Lakierowanie mebli - TOP porad, które musisz wiedzieć przed lakierowaniem!
Krótki poradnik o tym jak lakierować meble we własnym domu. Zapraszamy.
Coraz więcej osób decyduje się na meble lakierowane do kuchni, jak również do innych pomieszczeń. Meble lakierowane wyglądają bardzo elegancko i sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w różnym stylu. Co więcej, są bezproblemowe w utrzymaniu w czystości. W naszym artykule skupimy się właśnie na lakierowaniu mebli.
Meble lakierowane - co warto wiedzieć?
Największą popularnością cieszą się meble lakierowane z płyt MDF. Meble wykonane z tego materiału mogą mieć dowolny kolor, zainteresowany ma do wyboru kolory z palet RAL, NCS i PANTONE, jak również lakiery typu metalic i perła, co więcej, możliwe jest również uzyskanie takich efektów jak jedwabisty połysk, głęboki mat, perła, brokat, kameleon, soft- efekt gumy, marmur i innych. Ponadto, zdecydować się możemy na powierzchnię frontów meblowych o wysokim połysku lub matową. Wszystko to sprawia, że nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń w projektowaniu swoich wymarzonych mebli. Fachowcy doskonale radzą sobie z realizacją nawet bardzo fantazyjnych projektów, a w warsztatach pojawiają się coraz bardziej nowoczesne maszyny i urządzenia.
Lakierowanie mebli krok po kroku
Aby lakierowanie mebli przyniosło oczekiwane efekty, każda z czynności musi być wykonana z największą starannością. Fachowiec powinien wykazać się doskonałymi umiejętnościami i specjalistyczną wiedzą. Jak przebiega cały proces lakierowania?
- Bardzo ważna jest odpowiednia izolacja krawędzi lakierowanej płyty, w tym celu krawędzie należy trzykrotnie pokryć lakierem wypełniająco-izolującym, powierzchnię płyty pokrywa się lakierem jednokrotnie. Następnie należy poczekać aż nasza płyta wyschnie.
- Gdy już płyta wyschnie, przychodzi czas na szlifowanie, a następnie na dokładne czyszczenie powierzchni z pyłu i kurzu.
- Krok trzeci to naniesienie lakieru o wybranej przez zainteresowanego barwie.
- Gdy już naniesiemy lakier barwny i płyta wyschnie, pozostaje nałożyć lakier, który nada naszej płycie połysk. W przypadku powierzchni matowych i półmatowych lakier nakładany jest dwukrotnie. Gdy chcemy uzyskać wysoki połysk powierzchnia malowana jest lakierem trzykrotnie.
- W przypadku frontów o wysokim połysku niezbędnie jest również wypolerowanie powierzchni, dzięki temu jest ona gładka i naprawdę błyszcząca. Polerowanie można wykonać ręcznie lub z użyciem polerki. W celu uzyskania połysku idealnego zaleca się przeprowadzenie polerowania na mokro, a następnie na sucho.
- Gdy już wszystkie prace zostaną zakończone, można cieszyć się efektem.
Jak widać, lakierowanie to dość skomplikowany i czasochłonny proces, drobne niedopatrzenie czy niedokładne wyczyszczenie płyty może w znacznym stopniu obniżyć jakość wykonywanej pracy. Warto więc w tej kwestii zdać się na fachowców, którzy mają już na koncie wiele realizacji i mogą pochwalić się gronem zadowolonych klientów.
Lakierowanie mebli - zalety
Jakie zalety mają meble lakierowane?
- Meble lakierowane na wysoki połysk optycznie powiększają przestrzeń - bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku niewielkich pomieszczeń.
- Do czyszczenia takich mebli nie potrzebujemy specjalnych preparatów.
- Podczas tworzenia projektu nie mamy ograniczeń w kwestii kolorów, dzięki czemu możemy stworzyć meble w 100% zgodne z naszymi preferencjami.
- Lakierowanie mebli sprawia, że są one odporne na działanie wilgoci oraz promieni słonecznych.
Podsumowanie
Jak widać lakierowanie mebli ma sporo zalet. Takie meble cieszą się powodzeniem zarówno wśród osób prywatnych, jak również firm i przedsiębiorstw.
Autor: www.prolack.pl.
Komentarze