Lampy loftowe - charakterystyka, najmodniejsze wzory

Lampy loftoweStyl loftowy od kilku już lat cieszy się ogromną popularnością w aranżacjach wnętrz. Surowa stylistyka w połączeniu z minimalizmem wyposażenia przypada do gustu nie tylko właścicielom typowo industrialnych pomieszczeń. Pojedyncze elementy stylu loftowego z łatwością zaaranżujemy także we wnętrzach o uniwersalnej, nowoczesnej stylistyce. Sprawdź, czym charakteryzują się lampy loftowe, a także jak dobrać je do konkretnego pomieszczenia, aby optymalnie spełniały swoją funkcję.

Lampy loftowe - charakterystyka

Stylistyka lamp loftowych nawiązuje do budownictwa industrialnego. Surowe obiekty przemysłowe, stare fabryki, wysokie pomieszczenia magazynowe - to właśnie typowe obiekty loftowe. Trudno w nich szukać licznych kolorów, bogatych dekoracji czy zdobień. Charakterystyczne materiały i surowce, z których wykonane są elementy aranżacyjne to:

  • stal
  • metal
  • beton
  • drewno

Dla lamp loftowych charakterystyczna jest także kolorystyka - czarna, szara, grafitowa z elementami drewna. Uniwersalność tych kolorów sprawia, że z łatwością wykorzystamy loftowe elementy dekoracyjne także we wnętrzach niezaprojektowanych w pełni w tym stylu. Lampy loftowe świetnie więc sprawdzają się także w nowoczesnych wnętrzach, przestrzeniach cechujących minimalizm, a także w typowych pomieszczeniach biurowych. Lampy te z jednej strony mogą stanowić świetną dekorację lub odwrotnie wybierając minimalistyczny typ lampy, może ona z łatwością wkomponować się w otoczenie, nie rzucając się w oczy. Często spotykanym elementem w budowie lamp są odsłonięte kable lub druciane konstrukcje klosza, które w całości odsłaniają żarówkę. Ta z kolei, aby maksymalnie nawiązać do stylu fabryk, może mieć formę żarówki filamentowej.

Najpopularniejsze rodzaje lamp loftowych

Poniżej prezentujemy zestawienie kilku typów lamp loftowych, które w ostatnich szturmem zagościły w naszych wnętrzach.

Lampy loftowe wiszące

Najczęściej spotykamy je w formie lamp z żarówkami zawieszonymi na kablu. Ich ogromną zaletą jest łatwość regulacji wysokości. Dzięki temu, że kabel zwisa luźno z sufitu, możemy ustawić go na dowolnej, optymalnej dla nas wysokości. Inny charakterystyczny model to lampa z czarnym metalowym kloszem. W sprzedaży spotkamy lampy loftowe wiszące z jednym lub kilkoma punktami świetlnymi.

Lampy loftowe druciane

To niewątpliwie najpopularniejszy w ostatnich latach wzór lampy loftowej. Klosz w tej konstrukcji wykonany jest z prętów, które przybierają kształt określonych wzorów geometrycznych. Ze względu na fakt, że klosz nie jest pełny, dobrze jest zastosować dekoracyjną żarówkę filamentową lub ozdobną żarówkę Edisona, wewnątrz której znajduje się opleciony węglowy drucik. Lampy druciane mogą mieć formę lamp wiszących, kinkietów lub lamp biurkowych. Poza wnętrzami stricte industrialnymi chętnie wybierane są także do wnętrz nowoczesnych i skandynawskich.

Lampy loftowe do kuchni

Cieszące się niesłabnącą popularnością czarne fronty mebli kuchennych świetnie nawiązują do stylu loftowego. Oczywiście, aby kuchnia w całości oddała charakter industrialnego wnętrza, niezbędne są odpowiednie dodatki. Ściana z cegły lub betonu architektonicznego, metalowe oraz stalowe elementy wyposażenia, no i oczywiście odpowiednio dobrane oświetlenie pomogą uzyskać pożądany efekt. Lampy loftowe w kuchni najczęściej wybierane są jako lampy punktowe lub jako lampy sufitowe stanowiące główne oświetlenie kuchni. Oczywiście kluczowym elementem będzie dobranie odpowiedniej mocy żarówki, tak aby generowane światło spełniało swoją funkcję. Druciane lampy loftowe często znajdują zastosowanie jako oświetlenie wyspy kuchennej.

Lampy loftowe do jadalni

W jadalni głównym punktem aranżacji jest oczywiście stół, przy którym spożywane są posiłki. Jeśli chcemy nadać jej w pełni loftowego charakteru, w jadalni nie powinno zabraknąć loftowej lampy wiszącej nad stołem. Zależnie od jego wielkości, a także powierzchni całego pomieszczenia powinniśmy dobrać odpowiednią ilość punktów świetlnych. Dużą zaletą, o której już wcześniej wspominaliśmy, jest łatwość regulacji długości kabla w lampach loftowych, gdyż najczęściej są one w pełni odsłonięte i stanowią element dekoracyjny sam w sobie. Dlatego też tak chętnie sięgamy po to rozwiązanie, właśnie montując nad stołem, gdyż możemy ją łatwością regulować zależnie od potrzeb, a dodatkowo możemy wybrać spośród lamp dających mocne światło lub przyciemnione.

Lampy loftowe do salonu

Jeśli całość aranżacji salonu utrzymana jest w klimacie industrialnym, wówczas nie może w nim zabraknąć stylowego oświetlenia. Industrialne lampy do salonu mogą pełnić funkcję głównego oświetlenia - będą to najczęściej loftowe lampy sufitowe lub wiszące. Możemy też sięgnąć po stojące lampy loftowe (lampy podłogowe) lub biurkowe.

Komentarze