Aranżacja kuchni o metrażu 8m2 - funkcjonalności, meble, kolory

Kuchnia 8m2Kuchnia 8m2 to malutkie wnętrze, którego aranżacja wymaga pomysłowości i dobrego projektu. Takiego, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie niewielkiego metrażu. Jednak funkcjonalność to nie wszystko. Nawet tak mała kuchnia jest sercem domu, a to oznacza, że powinna być piękna i dobrze zorganizowana. Zobacz jak urządzić ładną i funkcjonalną kuchnię 8m2.

Aranżacja kuchni o metrażu 8m2 to prawdziwe wyzwanie nawet dla zawodowego dekoratora wnętrz. Mała powierzchni i ogromne wymagania wobec niej to kluczowy problem, który należy rozwiązać już na etapie projektu. Sprawić, żeby funkcjonalność i estetyka zagościły w malutkiej kuchni. Urządzanie takiego pomieszczenia polega na zastosowaniu wielu dekoratorskich trików, dokonaniu kilku przeróbek i oszukaniu zmysłu wzroku. Wprowadzenie iluzji do ciasne wnętrza pozwala spojrzeć domownikom na nie inaczej, poczuć komfort przebywania w nim i użytkowania go. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i systemom do mebli kuchennych, a także kreatywności malutka ciasna ośmiometrowa kuchnia staje się przestronna, ergonomiczna i po prostu piękna. Jak tego dokonać? Sami zobaczcie.

Jak powiększyć kuchnię 8m2?

Kuchnia 8m2 kwadratowych to wnętrze, które wymaga powiększenia i jest to fakt, z którym trudno jest polemizować. Jednak jak powiększyć małą kuchnię w malutkim mieszkaniu? Jest kilka sposobów, które sprawią, że wnętrze to stanie się przestronne i ergonomiczne. Jeśli znajduje się ono przez ścianę z salonem, nawet jeśli jest to jedyny pokój w domu, warto wyburzyć ściankę działową. Wówczas wpuścimy do ciasnego pomieszczenia światło, powierzchnia, jaką zajmowała ściana, to dodatkowe centymetry na powiększenie naszego pomieszczenia. Uwaga wyburzenie ściany, nie musi oznaczać oddania części pokoju pod zabudowę kuchenną. Możemy wykorzystać dokładnie ten sam metraż, brak ograniczenia przestrzeni, jakim była ściana, sprawi, że nasza kuchnia będzie widna i bardziej przestronna. Wiele osób, nie chce całkowitego połączenia jej z pokojem dziennym, wówczas na granicy można zamontować mini półwysep z szafką blatem. I tutaj mamy kolejną korzyść z wyburzenia ściany działowej, w jej miejscu pojawia się blat, który może zastąpić stół oraz dodatkowa szafka, na którą wcześniej nie było miejsca.

Kuchnia 8m2 po drugiej stronie lustra

Kolejną możliwością na ''powiększenie'' są lustra, na ścianie nad blatem. Jednak uwaga to tylko złudzenie optyczne, więc nadal będzie trzeba kreatywnie wykorzystać przestrzeń. Z tego też powodu, każdy element zabudowy powinien być bardzo dobrze przemyślany. Zaczynamy od zagospodarowania ścian. W pierwszej kolejności zajmijmy się ścianką działową, to ona, jeśli jest murowana, zabiera sporo przestrzeni. Tym razem nie będziemy jej wyburzać, ale maksymalnie ją wykorzystamy. Co to w praktyce oznacza? Zmierz grubość muru, w nowoczesnym budownictwie jest to zaledwie 6-12 cm, ale już w domach z wielkiej płyty, takie ściany kryją wiele niespodzianek. Poukrywane są w nich rury i przewody, a przestrzeń w nich zmarnowana często wynosi od 40 do 60 cm. Rzecz jasna w blokach nie możemy samodzielnie przenosić instalacji, ale możemy, wykorzystać taką powierzchnię nie naruszając ukrytych w niej rur i przewodów.

