Kupujesz podłogę drewnianą? Przeczytaj koniecznie

Drewniana podłogaKupujesz podłogę? Koniecznie przeczytaj, o tym, w jaki sposób podłogę wybierać i dobierać. Dziś oferta podłóg jest nieograniczona, wybierać można wśród kolorów, materiałów, nic więc dziwnego, że przy urządzaniu wnętrz coraz częściej podłogę również bierze się pod uwagę. Podpowiadamy, jakich zasad warto przestrzegać, aby dobrać najlepszą podłogę do swojego mieszkania.

Urządzając wnętrze, dziś ogromna uwagę zwraca się na podłogę, dopasowując ją do swoich potrzeb, możliwości finansowych i wnętrza. Dlatego też, aby nie dać się przytłoczyć ogromnym możliwościom wyboru, podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać, aby podłoga współgrała z wnętrzem i stanowiła doskonałe uzupełnienie całości.

Nie mieszaj zbyt wielu gatunków drewna

Nie chodzi tu o wszechobecny minimalizm, ale o to, aby nie mieszać ze sobą kolorów i gatunków drewna. Pamiętaj, że listwy przypodłogowe powinny być z tego samego gatunku drewna co podłoga, drzwi drewniane mogą być o dwa tony ciemniejsze lub jaśniejsze od podłogi, a mocne kontrasty są odradzane. W kolorze podłogi i drzwi powinny być również okna, w podobnej tonacji powinny być meble. Trzeba pamiętać, że do wystroju wnętrza dojdzie wiele innych drewnianych elementów ozdobnych, figurki, ramy obrazów i luster i inne.

Połączenie podłogi drewnianej z płytkami i kafelkami

Połączenie podłogi drewnianej z płytkami i kafelkami to również wyzwanie w aranżacji wnętrza. Takie rozwiązanie sprawdza się koło kominka, w wejściu, w kuchni czy łazience. Tego typu połączenia można dowolnie kontrastować, podkreślając różne funkcje poszczególnych pomieszczeń. W mieszkaniach warto zachować jednolity styl, zwłaszcza, że z salonu najczęściej widać korytarz i kuchnię, więc malownicza szachownica podłóg może nieco razić.

Podłoga drewniana to bogactwo stylów i możliwości

Podłoga drewniana może i kojarzy się z jodełką lub PRL-owską drobną szachownicą, ale to nie jedyne możliwości ułożenia. Owszem, można układać ją w tradycyjny sposób z klepek, ale też można tworzyć jednolita optycznie powierzchnię, niepodzieloną na klepki, idealnie pasującą do dużych pomieszczeń. Można na podłogi wykorzystać długie deski, świetnie wyglądają we wnętrzach rustykalnych i stylowych. Jeszcze inną możliwość dają podłogi mozaikowe, gdzie można decydować, czy chce się gładko, we wzory, prosto czy na skos. Ułożenie podłogi można dopasować do każdego stylu wnętrza, czyli stworzyć przy jej pomocy przytulne wnętrze rustykalne, klimat wiejskiej chaty lub zupełnie nowoczesne, minimalistyczne wnętrze.

Drewniana podłoga

Jeśli nie jesteś do końca przekonana, jaki styl ma dominować w twoim wnętrzu, zdecyduj się na proste neutralne podłogi, do których będą pasować wszystkie inne kolory i meble. Neutralne, tradycyjne podłogi to buk naturalny, buk parzony, dąb oraz dąb czerwony. Do tego typu podłóg pasują wszelkie rodzaje tkanin, od naturalnego lnu po bogato zdobione tkaniny gobelinowe. Można do tego rodzaju podłóg dopasować dowolny kolor ścian, bo tak naprawdę każdy odcień, zarówno ciepły jak i chłodny będzie dobrze z nimi współgrał.

Jasne podłogi z drewna mają zalety

Jasne podłogi drewniane mają swoje zalety. Przede wszystkim optycznie powiększają wnętrze. Nieco trzeba się tutaj pochylić nad doborem mebli, decydując się raczej na takie w czystych, głębokich kolorach, kontrastując ich barwę z kolorem podłogi). Tkaniny obiciowe powinny być naturalne i raczej w jasnych kolorach, gorzej na jej tle będą wyglądały mahoniowe meble i ciężkie antyki. Do jasnej podłogi drewnianej nie pasują ściany w ostrych, kontrastowych barwach, zdecydowanie lepiej komponują się tu ściany w delikatnych, pastelowych barwach.

Ciemne podłogi drewniane to również szereg zalet

Ciemne podłogi drewniane mają również mają swoje zalety. Mają efektowny wygląd, piękny rysunek słojów, nieco dominują wnętrze, dyktuja klimat i styl pomieszczenia. Do takich podłóg należy ostrożnie dobierać meble, unikając tych prostych, lekkich i jasnych, które zbyt mocno będa kontrastować z podłogą, świetnie natomiast będą tu wyglądały wszelkie stylowe biurka, sofy, skórzane klasyczne kanapy, orientalne tkaniny, ciężkie zasłony oraz obicia, mosiężne i wiklinowe dodatki.

Wykończenie olejowe lub lakierowane

Posadzki olejowane to posadzki matowe, nabierające wraz z upływem czasu szlachetnej patyny. Sprawdzają się tu proste meble z jasnego drewna, o rustykalnym charakterze, ale też te zupełnie nowoczesne, z metalowymi elementami. Łącząc ją z kaflami, najlepiej będzie wyglądała z płytkami o brawie terakoty czy naturalnego kamienia. Z kolei podłogi lakierowane na wysoki połysk świetnie wyglądają na dużych powierzchniach. Dopasować je można do każdego rodzaju płytkę.

Podłoga, dobrana do wnętrza, powinna być traktowana jako baza, punkt odniesienia, a jej wybór powinien być gruntownie i dokładnie przemyślany. Pamiętaj, że wymiana podłogi to rzecz nieco skomplikowana.

Autor: www.artcorestudio.pl.

Ocena: 4.9

Komentarze