Krzewy ozdobne ogrodowe: piękne, ekspansywne, samoobsługowe

Krzewy ogrodoweOdpowiedni dobór roślinności sprawia, że ogród wygląda uroczo przez cały rok. Kupując ozdobne krzewy ogrodowe, warto wybrać takie, które kwitną i przebarwiają się o różnych porach roku. W idealnie zaprojektowanej przestrzeni zielonej nie powinno również zabraknąć krzewów zimozielonych, czyli takich, którym niestraszny jest nawet siarczysty mróz. Dowiedz się, jakie wybrać krzewy do ogrodu, by stał się on najpiękniejszym w okolicy.

Krzewy do ogrodu warto wybierać z odpowiednim kluczem, wówczas nasz ogród będzie przepiękny przez 12 miesięcy w roku. Oznacza to, że będzie on równie uroczy latem, jak i zimą.

Warto więc podzielić roślinność na cztery grupy:

  • wiosenne,
  • letnie,
  • jesienne,
  • zimozielone.

Pierwsza grupa to te, które zaczynają się zielenić już wczesną wiosną, latem kwitną a jesienią, gubią liście. Letnie krzewy nabierają barw w okolicach lipca i zachwycają kwiatami aż do później jesieni. Wówczas ogród zaczynają zdobić te, które przebarwiają się na jesieni. A kiedy wszystkie rośliny zgubią już liście na zimę, prawdziwą ozdobą będą zimozielone krzewy, które pięknie kontrastują ze śniegiem.

Zakładając całoroczny ogród, warto zainwestować nie tylko w różnorodną roślinność. O ile latem pielenie ogrodu dla wielu osób jest formą relaksu, to już jesienią czy bardzo wczesną wiosną bywa nieprzyjemne. Warto więc już na etapie planowania zielonej przestrzeni dobrze zastanowić się jak rozmieścić roślinność, a potem całe podłoże pokryć czarną agrowłókniną i obsypać korą, kolorowymi zrębkami lub żwirem. Jeśli warstwa, jaką wyłożymy między roślinami, nie będzie przepuszczać promieni słonecznych, chwasty nie będą rosły.

Krzewy ozdobne ogrodowe - jakie rośliny są najpiękniejsze?

Wybierając rośliny, warto zastanowić się, czy mają one być dekoracyjne przez cały rok, czy też tylko w sezonie letnim. Sezonowy ogródek znacznie łatwiej jest założyć, ponieważ mamy większy wybór roślin kwitnących.

Zanim zdecydujemy, jakie dokładnie krzewy do ogrodu wybrać, warto zastanowić się jaką przestrzenią realnie dysponujemy i ile sztuk można na niej posadzić. Uwaga: najczęściej kupujemy młode rośliny, które już następnego roku będą potrzebować znacznie więcej miejsca, o czym warto pamiętać, wybierając i sadząc je. Ponadto każda z roślin ma inne wymagania, jedne rosną dosłownie w każdej glebie i nie przeszkadza im bliskie towarzystwo innych gatunków, ale są i takie, które potrzebują znacznie więcej przestrzeni jak, chociażby Rododendron.

Zakładając ogród, należy dokładnie zmierzyć powierzchnię do zagospodarowania, następnie podjąć decyzję czy wybieramy pełnowymiarowe, czy miniaturowe krzewy. Kolejny krok to ustalenie proporcji. W ogrodzie całorocznym idealnie sprawdza się następująca kompozycja:

  • 50% - gatunki zielone przez cały rok, które sprawią, że ogród będzie piękny również zimą;
  • po około 15% krzewów, które są wyjątkowo ozdobne, ale tylko sezonowo. Wiosną, latem i jesienią kolory można wprowadzić, ustawiając między nimi kwitnące rośliny sezonowe.

Jakie krzewy do ogrodu wybrać?