Lustro na ścianie za blatem
Lustro na ścianie za blatem w kuchni

Mniej parapetów i więcej blatów oznacza większą funkcjonalność w małej kuchni

Blat zamiast parapetu, czyli przedłużenie ciągu roboczego to kolejny trik pozwalający nam w lepszy sposób wykorzystać powierzchnię małej ośmiometrowej kuchni. Wykorzystując ścianę z oknem na zabudowę dolną. W takim układzie blat roboczy powiększa się od 80 do 120 a czasem nawet 200 cm. A to oznacza, że na innej ścianie możemy zbudować pojemną szafę kuchenną z piekarnikiem i mikrofalówką na wysokości naszych oczu. Dodatkowy blat, który zyskaliśmy zamieniając na niego parapet, to również dodatkowa przestrzeń pod nim na dolne szafki. I tutaj warto wyjść poza standardowe wymiary i zamontować płytsze szafki, które i tak będą praktyczne, ale nie zagracimy pomieszczenia.

Blat zamiast parapetu w kuchni
Blat zamiast parapetu w kuchni

Mała kuchnia i mały korytarz to jedno duże wnętrze

Kuchnia otwarta na przedpokój to rozwiązanie dla osób, które nie chcą otwierać jej na salon, ale pomieszczenie to jest zbyt ciasne. Korytarz nawet w blokach to dodatkowa przestrzeń o powierzchni około 1,5 do 2,5 metra. W praktyce użytkujemy tylko jego niewielką część, która przeznaczona jest na szafę wnękową i szafkę na buty. Podłoga jako ciąg komunikacyjny pozostaje pusta, ścianki działowe to miejsce, na drzwi do kuchni, pokoi dziennych i łazienki. Wystarczy zburzyć ścianę między korytarzem a kuchnią, żeby uzyskać większą przestrzeń. Nawet jeśli nie stanie w nim zabudowa kuchenna, z którą w tym wypadku warto wyjść na część przedpokoju, to nasza kuchnia będzie bardziej przestronna. Osoby wchodząc do domu, zamiast ciasnego ciemnego korytarza zobaczą piękne słoneczne serce domu.

Czy fakt, że do pokoi przechodzimy z kuchni, będzie bardzo kłopotliwy? To kwestia przyzwyczajenia, w wielu przedwojennych domach taki układ doskonale się sprawdzał i nie zmniejszał funkcjonalności domu. Co możemy zyskać, decydując się na takie rozwiązanie? Znacznie większą widną przestrzeń, a jeśli wyburzymy choćby część ścianki działowej między salonem a korytarzem, zyskamy dużą przestronną przestrzeń dzienną. W praktyce powierzchnia kuchenna pozostanie taka sama. Jednak można na niej zamontować więcej szafek, ponieważ nie musimy się martwić o wąskie przejście o to, że będzie ciasno, wąsko i niewygodnie. A usunięcie ścian sprawi, że oba pomieszczenia będą jasne i przestronne. Jeśli nie lubisz otwartych przestrzeni, postaw na przeszklone lub ażurowe ścianki działowe, ale nie pełnej wysokości i szerokości, niech to będą symboliczne ściany, które pozwolą Ci zachować odrębność tych dwóch pomieszczeń, ale ich nie zamkną.

