Które prace przy budowie domu warto wykonać samodzielnie?

Budowa domuBudowa domu to złożone i wieloetapowe przedsięwzięcie. Może być zlecona generalnym wykonawcom lub poprowadzona samodzielnie. Wiele zależy od możliwości finansowych inwestora, a także jego wiedzy budowlanej. Niektóre prace wydają się na tyle nieskomplikowane, że można pokusić się o realizację ich we własnym zakresie. Takie rozwiązanie często wiąże się z oszczędnością finansową, ale zwiększa ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Które prace da się bezpiecznie wykonać samodzielnie?

Wykopy i fundamenty

Do najmniej złożonych prac zalicza się wykonanie wykopów pod fundamenty i kanalizację. Zadanie to jest dość proste, ale przy braku odpowiedniego sprzętu również czasochłonne i wymagające fizycznie. Dawniej robiono to łopatami, jednak obecnie lepiej po prostu wynająć koparkę. Trudno natomiast wyręczyć geodetę, za którego usługi trzeba będzie zapłacić. Wprawiony inwestor może natomiast samodzielnie wylać ławę fundamentową. W takim przypadku zalecane jest zamówienie betonu z betoniarni. Fundament powinien być monolitem, czego nie da się uzyskać za pomocą betoniarki. Ułożenie zbrojenia w wykopach nie powinno przysporzyć większych problemów. Nieco bardziej kłopotliwe są szalunki. Ściany fundamentowe stanowią podstawę domu, dlatego w ich przypadku lepiej skorzystać z pomocy fachowca. Fundamenty samodzielnie można zabezpieczyć przed wilgocią, ocieplić oraz zasypać. Z pomocą koparki można we własnym zakresie także zagęścić podłogę. Wykonanie kanalizacji lepiej zlecić specjaliście.

Budowa domu

Ściany, strop i dach

W przypadku ścian wiele zależy od materiału oraz zakresu umiejętności. Wymurowanie ściany prostej nie powinno być problemem. Należy przede wszystkim wiedzieć, jak korzystać z poziomicy. Bardziej wymagające jest wykonanie otworów okiennych i drzwi, ponieważ trzeba pamiętać o trzymaniu wymiarów. Poszczególne projekty domów są mocno zróżnicowane pod tym względem. W przypadku stropu lepiej skorzystać z pomocy fachowca. Dotyczy to zwłaszcza stropów gęsto-żebrowych. Niektóre projekty domów parterowych zakładają uwzględnienie stropu monolitycznego. Warto wówczas wynająć zbrojarza. Konstrukcję dachu należy powierzyć cieśli. Samodzielna realizacja tych prac wymaga nowiem dużej wprawy. Wprawiony wykonawca-amator może natomiast podjąć się deskowania dachu. Należy jednak uważać na bezpieczeństwo. Lepiej natomiast nie oszczędzać na układaniu dachówek oraz obróbkach. W tym przypadku prace powinni wykonać fachowcy.

Ścianki działowe i zabudowa

Część inwestorów podejmuje się samodzielnego wykonania ścianek działowych. Najmniej problematyczne są te wyprodukowane z płyt gipsowo-kartonowych, bloczków betonu komórkowego lub lekkiej cegły. Na zbliżonym poziomie trudności przedstawia się wykonanie sufitów na poddaszu. Samodzielną realizację prac znacząco ułatwiają projekty gotowe projekty domów. Wykonane na ich podstawie konstrukcje korzystają z pewnych i sprawdzonych rozwiązań, co niweluje ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Atrakcyjne projekty domów jednorodzinnych powsiada w swojej ofercie firma New-House (https://new-house.com.pl/projekty-domow). Stworzenie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych nie należy do szczególnie złożonych zadań. Nieskomplikowaną pracą jest też wykonanie zwykłego ogrodzenia z siatki. Samodzielnie zamontować można rury spustowe i rynny - w takim przypadku należy dobrze dobrać je do powierzchni dachu.

Budowa domu

Rozwiązania systemowe

Przy własnoręcznym murowaniu ścian zewnętrznych warto użyć rozwiązań systemowych, np. gotowych nadproży. Prace te najlepiej wykonywać z pomocą osoby, która ma doświadczenie w murarstwie. Mniej problematyczne jest ocieplenie ścian zewnętrznych. W przypadku równego wymurowania, proces klejenia styropianu, wtopienia siatki i zaciągania klejem nie powinien być kłopotliwy. Trudniejsze dla niedoświadczonych wykonawców jest zwykle wykonanie tynku cienkowarstwowego. Przebieg tych prac warto chociaż skonsultować z tynkarzem. Samodzielnie wykonać można także pokrywanie dachu gontami bitumicznymi. Układanie dachówki lub blachodachówki jest znacznie trudniejsze, toteż wymaga pomocy fachowca.

Komentarze