Lampy w stylu skandynawskim - jasne aranżacje na czasie

Wiszące lampyStylizacje wnętrz ewoluują w oparciu o pewne niezmienne wzorce. Jednym z nich jest przestrzeń jasna i przestronna. Przyznam, że sam najbardziej gustuję właśnie w takich aranżacjach. Dziś ich najdumniejszym przedstawicielem jest styl skandynawski. W tamtej części Europy bowiem, krótkie i ciemne dni wymusiły potęgowanie światła w pomieszczeniach w sztuczny sposób. Jasne meble, ściany i dodatki to jednak nie wszystko - liczy się również oświetlenie. Jakie lampy nadają się do stylu skandynawskiego?

Skandynawskie czyli jakie?

Wszyscy bardzo chętnie posługują się sformułowaniem "skandynawski". W ogólnej opinii rozumie się przez to coś stylowego, dopracowanego jeśli chodzi o koncept. W przypadku lamp wiszących, stojących - praktycznie każdego typu oświetlenia, styl skandynawski łączy w sobie kilka podstawowych cech. O szczegóły zapytaliśmy redaktorów www.dom.pl.

Po pierwsze lampy w stylu skandynawskim muszą być funkcjonalne. Każdy element, wysokość, typ żarówki, kąt padania światła - każdy detal w lampach jest ważny z perspektywy ich użytkowania. Minimalizm jest inną cechą charakterystyczną, zwłaszcza w lampach wiszących. Ich geometria i surowy design są ozdobą dla jasnego wnętrza samą w sobie. Nie potrzeba wyrafinowanych kloszy czy abażurów, gdyż to gra poszczególnych, niewyróżniających się elementów tworzy całokształt aranżacji skandynawskiej.

Gdzie najlepiej ?

Styl skandynawski w oświetleniach dosyć dobrze sprawdzi się w kuchni. Oświetlenie punktowe jest zazwyczaj skromne w oprawie, a daje wiązkę światła skierowaną na wybrany element kuchni (blat, stół). Styl skandynawski lubi połączenie metalu i szkła, więc mini reflektorki czy lampy sufitowe na listwie, będą doskonałym wyborem.

Do salonu w stylu skandynawskim ciekawie jest wstawić lampy stojące. Połyskliwa stalowa podstawa i matowy klosz z tworzywa sztucznego, wszystko w barwach czerni i bieli - skromnie, ale na swój sposób urzekająco.

W sypialni styl skandynawski zadziwiająco dobrze się przyjął, zważywszy na fakt, że pomieszczenie to zazwyczaj jest mocno przytulne i intymne. A jednak surowość i praktyczność lampek nocnych, plafonów i kinkietów jest tutaj nieoceniona.

Bez względu na lokalizację, jeśli chcemy imitować aranżacje z północy, musimy pamiętać, że w pomieszczeniach jest podział na oświetlenie główne i dodatkowe. Wiele źródeł światła daje nam możliwość regulowania jego natężenia oraz oszczędności, jeśli potrzebujemy oświetlić tylko jeden punkt w dużym pomieszczeniu. Lampy wiszące szeregowo są idealnym przykładem. Podobnie jest z lampami biurowymi o regulowanej wysokości i kącie - są nieocenione przy pracach nad papierami w długie, zimowe wieczory.

Wiszące lampy

Kolorystyka

Tutaj bez zaskoczeń - lampy wiszące, lampy podłogowe oraz wszelkiego rodzaju oświetlenie uzupełniające powinno charakteryzować się niewyszukanymi kompozycjami barw. Czerń i biel, odcienie szarości, ewentualnie beże i pastelowe odcienie brązu. Krzykliwe czerwienie czy pomarańcze mniej pasują do lamp o tak prostej konstrukcji i stylistyce.

Ocena: 5.0