Krzewy w ogrodzie

Następnie musimy podjąć decyzję, jak nasz ogród ma wyglądać, doskonałym rozwiązaniem jest wykonanie projektu. Projekt ogrodu odręczny, w wersji elektronicznej lub wykonany przez projektanta zieleni, pozwoli nam spojrzeć na zieloną przestrzeń jak na spójną kompozycję. Wiele osób przypadkowo dobiera krzewy, a potem okazuje się, że zasłaniają one inne rośliny lub nie pasują do całości.

Wykonanie projektu (nawet jeśli zrobimy go odręcznie), pozwala nie tylko bezbłędnie rozmieścić roślinność, która zdobi ogród o różnych porach roku. Podczas jego planowania nie zapomnij, że w przyrodzie występuje wiele odcieni zieleni, które można łączyć na zasadzie kontrastów, sprawiając, że ogródek nie będzie monotonny nawet w zimie. Najlepiej, jeśli projekt wykonasz w kolorze, rysując go odręcznie, pamiętaj, żeby mieć pod ręką kilka odcieni zieleni, a także kolory kwitnących roślin, będą to barwy twojego ogrodu. Właściwe ich ułożenie to klucz do sukcesu. Na projekcie zaznacz wszystkie krzewy, ścieżki między nimi i inne rośliny. Jeśli ziemię pokryjesz korą lub żwirem jednoroczne kwiaty, zamień na wieloletnie, wówczas nie będzie trzeba co sezon wymieniać agrowłókniny.

Wybierając je możesz mieszać iglaki z krzewami liściastymi i kwiatami - taka różnorodność wygląda bardzo pięknie i sprawia, że ogród zachwyca o każdej porze roku.

Jakie ozdobne krzewy do ogrodu wybrać?

Zakładając ogród, należy zastanowić się jakiego efektu oczekujemy, czy marzy nam się całoroczny bezobsługowy ogród, czy też mamy smykałkę do ogrodnictwa, a praca z roślinami sprawia nam przyjemność. Jeśli nie masz czasu na prace ogrodowe lub zwyczajnie ich nie lubisz, postaw na pełnowymiarowe i miniaturowe iglaki. Są to rośliny, które pozostają zielone przez cały rok. Ponadto różne ich odmiany mają różne odcienie zieleni. Jeśli dodamy do nich kolekcję miniaturowych krzewów liściastych i kilka pięknie kwitnących, ogród będzie zachwycał przez 12 miesięcy w roku. A co najważniejsze nie będzie wymagał naszej ingerencji i ciężkiej pracy.

Krzewy ozdobny

Nowoczesny ogród

Jeśli chcesz urządzić sielski ogródek sezonowy, wybierz rośliny, które cieszą oko tylko przez kilka letnich miesięcy. Ponownie do wyboru mamy mniej wymagające i takie, które trzeba pielęgnować już wczesną wiosną - przez całe lato aż do jesieni. Jeśli nie lubisz prac ogrodowych, wybierz krzewy ogrodowe całoroczne. Osoby, którym największą przyjemność sprawia sadzenie i przesadzanie roślin oraz szybki efekt tych prac, mogą wybrać jednoroczne rośliny, które szybko rosną - w połowie lata kwitną, a jesienią trzeba się ich pozbyć.

Krzewy ozdobne do samoobsługowego ogrodu

Wśród odmian samoobsługowych znajdziemy przepiękne krzewy ozdobny, które po posadzeniu nie wymagają już naszej ingerencji, a zalicza się do nich:

Tawuła
Jest rośliną, który ma znikome wymagania glebowe, doskonale czuje się w otoczeniu innych roślin. Dobrze znosi nawet siarczysty mróz, nie wymaga więc ocieplania na zimę. Niektóre jej odmiany zaczynają kwitnąć już wiosną na biało, czerwono lub różowo. Jasnozielona barwa jest charakterystyczna dla tej rośliny, która dzięki seledynowym liściom pięknie kontrastuje z innymi gatunkami. Tawuła nie wymaga systematycznego przycinania, ale można ją dowolnie kształtować, dzięki czemu staje się jeszcze bardziej dekoracyjna. Do najpopularniejszych jej odmian należą:

