Łazienka z drewnem - gatunki drewna, impregnacja, aranżacje

łazienka z drewnemDrewniana łazienka jest wnętrzem luksusowym, bardzo eleganckim, a jednocześnie przyjaznym człowiekowi. Od lat obserwujemy powrót do naturalnych materiałów, aranżacje które są nie tylko piękne, ale też praktyczne, a zastosowane w nich materiały jak najbardziej naturalne.

Łazienka w stylu afrykańskim jest odzwierciedleniem wszystkich wymienionych cech przyjaznego człowiekowi wnętrza, ponadto na tegorocznych targach designu w Paryżu styl ten został uznany za jeden z najmodniejszych w zbliżającym się 2018 roku.

Pod uwagę brano nie tylko wartości estetyczne, ale też bardzo ważny w przyszłorocznych wnętrzach wpływ tak samych materiałów jak i kolorów na samopoczucie mieszkańców. W stylu afrykańskim możemy zatem zastosować kilka różnych gatunków drewna, najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne charakteryzujące się dużo większą wytrzymałością na działanie wilgoci, pary i zmiennych temperatur. Ponadto większość egzotycznych gatunków drewna ma modny ciemnobrązowy kolor, który powoli wkradł się w aranżacjach 2017 roku, a będzie prawdziwym hitem w 2018 roku, zarówno na podłodze jak i na ścianach.

Jak przygotować drewno do montażu w łazience - impregnacja drewna

Zastosowanie drewna w łazience zaczynamy przede wszystkim odpowiedniego doboru drewna i jego przygotowania. Zanim drewniane elementy zostaną zamontowane należy je odpowiednio zaimpregnować. Wybór impregnatu ma kluczowe znaczenie, ponieważ musi on zapewnić podłodze, blatowi czy meblom łazienkowym możliwość oddychania i oddawania wody. W  tym wypadku należy raczej zapomnieć o lakierze, który tworzy twardą powłokę i z upływem czasu na jego powierzchni mogą powstać mniejsze lub większe pęknięcia. W pomieszczeniu takim jak łazienka, w którym drewno jest narażone na działanie wilgoci i pary wodnej nawet mikro pęknięcia lakieru prowadziłyby do odkształcania drewna i wyniszczania go, a także szybko powstaną chorobotwórcze bakterie i grzyby w pęknięciach, dla których łazienka jest idealnym środowiskiem.

Najlepszymi impregnatami do łazienki zatem będą wszelkie preparaty na bazie olejów, którymi należy pokryć deski i inne elementy drewniane jeszcze przed montażem, tak by zabezpieczyć dokładnie całość, także w miejscach które nie będą widoczne gołym okiem. Zaletą olejów do impregnacji drewna jest to, że wnikają one w głąb zabezpieczając całą strukturę drewna przed przyjmowaniem wilgoci i  jej niszczącym działaniem. Na uwagę zasługuje fakt, że większość tego typu impregnatów ma delikatny wpływ na kolor drewna, dlatego przed zakupem warto zasięgnąć porady fachowca, który nie zmieni zbyt drastycznie koloru, bądź przeciwnie sprawi, że wybrany gatunek drewna będzie się prezentował po zabezpieczeniu znacznie lepiej niż na surowo.

Aranżacje drewnianej łazienki

Drewno w łazience może występować w postaci małych dodatków lub przeciwnie bazy, do której dobierzemy drobne tylko dodatki z innych materiałów. Nasza propozycja to afro łazienka, którą łatwo przekształcimy we wnętrze eco lub skandynawską mini saunę. W łazience proponujemy zastosować jeden z egzotycznych gatunków drewna, które doskonale sprawdzą się w wilgotnych warunkach. Drewno w przedstawianej aranżacji jest głównym materiałem, dlatego też doskonale będzie się w takiej łazience prezentowała ciemna drewniana podłoga, obudowa wanny lub brodzika wykonana z tego samego gatunku, dzięki czemu łazienka optycznie się powiększy, a sam projekt będzie bardzo spójny.

Kolejnym proponowanym elementem wykończenia drewnianej łazienki jest blat w tym samym kolorze co podłoga, na którym doskonale będzie się prezentować betonowa umywalka nablatowa o futurystycznym nieregularnym kształcie. Jeśli w łazience planujemy prysznic zamiast wanny warto zastanowić się nad nowoczesną kabiną prysznicową, która jest wydzielona z łazienki, bez konieczności montażu gotowej kabiny, będącej prawdziwym "pożeraczem" przestrzeni i siedliskiem bakterii oraz grzybów. Obecnie typowe kabiny prysznicowe zastępujemy znacznie prostszym rozwiązaniem, jakim jest kabina prysznicowa typu walk-in. Kabinę tego typu wykonujemy bezpośrednio w łazience, poprzez założenie dodatkowego odpływu w podłodze i postawienie dwóch ścianek oddzielających ze szkła hartowanego, przezroczystego, mlecznego lub z modnym w nadchodzącym roku motywem kwiatowym, który dodatkowo idealnie wpisze się w styl afrykański. W takiej kabinie prysznicowej warto zamontować kilka półek na kosmetyki oraz niewielki składany taboret, dzięki któremu łazienka w zaledwie kilka chwil przemieni się mini saunę.  Płytki ścienne w proponowanej aranżacji są proste bez dekorów w kolorze brudnego, stłumionego pomarańczu, w takim zestawieniu doskonale będzie wyglądał pleciony klosz głównego oświetlenia, oraz zachowane w podobnym stylu akcesoria typu dozownik do mydła, ogromny pleciony kosz na bieliznę w stylu afrykańskim.

Łazienka z drewnem w stylu afrykańskim

Kosz na bieliznę w stylu afrykańskim

Jakie gatunki drewna najlepiej sprawdzają się w łazience

Po pierwsze decydując się na drewnianą łazienkę należy szukać drewna tylko wśród gatunków o niskim skurczu, czyli takiego które będzie pracowało, oddawało wilgoć i dobrze znosiło parę wodną. Ponadto drewno o niskim skurczu jest o wiele trwalsze, nie pęka, nie odkształca się. Do rodzimy gatunków które mogą zostać wykorzystane w takim pomieszczeniu jak łazienka zaliczamy modrzew i dąb, a także termodrewno, które uzyskuje się poprzez specjalny proces obróbki, w czasie którego drewno jest wystawione na działanie wilgoci w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu potem nie przyjmuje wilgoci.

Wśród egzotycznego drewna poszukajmy taek, iroko, merbau, doussie, padauk, które są odporne na działanie wody, pary wodnej i czynników mechanicznych.  Odpowiedni dobór drewna do łazienki to tylko połowa sukcesu, bardzo duże znaczenie ma również klej jakim deski zostaną przytwierdzone do podłoża, który powinien być bardzo elastyczny by pracował razem z drenem, jeśli oprócz podłogi na jednej ze ścian, lub nawet wszystkich będzie klejone drewno należy pamiętać, że powinno być zamontowane na specjalnym rusztowaniu by powstała szczelina destylacyjna zapewniająca oddychanie zarówno drewnianej okładzinie jak i samej ścianie.

Jak widać drewno w łazience nie jest takie straszne jakby mogło się wydawać, najważniejsze by odpowiednio dobrać materiały.

Komentarze

Aga
Uważam, że drewno w łazience to bardzo ciekawy pomysł :) Prezentuje się naprawdę ładnie :) Ja np. w łazience również posiadam drewniane dodatki i jestem bardzo zadowolona :)
https://pinus-shop.com.pl/12-wyposazenie-domu