Iluzja w kuchni 8m2

Iluzja kluczem do sukcesu. Jeśli nie masz możliwości powiększenia małej kuchni kosztem pokoju lub innego pomieszczenia, nie chcesz też wyburzać ścian. Musisz wykreować przestrzeń, której brakuje. Z pomocą przychodzą wówczas tapety 3D, przestrzenne z wybranym motywem, tworzą dal, dając nam jadalnię, której nie posiadamy, przestronny taras za oknem czy też brakujące elementy mebli kuchennych. Rzecz jasna nie jest to rozwiązanie, dzięki któremu nasza kuchnia stanie się bardziej ergonomiczna, ale przyjemniej będzie można w niej miło spędzać czas. Czy wiesz, jak ludzki mózg ocenia przestrzeń? Najważniejsze jest pierwsze wrażenia, jeśli więc stworzymy za pomocą tapety iluzję, którą na pierwszy rzut oka trudno rozdzielić z rzeczywistością, to nasz mózg zarejestruje, że jesteśmy w dużym przestronnym pomieszczeniu. Gotując lub delektując się kawą, będziesz czuć się równie komfortowo, jak w tej o dwa razy większym metrażu.

Jakie kolory do małej kuchni 8m2?

W zamkniętym pomieszczeniu najlepiej się sprawdzą wszystkie odcienie bieli, popielaty i jasny szary. Unikajmy błękitów, pastelowych i ciepłych kolorów. Są piękne, ale niestety wizualnie zmniejszają wnętrze, a tego efektu należy unikać za wszelką ceną. Największym grzechem dekoratora przy tak małej powierzchni będzie pomalowanie ścian na kolor różowy lub żółty. Są to kolory, które sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne, ale też mniejsze, ''przybliżają'' one ściany i obniżają sufit.

Zatem chłodne jasne kolory, które rozświetlają i optycznie ''oddalają'' ściany i podnoszą sufit. Mocne żywe barwy oraz te w ciepłych odcieniach sprawdzą się tylko pod postacią drobnych dodatków, nigdy nie stosuj ich jako tekstyliów, podłogi czy mebli. Im będzie ich mniej, tym lepiej.

Jakie meble do ciasnej kuchni 8m2?

Wybierając meble do takiego pomieszczenia, należy nie tylko zastanowić się ich pojemnością i kolorem, ale również nad zastosowaniem sprytnych rozwiązań. Pierwszą i najważniejszą kwestią będzie kształt zabudowy. W otwartej kuchni możemy meble ustawić w literę L lub nawet U. Przy czym tylko jeden ciąg może być pełnej głębokości 60 cm. Pod tym blatem możemy wstawić zmywarkę piekarnik, jeśli nie jest zamontowany w słupku, na nim powinny się też znaleźć płyta do gotowania i zlewozmywak. Jeśli nadal dysponujesz miejscem pod nim, będzie to idealna przestrzeń na szufladę kuchenną na talerze. Zmieścisz w niej tyle samo co w szafce, ale będziesz mieć lepszy dostęp do nich. Jeśli masz lodówkę do zabudowy, koniecznie zdecyduj się na słupek pod sufit, szafka nad lodówką jest bardzo głęboka i bardzo pojemna.

Węższe blaty mogą mieć szerokość 45, a nawet 40 cm, nadal będą one funkcjonalne, a pod nimi możesz zamontować szafki dolne, które będą miały głębokość taką jak te wiszące. Biorąc pod uwagę wysokość, na jakiej jest zamontowany blat kuchenny 80 - 90 cm to zmieścisz w nich po 2-3 półki. Jeśli marzysz o funkcjonalnej kuchni z dużą ilość schowków, kiedy będziesz mieć gotowy projekt zabudowy i zanim stolarz zacznie pracę, zastanów, co gdzie będziesz przechowywać. Może się okazać, że w niektórych szafkach zamiast dwóch półek, można zamontować 3, a nawet 4. Koniecznie dopilnuj, żeby półki nie były przyklejane, a montowane na kołeczkach. Poproś stolarza, żeby nawiercił dodatkowe otwory na kołki lub kątowniki (podtrzymujące półki) na różnych wysokościach. Wówczas sama będziesz mogła dopasować wysokość półek do swoich potrzeb. Największym marnotrawstwem przestrzeni do przechowywania w kuchni są zbyt wysokie półki, na których część przestrzeni pozostaje pusta. A nawet na 20-25 cm wysokości możesz przechowywać cukier, mąkę, kaszę itp. Carga to wąskie półki szuflady, które możesz zamontować w wąskich szczelinach między szafkami, czyli wszędzie tam, gdzie nie zmieści się pełnowymiarowy front. Taka wysuwana szafka jest głęboka jak tradycyjna, ale może mieć szerokość już od 15 cm. Zmieścisz w niej wszystkie przyprawy i sypkie produkty w pojemnikach kuchennych albo chemię itp. Multifunkcyjne rozwiązania, czyli stolik wysuwany z blatu, lub składany na ścianę, dodatkowy rozkładany blat roboczy to pomysły dzięki, któremu twoje wnętrze będzie się dopasowywać do aktualnych potrzeb.

