Który kosz na śmieci do kuchni kupić? Wyszukaliśmy najciekawsze modele
Planując urządzenie nowej kuchni rzadko zastanawiamy się nad tym, gdzie będzie stał kosz na śmieci. W zasadzie rzadko chcemy poświęcić zakupowi kosza na śmieci więcej niż całkowite minimum czasu. Jest to błąd, bo w dzisiejszych czasach kosze na śmieci wyglądają już nieco inaczej niż jeszcze 15 lat temu.
Obecnie są to nowoczesne urządzonka, z wbudowanymi licznymi akcesoriami i udogodnieniami. W dodatku - często wyglądają na tyle nowocześnie, estetycznie, schludnie i po prostu ciekawie, że same w sobie mogą stać się ozdobą kuchni. Popatrzmy na przykład na kosze ze zdjęcia poniżej, przeznaczone nie tylko do kuchni, ale również do pokoju dziecięcego lub do niektórych biur. Są to kosze metalowe, pokryte farbą (położoną metodą proszkową).
Nowoczesne kosze na śmieci potrafią być na tyle estetyczne, że mogą stać się ciekawym dodatkiem aranżacyjnym. Na zdjęciu widzimy model Barantina, o pojemności 30 l. W większości gospodarstw domowych jest to pojemności 30 l.
Decydując się na ozdobny kosz na śmieci, którego nie chcemy ukrywać w szafce kuchennej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiału, z którego wyprodukowana została jego powłoka. Im lepszej jakości pokrycie, tym dłużej kosz będzie pozostawał bez odprysków, przebarwień i zarysowań.
W przypadku koszy na śmieci z metali, warto zwrócić uwagę na to, aby były to te modele, które mają powłokę zabezpieczającą przed pozostawianiem widocznych śladów palców. Na zdjęciu powyżej: kosze na śmieci o pojemności 20 l, wyposażone w łączniki umożliwiające tworzenie kolorowego zestawu pojemników do segregowania. Fot. Eco-Market.pl
Kosz na śmieci Deco Bin Kitchen Silver (50 l), fot. Eco-Market.pl
Kupujemy kosze do małej kuchni
Gdy posiadamy niewielką kuchnię, a chcemy segregować śmieci w kilku pojemnikach, warto podczas zakupów wybrać kosze różnej wielkości – tak, aby nawzajem uzupełniały się i w efekcie zajmowały jak najmniej miejsca. Osoby szczególnie cierpiące na brak miejsca w szafce kuchennej powinny zapomnieć o pojemnikach okrągłych. Zdecydowanie łatwiej jest pomieścić w szafce pojemniki prostokątne lub kwadratowe.
Przed zakupem spróbujmy obliczyć, jak często w ostatnim czasie wyrzucaliśmy śmieci, jakiej pojemności worki kupujemy do dotychczasowego kosza, a także spróbujmy przewidzieć, czy nasze gospodarstwo domowe zwiększy ilość generowanych śmieci.
Kosze, których podstawa ma połowę koła to sposób na oszczędzenie miejsca w niewielkich kuchniach. Na zdjęciu powyżej widzimy komplet koszy, z których każdy mapo 20 l pojemności. Wykonane są bardzo trwałego tworzywa metalizowanego, na którym można umieścić naklejkę rozróżniającą poszczególne frakcje odpadów segregowanych. Fot. Eco-Market.pl
Kolejne rozwiązanie dla kuchni o niewielkich rozmiarach to zastosowanie wysokich i wąskich modeli:
Kosz na śmieci o takim kształcie świetnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, w których ilość wolnego miejsca jest na wagę złota. Dzięki temu, że są wąskie, można wstawić je w wolne, często niewykorzystywane przestrzenie. Należy jednak uważać: ten model jest wyjątkowo wysoki. Fot. Eco-Market.pl
Udogodnienia w koszach na śmieci
Gdy przebrniemy już przez problem braku miejsca, warto pomyśleć nad koszem, z którego będzie się nam wygodnie korzystało. Ciekawostką ostatnich lat są pojemniki przytwierdzone na stałe do wewnętrznych drzwiczek szafki. O ile na zdjęciu tego nie widać, kosze tego typu znacznie wpływają na zwiększenie komfortu użytkownika: aby wyrzucić śmieci, wystarczy otworzyć szafkę. Istnieje jedna wada takiego kosza: jego zawartość musi być stosunkowo lekka.
Kosz mocowany do ściany szafki, wyposażony w samopodnoszącą się pokrywę. Kosz składa się z dwóch warstw: zewnętrznej i wewnętrznej (ta druga jest w formie mini wiaderka, wyjmowanego i opróżnianego po zapełnieniu). Dzięki temu, kosz nie wymaga używania worków na śmieci. Fot. Eco-Market.pl
Fot. Kosz przywieszony do ściany
Kosze na śmieci montowane na wewnętrznych drzwiczkach będą jeszcze bardziej komfortowe w użytkowaniu, gdy będą wyposażone w mechanizm samopodnoszącej się pokrywy. Są to kosze na baterie: zwykle wystarczą cztery zwykłe paluszki, aby kosz działał przez długi czas, podnosząc pokrywę zawsze wtedy, kiedy zlokalizuje ruch w jego pobliżu, zwiastujący, że użytkownik chce wyrzucić śmieci. Czujnik ruchu w większości modeli można dowolnie włączać lub wyłączać również manualnie.
Kolejnym, coraz bardziej oczywistym udogodnieniem jest też pierścień podtrzymujący worek na śmieci na krawędziach kosza na śmieci. Jest to rozwiązanie problemu zsuwającego się worka, który niekiedy wędruje w dół pod naporem wrzucanych do kosza śmieci. Spośród wyszukanych przez nas najciekawszych koszy na śmieci ten piękny, minimalistyczny model poniżej ma wbudowany taki pierścień:
Jest to kosz o pojemności 10 l, wyposażony w pierścień podtrzymujący worek na śmieci na powierzchni. Fot. Eco-Market.pl
Na zdjęciu powyżej: zestaw dwóch koszy na śmieci, każdy o pojemności 16 l. Kosze przeznaczone są do przywieszenia do ściany (w komplecie kupujemy specjalne elementy montażowe z tworzywa sztucznego) lub po wewnętrznej stronie szafki. fot. Eco-Market.pl
Podsumowanie
Szukając odpowiedniego kosza na śmieci do kuchni powinniśmy wyważyć wszystkie "za" i "przeciw". Kosze metalowe bywają ciężkie i głośne. Kosze z tworzyw sztucznych natomiast: mniej trwałe, a przez to mniej higieniczne (zwłaszcza gdy powierzchnia ich ścianek staje się chropowata). Bardzo ważna jest też oczywiście wielkość. Jeśli nie zostanie odpowiednio dobrana, niekiedy jedynym wyjściem będzie tylko wymiana kosza. Gdy już kupimy kosz na śmieci, warto regularnie dbać o jego czystość.
Źródło: www.eco-market.pl.