  • Tawuła wczesna - jest to szeroki i wysoki krzew, który dorasta od 1,5 do nawet 2 metrów, jego kwitnienie przypada na okres od kwietnia do maja. Kwitnąca wczesna tawuła wygląda jak oprószona śniegiem, ponieważ wczesne odmiany mają drobne białe kwiaty;

Tawuła wczesna

Tawuła wczesna

  • Tawuła letnia - kwitnie na przełomie czerwca i lipca, a jej drobne kwiaty mają różowy lub purpurowy kolor. Letnie odmiany są znacznie mniejsze, najczęściej dorastają kilkudziesięciu centymetrów i rzadko zagłuszają inne rośliny. Podcinana doskonale sprawdza się w minimalistycznych ogrodach. Niestety, każda jej odmiana zrzuca liście na zimę.

Trzmielina
Wszystkie jej odmiany to kolejny niewymagający i absolutnie bezobsługowy krzew. Rośnie ona dosłownie w każdych warunkach, nie ma żadnych wymagań glebowych, doskonale znosi towarzystwo innych roślin. Jest odporna na szkodniki i mróz - choć eksperci zalecają jej ocieplanie w okresie siarczystych mrozów, w praktyce niezwykle rzadko przemarza. Jak sama nazwa wskazuje trzmielina, przyciąga trzmiele, które latem oblegają jej gałązki, ale są zupełnie niegroźne dla ludzi.

  • Trzmielina Fortune'a - to niski krzew ogrodowy o kolorowych liściach, który można rozmnażać poprzez rozsadzanie lub ukorzenianie pojedynczych gałązek. Trzmielina szybko się rozrasta i jest wyjątkowo gęstym krzewem, który można dowolnie kształtować i przycinać przez całe lato;

Trzmielina Fortune'a

Trzmielina Fortune'a

  • Trzmielina pospolita - to roślina, która zdobi ogród w sezonie jesienno-zimowym, wówczas to na jej gałązkach pojawiają się jaskraworóżowe owoce o bardzo fantazyjnym kształcie.

Bukszpan
To niewymagająca wiecznie zielona roślina, która można podcinać i dowolnie kształtować. Jest to roślina zimozielona, która przez całą zimę pozostaje zielona i jest równie piękna o każdej porze roku. Nie ma on żadnych wymagań glebowych, rośnie na każdym stanowisku i nie wymaga dodatkowego nawadniania. Niestety, od jest atakowany i niszczony przez ćmę azjatycką, więc jego hodowla wymaga częstych oprysków, przeglądów całej rośliny i nawożenia nadgryzionych bukszpanów. Nadaje się doskonale do ogrodów minimalistycznych. Mimo, że dobrze znosi przycinanie, można go traktować jak roślinę samoobsługową i pozwolić mu rosnąć bez podcinania.

Bukszpan

Bukszpan

Forsycja
To wiosenny krzew, bardzo łatwy w uprawie, który dorasta nawet do 5 metrów. Okres jego kwitnienia przypada już wczesną wiosną. Wówczas całe jego pędy pokrywają urocze żółte drobne kwiatuszki. Forsycja najpiękniej wygląda, gdy jest sadzona wzdłuż ogrodzenia lub na tyłach ogrodu. Bardzo łatwo się ją rozmnaża poprzez rozsadzenie lub ukorzenienie pojedynczej gałązki. Ponadto można ją podcinać jesienią, hamując jej wzrost do góry. Jednak uwaga: forsycja należy do krzewów ekspansywnych, co w praktyce oznacza, że z roku na rok zajmuje coraz więcej miejsca w ogrodzie. Jeśli nie chcemy, żeby krzew zagłuszył inne rośliny, wymaga on systematycznego przycinania i regulowania jego rozrostu. Najpiękniej rośnie na stanowiskach słonecznych i pół słonecznych, w glebie mokrej i wilgotnej, przesuszona roślina marnieje i może schnąć.