Pawlacze, czyli szafki podsufitowe, mogą być takie głębokości jak blat, a nawet głębsze, są doskonałym schowkiem na małe AGD., domową spiżarnię (pamiętaj jednak, że pod sufitem temperatura jest wyższa, więc możesz w nich przechowywać tylko produkty sypkie). Odsuwane fronty szafek kuchennych, a także z dedykowaną roletą, to kolejna propozycja do wąskich pomieszczeń. Jeśli tradycyjne rozwierane szafki uniemożliwiają komfortowe korzystanie.

Kolor i wzór mebli kuchennych do pomieszczenia 8m2

Moc powiększającą może mieć również zabudowa meblowa, ale pod warunkiem, że zrezygnujemy z ciemnych frontów na rzecz białych, waniliowych lub popielatych. Kubistyczne z podłużnymi poziomymi srebrnymi lub złotymi uchwytami sprawią, że kuchnia będzie wyglądała na dłuższą i szerszą niż jest w rzeczywistości. Meble na wysoki połysk w tak małym pomieszczeniu rozświetlają je i sprawiają, że wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości. Warto zatem zrezygnować z matów i satyny na rzecz lakierowanej płyty. Minimalistyczne gładkie szafki, które układają się w szerokie prostokąty, wizualnie powiększą pomieszczenie, ale pod warunkiem, że na blacie będą znajdowały się tylko absolutnie konieczne przedmioty. Na tak małym metrażu łatwo wprowadzić chaos, który zmniejszy je.

Jasna kuchnia
Biała kuchnia 8m2

W małej kuchni rezygnujemy zatem z przeszklonych szafek, chyba że będą one na całej ścianie, z mebli z lacobelu umieszczonego w aluminiowych ramkach, a także z frezów i kontrastujących elementów. Na takiej powierzchni największym przyjacielem dekoratora wnętrz są długie proste linie, które powinna tworzyć zabudowa oraz blat kuchenny. Z tego też powodu w miarę możliwości, sprzęt AGD. powinien być zabudowany, płyta do gotowania, jeśli to możliwe w kolorze blatu lub jak najbardziej do niego zbliżona, podobnie zlewozmywak. Bardzo ważne jest, żeby blat był w jak najmniejszym stopniu poprzecinany przez elementy wyposażenia. Wówczas zamiast długiej linii, którą tworzy blat, otrzymamy kilka wąskich prostokątów lub - co gorsza - kwadratów. Kilka mniejszych kwadratów, zamiast wizualnie powiększyć przestrzeń, zmniejszą ją.

Okap kuchenny to często dyskusyjna kwestia, część inwestorów marzy o ogromnym eleganckim pochłaniaczu w kształcie trapezu tuby lub trójką. Niestety, tak duży element nad blatem przytłacza aranżację. Z tego też powodu znacznie lepiej wyglądać będzie pod szafkowy, który jest prawie niewidoczny i zmieści się jeszcze nad nim szafka. Dlaczego warto zrezygnować pełnowymiarowego dekoracyjnego okapu? Bo zabierze on miejsce na górną szafkę, podzieli ciąg wiszących szafek, jest nieproporcjonalnie duży w stosunku do całego pomieszczenia, może przytłoczyć całą aranżację.

