Łazienka w stylu marynistycznym

Łazienka w stylu marynistycznymWspomnienia z wakacji nad morzem możemy zachować na dłużej, tworząc aranżację łazienki inspirowaną morskim klimatem.

Sprawmy sobie przyjemność i czujmy się we własnej łazience jak w hotelowym spa w nadmorskim kurorcie przez cały rok. Styl marynistyczny jest obecnie bardzo na czasie. Latem tego roku był modny na wybiegach podczas pokazów mody, więc tym bardziej jest popularny w aranżacji wnętrz. Pasuje do każdego wnętrza, jednak najlepiej odnajduje się w łazience.

Kolorystyka

W łazience w stylu marynistycznym dominują wszystkie odcienie morskiego błękitu - począwszy od jasnego, delikatnego błękitu po turkusy, szafiry, kończąc na ciemnym granacie. Odcienie morza zestawiamy z ponadczasową bielą. Oprócz bieli i kolorów morza, w takiej aranżacji dominują barwy natury. Istotne są tu odcienie piasku - beże, delikatne żółcie, szarości, jasne brązy, jak również brązy w odcieniu bursztynowym. Ciemniejsze brązy przywodzą na myśl kadłuby statków jak np. brąz w odcieniu wiśniowym.

Ściany i podłoga

W takiej łazience ściany należy pokryć płytkami ceramicznymi, najlepiej lśniącymi o falistej fakturze, przypominającej fale na morzu, w połączeniu z gładką terakotą. Dobrym pomysłem jest wykończenie jednej ściany lub pasa na ścianie mozaiką ceramiczną w morskiej kolorystyce. Błękitne i granatowe płytki zestawiamy z białą terakotą. Możemy również wybrać sam błękit lub niebieski w dwóch odcieniach. Można zrezygnować z niebieskiego koloru na ścianie, wybierając szarości bądź beże. Beżowa terakota opatrzona falistą fakturą, przywodzi na myśl wyrzeźbiony falami, brzeg plaży. Innym pomysłem na wykończenie ścian jest ich pomalowanie samą farbą odporną na wilgoć np. w jasnym błękicie lub w połączeniu z drewnianą boazerią z pionowych desek w ciemnoniebieskim kolorze. Obie części ściany dobrze jest oddzielić od siebie białą drewnianą listwą.

Aby podłoga łazienki kojarzyła się z pokładem łodzi lub statku, należy położyć drewniane panele zabezpieczone przed wilgocią lub gres przypominający strukturę drewna.

Armatura i meble

Do klimatu morskiego łazienki najlepiej pasuje biała, nowoczesna armatura łazienkowa. Białe umywalki o prostym geometrycznym kształcie z chromowanymi bateriami idealnie wkomponują się w całą aranżację marynistycznej łazienki. Ekstrawagancji może jednak dodać umywalka ceramiczna w kształcie muszli w morskim kolorze. Łagodnie zaokrąglona, wolnostojąca wanna będzie idealnie pasować do takiej łazienki. Dla osób wolących prysznic, dobrym pomysłem jest wybranie takiego z kabiną ozdobioną falistymi liniami.

Meble łazienkowe do morskiej łazienki najlepiej wpasują się białe, drewniane. Smaczku łazience doda rozbielona i postarzana komoda w stylu shabby chic. Oprócz białych mebli mogą być to meble w naturalnych odcieniach drewna. Dodatkiem do mebli będą wszelkiego rodzaju wiklinowe lub z trawy morskiej koszyki na kosmetyki.

Marynarskie dodatki

Do takiej łazienki należy wybrać okrągłe lustro w drewnianej lub metalowej ramie typu bulaj przypominające okno w statku. Bulaj może być również elementem drewnianych drzwi do łazienki. Ręczniki obowiązkowo muszą być w biało-niebieskie pasy lub niebiesko-granatowe. Dopełnieniem całego wnętrza są marynarskie ozdoby i bibeloty takie jak- muszle, kamyki i bursztyny przywiezione z nad morza, ładna butelka z piaskiem, drewniana kotwica lub wiosło powieszone na ścianie, lampion na świece w postaci drewnianej latarni morskiej, model żaglowca. Na ścianie można powiesić zdjęcia zrobione nad morzem podczas wakacji lub obraz o tematyce morskiej.

Komentarze