Forsycja

Forsycja

Berberys
To krzew, który zachowuje liście przez cały rok. Większość jego odmian przepięknie się wybarwia na kolor czerwony, bordowy, różowy i pomarańczowy. Cierniste gałęzie berberysu utrudniają jego przycinanie, dlatego warto wybierać odmiany kuliste, które dorastają maksymalnie do 50 cm. Jest on krzewem bezobsługowym, który rośnie w każdej glebie i na każdym stanowisku, dobrze znosi otoczenie innych roślin i nie zagłusza ich. Pod koniec lata na roślinie pojawiają się nasiona, które późną jesienią można zbierać i na wiosnę wysiewać. Jednak uwaga: najlepiej sprawdza się wysiew do siewnika lub zwykłej donicy i zawsze w jednym miejscu wysiewamy tylko jedno nasionko, ponieważ roślina wysadzona z kilku nasion, będzie miała wiele pędów, z których każdy będzie się rozrastać, a berberys zacznie rosnąć w niekontrolowany sposób. Uprawa takiej rośliny jest wyjątkowo trudna, ponieważ z biegiem czasu zaczyna ona zagłuszać inne gatunki, a cierniste gałązki nie ułatwiają jej podcinania.

Berberys

Berberys

Krzewuszka cudowna (weigla cudowna)
To roślina, który cudownie kwitnie, a jego kwiatostan w kształcie dzwonków ma kolor jasno lub ciemnoróżowy. Zdarzają się również odmiany z kwiatami karminowym lub bordowym. Dorasta 3 metrów, najlepiej rośnie w żyznej wilgotnej glebie na słonecznym stanowisku. Krzewuszka jest odporna na mróz, a jeśli zdarzy jej się przemarznąć, wystarczy ją przyciąć przy ziemi na wiosnę. Podobną praktykę można stosować, jeśli nie chcemy, żeby była ona zbyt wysoka.

Krzewuszka

Krzewuszka cudowna

Magnolia
To roślina, która występuje pod postacią krzewu lub drzewa, w zależności od odmiany, jaką kupimy. Jest to roślina ogrodowa, która wymaga gleby kwaśnej, stanowiska słonecznego osłoniętego od wiatru. Niektóre gatunki magnolii są odporne na mróz, inne należy ocieplać na zimę. Magnolia jest rośliną wczesnowiosenną, która kwitnie już w połowie marca, a kiedy latem jest odpowiednio dużo deszczu i zdarzy się kilka lub kilkanaście chłodnych dni, może ponownie zakwitnąć na przełomie lipca i sierpnia.

Magnolia

Magnolia

Rododendron (różanecznik)
To zimozielony krzew, mrozoodporny, który wymaga żyznej gleby, częstego podlewania i nawożenia preparatami dla roślin wrzosowatych. Jest idealny do dużych ogrodów, gdyż wokół niego należy pozostawić około 50 cm pustego miejsca. Rododendron pięknie kwitnie, ale nie lubi konkurencji innych roślin. Kiedy po zimie na roślinie pojawią się suche lub przebarwione pędy, wystarczy je obciąć. Warto zaznaczyć, że rododendronu nie kształtujemy i nie przycinamy, więc poza podlewaniem i nawożeniem jest rośliną bezobsługową. Różanecznik pozostaje zielony przez cały rok, a w okresie kwitnienia zachwyca pięknymi kielichowatymi kwiatami, które tworzą kwieciste kule w kolorze bladego różu lub fuksjowym.