Funkcjonalność w małej kuchni

Funkcjonalność w małej kuchni to nie tylko jej powierzchnia. Znacznie ważniejszy jest układ sprzętów i szafek. Nawet mała źle zaprojektowana kuchnia, sprawi, że podczas gotowania czy sprzątania, będzie trzeba się nachodzić. Dlatego bez względu na wielkość pomieszczenia warto pamiętać o zachowaniu kolejność, w jakiej korzystamy z poszczególnych jej funkcji.

Najlepiej sprawdzi się takie ustawienie:

  1. zmywarka - zlewozmywak - szuflada na talerze. Taki układ gwarantuje nam komfortową pracę z naczyniami. Brudne opłukujemy pod bieżącą wodą i umieszczamy w zmywarce. Czyste wyjmujemy i bez poruszania się po kuchni, na wyciągnięcie ręki, umieszczamy je w szufladzie. A w sytuacji, w której umieściliśmy w urządzeniu naczynie, które nie było dedykowane do mycia automatycznego i zostały w nim resztki wody, wyjmujemy, wylewamy wodę, wycieramy do sucha i układamy na miejscu, cały czas stojąc w miejscu.
  2. Lodówka - blat roboczy - zlewozmywak - blat roboczy - płyta do gotowania. Takie ustawienie AGD. zapewnia płynną pracę, bez konieczności chodzenia w różnych kierunkach. Zaczynamy od lodówki, potem rozpakowujemy, obieramy lub kroimy produkty, płuczemy, doprawiamy lub umieszczamy w dedykowanym garnku, lub blaszce do pieczenia i umieszczamy na płycie, lub w piekarniku. W szafce lub szufladzie w pobliżu zlewozmywaka i przed płytą grzewczą umieszczamy garnki do gotowania i cargo na przyprawy, wówczas wszystko będzie pod ręką. A podczas gotowania będziesz się przemieszczać w jednym kierunku bez konieczności wracania się kręcenie w kółko.

W szafkach wiszących nad zlewozmywakiem i płytą do gotowania powinny się znaleźć produkty, które dodajesz do swoich potraw w czasie gotowania i pieczenia. Na niższym blacie często pijesz i serwujesz kawę? W takim razie ustaw na nim dzbanek filtrujący wodę, ekspres do kawy i cukiernicę. W szafkach pod blatem powinny się znaleźć filiżanki, łyżeczki do kawy, zapasowa kawa, oraz wszystko, co jest Ci potrzebne do przyrządzania i serwowania tego napoju. Szafki podsufitowe również możesz zagospodarować zgodnie z wyżej podanym kluczem, zawsze twórz coś w rodzaju zbiorów. Jeśli podzielisz kuchnię na funkcjonalne micro strefy, będzie ona bardzo funkcjonalna.

Czary-mary dekoratora wnętrz, czyli małe jest piękne.

Jak z kuchni 8m2 uczynić atut całego mieszkania?

Nawet malutka kuchnia o powierzchni 8m2 może być najbardziej uroczym pomieszczeniem w całym domu. Jak to zrobić? Przede wszystkim ją pokazać!!! Nie ukrywać za ścianami, nie oddzielać od przestrzeni dziennej, połączona z salonem i odpowiednio zaaranżowana będzie jak wisienka na torcie dla aranżacji salonu. Po pierwsze zmień ciasną kuchnię w przestronny aneks kuchenny, po drugie zrób wszystko, żeby przyciągała spojrzenia i zachwycała odwagą o wyjątkowym designem. Jeśli zrezygnujesz ze ściany między tymi dwoma pomieszczeniami, możesz zastosować w takim pomieszczeniu odważne barwy takie, które będą kontrastować z tymi zastosowanymi w pokoju dziennym. W otwartej na pokój dzienny nie musisz się obawiać ciemnych kolorów jak czerń, grafit czy coraz modniejszy we wnętrzach granat i butelkowa zieleń. Warunek jest jeden, jeśli chcesz podkreślić aneks kuchenny ciemnymi kolorami, pamiętaj o oświetleniu, którego powinno być dużo i powinno ono płynąć z różnych źródeł.

