych stosowanych w gospodarstwach domowych w Polsce (kotły przemysłowe to inna bajka) łatwo stosunkowo szybko ogarnąć. Oczywiście nie omawialiśmy tutaj bardzo mało popularnych, specjalistycznych kotłów grzewczych jak na przykład kotły na różne rodzaje biomas. Co raz częściej obok typowych kotłów grzewczych stosuje się dodatkowo urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii tj. pompy ciepła czy różnego rodzaju systemy solarne, ale to już temat na inny artykuł.

Artykuł opracowany we współpracy ze sklepem https://buderus-inserw.pl/sklep/kotly-gazowe.

Ocena: 5.0