Rododendron

Rododendron

Hortensja ogrodowa
To roślina, który w środowisku naturalnym, czyli na terenach od Japonii po Himalaje dorasta od 100 do 150 cm. W Polsce ta urocza roślina najczęściej nie jest wyższa niż 50-80 cm. Kwitnie od lipca do września, a jej kwiatostan składa się z drobnych białych i różowych kwiatuszków, które tworzą duże około 10-15 cm ukwiecone kule. Na jesieni mięsiste liście hortensji przebarwiają się na czerwono, zdobiąc jesienny ogród i kontrastując z zielonymi roślinami. Hortensja nie ma dużych wymagań glebowych, wystarczy jej podłoże wilgotne i przepuszczalne, stanowisko osłonięte lub nasłonecznione. Jest to kolejny wyjątkowo ozdobny samoobsługowy krzew do ogrodu całorocznego. Wprawdzie gubi ona liście na zimę, ale przez większą część roku dumnie prezentuje się na tle innej roślinności.

Hortensja

Hortensja

Ekspansywne krzewy do ogrodu

Krzewy ozdobny, które można uprawiać w ogrodzie dzielimy na te, które nie są wymagające i rozrastają się w powolnym tempie oraz ekspansywne, czyli takie, które w zaledwie kilka sezonów potrafią skolonizować cały ogród. Zachęcają wyjątkową urodą, bezobsługową uprawą, ale są bardzo zdradzieckie, ponieważ ich korzenie szybko opanowują całe rabaty, uniemożliwiając wzrost innych roślin. Już następnego sezonu z jednej rośliny rodzi się kilka lub kilkanaście roślin porozrzucanych po całym ogrodzie. Wśród najbardziej ekspansywnych krzewów znajdziemy:

Juka karolińska ogrodowa
Równie dumnie i elegancko prezentuje się latem, jak i zimą. Obficie podlewana wypuszcza długie kwitnące pędy, które dorastają nawet do 150 cm. Roślina ta nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, nawożenia. Na stanowisku słonecznym, w okresie od czerwca do lipca, kiedy kwitnie wartą ją obficie nawadniać, wówczas kwiatostan dłużej się utrzymuje. Jednak uwaga: jest to jeden z najbardziej ekspansywnych i podstępnych roślin, ponieważ juka karolińska wypuszcza na boki liczne korzenie, które są połączone z rośliną "matką" posadzoną jako pierwszą, oplatając wszystkie inne korzenie.

Juka karolińska

Juka karolińska

Bulwy juki karolińskiej mogą mieć rozmiar bardzo dużego ziemniaka, a pod ziemią - już po kilku latach uprawy - znajdziesz ich kilkadziesiąt. Z każdego z nich wyrastają młode juki, które zagłuszają inne rośliny. Mogą one wyrosnąć pośrodku innego krzewu, zabierając mu wodę i wartości odżywcze z ziemi. Warto zaznaczyć, że jest to roślina, która rośnie w każdej glebie i na każdym stanowisku, a pozbycie się jej wymaga wykopania wszystkich roślin oraz usunięcia na głębokości 100-150 cm wszystkich nawet najmniejszych korzeni. Jeśli myślisz, że odłamany podczas usuwania okruszek korzenia nie spowoduje odrośnięcia, jesteś w błędzie. W ogrodnictwie funkcjonuje takie powiedzenie, że jukę karolińską sadzimy w kilka minut, a pozbywamy się jej z ogrodu przez kilkanaście lat.

Najpiękniejsze krzewy ozdobne do ogrodu

Ekspansywna Juka w ogrodzie

Lilak, czyli bez
To kolejny krzew ogrodowy, którego korzenie rozrastają się dookoła, a z nich każdej wiosny roślina wypuszcza nowe pędy. W praktyce krzew o średnicy 1 metra, ma korzenie o średnicy 3-4 metrów. Drobny, posadzony na uboczu lilak już kolejnego roku będzie zajmował dwa-trzy razy taką powierzchnię jak w pierwszym roku. Kontrolowanie jego rozrostu jest bardzo trudne i wymaga odrąbywania nowych korzeni, a to oznacza, że trzeba go odkopywać co roku. Niestety, korzenie bzu są nie tylko szerokie, ale też długie, a to oznacza, że nawet kontrolowana jego uprawa, w pewnym momencie zaczyna przypominać dziką. Z kolei usuwanie młodych pędów tylko na powierzchni ziemi nie przynosi żadnych efektów, gdyż odrastają one dosyć szybko, podczas gdy korzenie pod ziemią rosną cały czas.