Kuchnia otwarta na salon
Przestronny aneks kuchenny

Zatem nawet mały aneks kuchenny możemy urządzić na ciemno, ale pod warunkiem, że jest to aneks, a nie otoczona z każdej strony kuchnia. Wystarczy wyburzyć jedną szeroką ścianę, żeby czarne meble kuchenne, a nawet czarne ściany na mikroskopijnej powierzchni były ozdobą całej strefy dziennej. Jeśli cały metraż jest dobrze oświetlony, ciemne ściany lub meble, a także ciemne ściany i meble, będą wyglądać elegancko i oryginalnie. Jednak uwaga w tym wypadku pozostała część przestrzeni dziennej powinna mieć jasne ściany i sufit, najlepiej w kolorze białym, który stworzy mocny kontrast z aneksem. Doskonałym przykładem tego, jak można z malutkiej kuchni, uczynić atut jest aranżacja przedstawiona na zdjęciu powyżej. W pomieszczeniu nie tylko wyburzono ścianki działowe, otwierając na pokój dzienny. Dekorator zastosował rzadko spotykany duet kolorystyczny, łącząc czarny mat z połyskującym brązem. Zaprezentowane pomieszczenie jest pełne mocnych kontrastów jak, chociażby biały cokół nad górnymi szafkami oraz biała wyspa kuchenna od frontu. Wyspa kuchenna jest elementem, którego nie byłoby w tym pomieszczeniu bez wyburzania ścian, ponieważ została ona zbudowana dokładnie w miejscu, w którym wcześniej był ścianka działowa. Zatem alternatywą dla tej aranżacji była ciasna, wąska kuchnia, w której nie było miejsca na nawet mały stolik. Po otworzeniu jej na salon zyskaliśmy zachwycającą zabudowę kuchenną z duża funkcjonalną wyspą.

Wśród zabiegów dekoratorskich zastosowanych w tym wnętrzu na szczególną uwagę, zasługuje połączenie całej przestrzeni dziennej. Mocna odważna kolorystyka i montaż ogromnej wyspy kuchennej, która stanęła w miejscu wcześniejszej ścianki działowej. Jest dodatkowym blatem roboczym, stolikiem kawowym i śniadaniowym. W prezentowanym wnętrzu kluczową rolę odgrywa okno tuż obok kuchni, to ono sprawia, że mimo zastosowanych barw nie jest tam ciemno.

Jakie ściany do kuchni 8m2?

Jeśli mowa o samodzielnej kuchni, bezapelacyjnie konieczne jest zastosowanie jasnych kolorów bieli lub jasnych popieli. Ponadto w takim wnętrzu lepiej sprawdzą się gładkie ściany niż tynki dekoracyjne, fakturowane tapety czy panele ścienne. Wyjątkiem jest ściana nad blatem kuchennym, która również może mieć powiększającą moc, pod warunkiem, że ją odpowiednio zaaranżujemy. Zatem gładkie ściany pomalowane na biało i biały sufit. Na ścianie nad blatem roboczym, doskonale sprawdzą się lustra grafitowe, które wizualnie powiększają przestrzeń, odbijają światło i sprawiają, że kuchnia staje się jasna i przestronna. Inną możliwością jest grafika na szkle z poziomym motywem np. który optycznie rozciągnie tę ścianę. Kolejna propozycja to biały ceglany panel ścienny, który również sprawi, że ściana będzie wyglądała na większą. Drobna jasna, mieniąca się mozaika, która odbija światło i sprawia, że całe wnętrze nabiera magii.

