Lampy drewniane - naturalnie i stylowo

Drewniana lampaDrewno jest niekwestionowanym trendem wnętrzarskim od kilku sezonów. Chętnie sięgamy po drewniane podłogi, wracamy do boazerii, które mogłyby wydawać się reliktem PRL-u, a także meblujemy drewnem. Powrót do natury w tendencjach aranżacyjnych widoczny jest również w łączeniu naturalnych materiałów.

Obok drewna najczęściej wykorzystuje się też kamień. Naturalne materiały doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku stylu nowoczesnego, jak i tradycyjnych aranżacji: wystroju skandynawskiego, rustykalnego czy klasycznego. Nie zawsze mamy jednak możliwość całkowitego przearanżowania wnętrza. Wówczas szyku dodadzą naturalne dodatki!

Oświetlenie a aranżacja wnętrza

Niebagatelne znaczenie przy wystroju wnętrz ma oświetlenie. Często nad wyborem odpowiedniej lampy, który wpasuje się do wnętrza zarówno stylem, jak i barwą i sposobem rozchodzenia się światła spędzamy tygodnie, a nawet miesiące. Głowimy się nad oświetleniem w miejscach wypoczynkowych, jadalnych, kuchennych. Każde z nich ma inne przeznaczenie i powinno spełniać inne funkcje.

Oświetlenie potrafi dodać wnętrzom smaku, zwłaszcza gdy jest stylowe i nieoczywiste. Bardzo oryginalnym dodatkiem, które ociepli wnętrze jest drewniana lampa. Lampa sufitowa z drewna dzięki naturalnemu materiałowi potrafi wpasować się we wnętrze w każdym stylu. Do bardziej tradycyjnych będziemy wybierać delikatne, okrągłe kształty, naturalne ułożenie słojów oraz naturalny kolor. We wnętrzach nowoczesnych możemy pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji. Sięgnąć po awangardowe kształty, ostrzejsze i nietypowe, a także wybierać spośród szerokiej gamy kolorystycznej: od efektów metalicznych po bardziej stonowane i mniej krzykliwe.

Drewniane lampy sufitowe jako oryginalny dodatek

Drewniana lampa będzie szykownym i oryginalnym dodatkiem we wnętrzu, jeśli zostanie odpowiednio dobrana. Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie: jaką funkcję ma spełniać lampa. Wybierając lampę do jadalni warto rozmieścić światło równomiernie nad stołem. W przypadku miejsc wypoczynkowych mamy o wiele więcej możliwości: możemy kierować światło punktowo lub rozpraszać je na większej powierzchni. Wybór funkcji zdecydowanie ułatwi nam kolejne kroki wyboru lampy. Lampa sufitowa powinna być dobrana swoim kształtem oraz kolorem do charakteru wnętrza. We wnętrzach klasycznych powinniśmy stawiać na klasyczne kształty i kolory, we wnętrzach minimalistycznych nie przesadzać z awangardą. Poszaleć można we wnętrzach nowoczesnych.

Drewniana lampa to nie samo drewno. Warto zwrócić uwagę na elementy wykończenia lampy: czy mocowanie dobrze współgra z wykończeniem oraz jakiego rodzaju żarówkę możemy umieścić w lampie. Jeśli w eleganckim wnętrzu zawiśnie drewniana lampa z tradycyjną okrągła żarówką z dużym gwintem, czar pryśnie. Jeśli natomiast będziemy mogli wykorzystać w niej stylizowaną żarówkę o odpowiedniej mocy i barwie światła, wówczas nadamy wnętrzu szyku.

Lampa jest ważnym dodatkiem: zarówno ze względu na styl, jak i użytkowość. Wybierajmy ją z głową i zwracajmy uwagę na szczegóły!

Ocena: 5.0