Kute bramy i balustrady - wyjątkowa elegancja i trwałość w jednym

Ogrodzenie kuteElementy kute posiadają bardzo szerokie zastosowanie w dekoracji budynków. To idealny wybór dla wymagających!

Brama czy balustrada schodów zewnętrznych albo wewnętrznych powinny być nie tylko piękne, ale również powinny wyróżniać się odpowiednią trwałością, wytrzymałością oraz odpornością na czynniki zewnętrzne. Wymagania te doskonale spełniają elementy kute.

Kowalstwo artystyczne znów cieszy się dużym zainteresowaniem. Chociaż w sklepach można znaleźć obecnie szeroką gamę różnych gotowych elementów takich jak bramy, balustrady, przęsła, to jednak wiele osób woli skorzystać z pomocy ekspertów w tej właśnie dziedzinie i zamówić je także na wymiar.

Chociaż cena tego rodzaju elementów nie jest niska, to jednak wykonane z nich kompozycje przyciągają wzrok od razu i są w stanie cieszyć oko na lata!

Bramy i balustrady inne niż wszystkie

Elementy kute wykonuje się ręcznie - kowal wykonuje każdy z nich samodzielnie, stosując przy tym szereg specjalistycznych narzędzi. Stal używana w procesie produkcji może być formowana na różne sposoby. Następnie poddawana jest specjalnym procesom ochrony przed korozją, dzięki czemu elementy kute nie wymagają tak częstych prac konserwacyjnych, nawet jeśli stosowane są na zewnątrz.

Bramy i balustrady kute najczęściej wykonuje się z gotowych elementów, które następnie łączone są ze sobą. Są one dostępne w wielu wariantach, dlatego można także stworzyć z nich wyjątkowe kompozycje dopasowane wymiarowo do konkretnych miejsc.

Gotowe elementy kute można zakupić jako:

  • tralki
  • rozety
  • koszyki - cebule
  • groty, szpice
  • elementy skrętne
  • rury
  • płaskowniki
  • daszki
  • elementy roślinne

Najczęściej elementy kute kojarzone są z tradycyjnym stylem, na przykład z bogato zdobionymi kwiecistymi kompozycjami, ale również można zakupić je w wariantach nowoczesnych - uwagę przyciągają swoją geometryczną, czystą formą, dlatego mogą być kapitalnym dodatkiem do nowoczesnych budynków.

Elementy do bram, balustrad oraz innych konstrukcji kutych można kupować samodzielnie, ale najczęściej klienci decydują się na zlecenie wykonania całego elementu zewnętrznym firmom. Wówczas można mieć pewność, że będzie on dopracowany w najdrobniejszych szczegółach zarówno pod względem wymiarów, jak i estetyki.

Jak zamówić stylową bramę lub balustradę kutą?

Klienci chcący zamówić efektowną bramę albo balustradę kutą przede wszystkim muszą znaleźć odpowiednią firmę, która będzie w stanie wykonać zlecenie. Aktualnie w Polsce działa wiele firm skupionych na branży kowalstwa artystycznego i można znaleźć je także całkowicie przez internet.

Po znalezieniu odpowiedniego wykonawcy warto skontaktować się z nim od razu - ze względu na fakt, że kompozycje kute wykonuje się na indywidualne zamówienie, czas oczekiwania na te właśnie elementy może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy w zależności od zamówienia.

Pracownik firmy będzie w stanie pobrać odpowiednie wymiary po przyjeździe na miejsce, a następnie uzgodnić z klientem wygląd bramy czy balustrady do schodów zewnętrznych czy wewnętrznych albo do balkonu. Do wyboru mamy wtedy różne elementy, które możemy zobaczyć w katalogach oraz na zdjęciach.

Po wstępnym ustaleniu wyglądu kompozycji następuje etap projektowania. Projekt przygotowywany na podstawie wcześniejszych uzgodnień jest potem przekazywany do akceptacji przez klienta. Jeśli klient chce wprowadzić w nim jakiekolwiek zmiany, wówczas może wskazać, co chciałby usunąć albo dodać w danej kompozycji.

Gdy projekt posiada już akceptację, następuje etap produkcji. W zakładzie kowalskim wykonuje się elementy zgodnie z planem. Są one również odpowiednio wykańczane, dlatego po zamontowaniu nie wymagają żadnych dodatkowych prac, na przykład malowania preparatami antykorozyjnymi.

Ostatni etap polega na dokonaniu fachowego montażu. Za zamontowanie elementów kutych tworzących bramy i balustrady odpowiadają pracownicy firmy, którzy wiedzą, jak zadbać o prawidłowość tego właśnie procesu - po montażu balustrady i bramy są od razu gotowe do użytkowania.

Artykuł powstał we współpracy z Pracownią Kowalstwa Artystycznego Efekt Metal z Brześcia Kujawskiego.

Ocena: 5.0