Przestrzenna fototapeta to bardzo modne rozwiązanie, dzięki któremu możemy ''przesunąć'' ściany, zyskać urocz taras, aneks jadalniany czy więcej szafek kuchennych, Efekt ten można dodatkowo podbić, przyklejając na przeciwległej ścianie lustra.

Jaka podłoga kuchni 8m2?

Podłoga w kuchni 8m2 jak cała aranżacja powinna mieć moc powiększania. Zatem w zamkniętym pomieszczeniu konieczna będzie jasna podłoga np. panele laminowane lub lateksowe z imitacją sosny bielonej, lub pomalowanej na biało deski. Białe lub szare płytki podłogowe, jednak tutaj jest pewien haczyk, o który, warto pamiętać już na etapie projektowania. Na małej powierzchni zmieści się mało płytek, a więc w tak ciasnym wnętrzu lepiej jest zrezygnować z tych wielkoformatowych na rzecz, mniejszych np. 25 × 25 lub 30 × 30 cm. Wyjątkiem będą płytki bezfugowe, które tworzą jednolitą powierzchnię. Jest jeszcze jeden dekoratorski trik, który na takim metrażu sprawia, że podłoga wydaje się większa i w tej kuchni może zmienić postrzeganie całej aranżacji. Podłogę układamy nie tylko w jej właściwym miejscu, ale pozwalamy jej ''wejść'' na ścianę. W praktyce przyklejamy po jednym rzędzie płytek lub paneli tuż nad podłogą, rezygnują z listew przypodłogowych. Jeśli zabieg ten będzie wykonany bez zarzutu i na pierwszy rzut oka nie będzie widoczna granica między podłogą a ścianą, wizualnie pomieszczenie będzie wyglądało na większe, o tyle ile wynosi szerokość płytek lub paneli przyklejonych do ściany. W ten sposób stworzymy iluzję, na którą sami będziemy się nabierać, wchodząc do pomieszczenia.

Podłoga w malutkiej otwartej kuchni najlepiej, jeśli jest jednolita z tą, jaka znajduje się w pomieszczeniu, z którym został połączony aneks. Jeśli nie lubisz standardowych rozwiązań, możesz dobrać ją na zasadzie mocnego kontrastu lub dopasować ją do ścian w aneksie tworząc niebywały efekt np. czarne, lub grafitowe ściany i ciemny panel nad blatem roboczym i podłoga utrzymana w podobnej kolorystyce. Bez względu na kolor zabudowy, powstanie nam ultranowoczesne wnętrze, które będzie zdobić całą strefę dzienną. Nie obawiaj się efektu zamkniętego pudełka, jeśli sufit pozostawisz biały, lub wykończysz go przestrzenną fototapetą, która ''podniesie'' go do góry. Geometryczność zastosowanych rozwiązań sprawi, że całe wnętrze nabierze dynamiki, lekkości i elegancji na miarę XXI.

Jakie dodatki do kuchni 8m2?

W tym wypadku kierujemy się zasadą: ''mniej znaczy więcej'', a to oznacza, że ograniczamy do minimum ilość dodatków. Na blacie możemy ustawić minimalistyczne lub glamurowe pojemniki na herbatę, cukier i kawę. Przyprawniki w podobnym stylu. Wybierając dodatki, pamiętaj, że ich nadmiar wprowadzi do aranżacji chaos, a ten wizualnie zmniejszy pomieszczenie. W otwartej kuchni możesz sobie pozwolić na trochę więcej dodatków. Jednak uwaga w tym wypadku musisz za wszelką cenę unikać chaosu, a więc wszystkie pojemniki, przyprawniki i doniczki z ziołami, muszą mieć swoje miejsce. Jeśli nie jesteś pedanta lub w domu mieszka kilka osób, wybierz takie, na stojakach i wieszakach montowanych do ściany, wówczas zawsze będą na miejscu i nikt nie będzie się zastanawiał czy stoją równo.

Komentarze