 

Seringa

Lilak

Skrzyp zimowy
To niski krzew przypominający bambusa, który podobnie jak omówione powyżej rośliny - rozrasta się na boki i kolonizuje coraz większe połacie ogrodu. Jego zaletą jest wyjątkowa, nieco egzotyczna uroda i fakt, że roślina ta wypuszcza pędy dopiero późną jesienią i rośnie przez całą zimę. Soczysto-zielone bambusy pięknie kontrastują z ogrodem przyprószonym śniegiem lub posrebrzanym szronem. Niestety, kontrolowanie tej uprawy jest wyjątkowo trudne, chociażby ze względu na okres, na który przypada największa jej aktywność. Z kolei posadzony nawet w ocieplonych donicach ogrodowych przemarza i marnieje.

Equissetum hyemale

Skrzyp zimowy

Podagrycznik pospolity
To kolejna roślina, która może szybko zdominować cały ogród. Ta niezwykłej urody roślina wypuszcza podziemne kłącza i już po kilku sezonach, może być jedynym krzewem w naszym ogrodzie. Kontrolowanie tak ekspansywnej rośliny bywa kłopotliwe i często wymaga bardzo radykalnych działań. Zwykłe jej wyrwanie z pewnością nie jest metodą, która przyniesie oczekiwany skutek, gdyż pod ziemią znajduje się system korzeniowy, który już po 2-3 latach może opanować całą rabatę, a nawet młody trawnik. Żeby pozbyć się podagrycznika, niestety trzeba wykopać wszystkie rośliny, dokładnie przejrzeć ich korzenie i usunąć ewentualne pędy. Następnie należy usunąć wszystkie korzenie znajdujące się od kilkunastu cm do nawet 1 metra pod ziemią. Uwaga: wyrzucamy każdą nawet najdrobniejszą niteczkę, w przeciwnym razie rośnie.

Aegopodium podagraria

Podagrycznik pospolity

Ekspansywnych krzewów do ogrodu jest znacznie więcej, dlatego zawsze warto kupować roślinność rozsądnie. Nawet najbardziej urocza roślina może skolonizować cały ogród. Zatem szukając krzewów do ogrodu, zawsze warto kupować w szkółkach ogrodniczych, w których uzyskamy cały wachlarz informacji o danym gatunku. Ponadto należy obejrzeć ziemię w donicy, jeśli na jej powierzchni przebijają się pędy lub kiełki, które nie wyrastają z głównego pędu lub gałązki, oznacza to, że mamy do czynienia z gatunkiem ekspansywnym - rośliną, z którą nierzadko nie radzi sobie nawet doświadczony ogrodnik.

Bardzo często kupując roślinę, sprzedawca rekomenduje wysadzenie jej w dużej donicy, którą należy umieścić w gruncie. Nie chodzi tu o specjalne wymagania krzewu, ale o jego ekspansywność. Jeśli nie chcesz spędzać długich godzin na walce z niekontrolowaną kolonizacją Twojego ogrodu przez jedną roślinę, zawsze pytaj, czy wybrana roślina nie jest ekspansywna. Gdy sprzedawca odpowie, że jest - wybierz inną.

Modne krzewy do ogrodu w 2022 roku

Wśród ogrodowych trendów na rok 2022 znajdziemy kilka krzewów do ogrodu. Są to gatunki dobrze znane, które mogą zastąpić poważnie zagrożonego przez ćmę azjatycką bukszpanu. Międzynarodowa Wystawa Zieleń To Życie & Flower Expo Polska już od 28 lat wyznacza trendy w ogrodnictwie. Wydarzenie to odbywa się w pierwszych dniach września w Warszawie, podczas której ogrodnicy prezentują najpiękniejsze okazy oraz ogrodnicze nowości, czyli nowoczesne krzyżówki znanych nam gatunków.

Kosodrzewina

Sosna kosodrzewina

Wystawę wieńczy konkurs nowości ogrodniczych, zwycięskie rośliny wyznaczają trendy na kolejny sezon ogrodniczy. Do modnych roślin, które znalazły się w ogrodniczych trendach na rok 2022, znajdziemy następujące rośliny:

  • Sosna kosodrzewina - a dokładniej jej egzotycznie brzmiąca odmiana Tukan (Pinus mugo subsp. uncinata);
  • Funkia (Hosta) Gypsy Lemon;
  • Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) Golden Falls;
  • Świerk serbski (Picea omorika) Golden Rain;
  • Róża (Rosa) Incredible Fruity o nazwie handlowej: Bozmilefra;
  • Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) Cabernet Splash™;
  • Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) Miniredia;
  • Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) Gold Flame.

Ginkgo biloba

Miłorząb dwuklapowy

    Trujące krzewy ogrodowe

    Wśród najpiękniejszych krzewów do ogrodu znajdziemy całe mnóstwo trujących roślin, które kuszą swoją urodą, długim okresem kwitnienia i są wyjątkowo groźne dla ludzi oraz zwierząt domowych. Do najbardziej trujących krzewów ogrodowych zaliczamy:

    • Brugmansja, czyli anielskie trąby - to roślina, która zachwyca ogromnymi kielichowatymi kwiatami i kusi miłośników ogrodnictwa. Niestety, jest to jeden z najbardziej trujących krzewów do ogrodu. Nie poleca się w ogrodach, w których bawią się dzieci, a jej pielęgnacja może być równie niebezpieczna, jak przyjemna;
    • Trzmielina pospolita - roślina ceniona za wyjątkową urodę jesienią i zimą oraz małe wymagania glebowe. Jest silnie trująca. Trzeba przed nią chronić zwierzęta domowe i dokładnie zbierać pocięte gałązki. Uwaga: tę roślinę dla bezpieczeństwa lepiej jest podcinać w rękawicach i nie dopuszczać do kontaktu z gołym ciałem;
    • Laurowiśnia, a dokładniej jej nasiona - są wyjątkowo trujące dla ludzi i zwierząt domowych. Nie należy ich rozgniatać oraz dotykać;
    • Laurowiśnia

      Laurowiśnia

    • Złotokap pospolity - to urocza duża roślina, której pędy wyrastają z jednej grubej łodygi. Gęste drobne żółte kwiaty sprawiają, że jest on wyjątkowo atrakcyjny i często wybierany do ogrodu jako roślina zaciemniająca;
    • Złotokap pospolity

      Złotokap pospolity

    • Datura Forex (bieluń) - to kolejna pięknie kwitnąca roślina, która jest wyjątkowo trująca. Nie poleca się jej hodowli w ogrodach, w których bawią się dzieci;
    • Żywotnik zachodni - to piękna i zimozielona tuja, którą najczęściej kupujemy ukształtowaną w kulę lub stożek. Piękny seledynowy kolor kusi miłośników ogrodnictwa. Jednak uwaga: to kolejna silnie trująca roślina;
    • Bukszpan wiecznie zielony, czyli najpopularniejsza odmiana bukszpanu w Polsce, ceniony za wyjątkowy urok, możliwość podcinania i kształtowania oraz małe wymagania. Gości w większości polskich ogrodów.

    Warto zaznaczyć, że w przyrodzie występują setki trujących krzewów, a ich uprawa nie jest groźna dla ludzi i zwierząt pod warunkiem, że nie rozgniatamy ich młodych pędów, liści czy nasion oraz oczywiście, nie spożywamy ich.

    Komentarze