Loggia, letni salon, a może ogród zimowy? Jak stworzyć wymarzony taras?

TarasTaras jest częścią ogrodu, w której spędza się najwięcej czasu. Można na nim ustawić meble ogrodowe czy grilla i cieszyć się piękną pogodą w większym gronie osób. Jest prywatną, małą oazą, z której można uczynić swój własny kawałek raju. Wymaga to oczywiście odrobiny pracy i wysiłku, korzyści będą jednak trudne do przecenienia.

Taras - i co dalej?

Taras to niemal nieodłączny element każdego projektu domu. Sposobów na jego zagospodarowanie jest kilka. Do najciekawszych należą: obudowanie go drewnianym, porośniętym roślinnością stelażem lub przekształcenie go w ogród zimowy. To pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze i prostsze, z łatwością można je wykonać samodzielnie, jednak będzie cieszyło jedynie przez kilka słonecznych miesięcy w roku. Drugi typ zabudowy stanowi już nieco większą inwestycję, odwdzięczy się za to unikatowo piękną przestrzenią bez względu na panujące za oknem warunki atmosferyczne.

Taras opleciony roślinami

Taras

Roślinna obudowa dookoła tarasu uprzyjemni korzystanie z niego w upalne dni, zapewniając cień oraz przyjemny chłód. W przypadku nieco mniej wakacyjnej pogody pozwoli się schować w swoim pachnącym kwiatami wnętrzu. Drewniany stelaż, po którym piąć się będą rośliny, nie musi być nawet uwzględniony w projekcie domu, można go wykonać w późniejszym czasie, jest stosunkowo tani i łatwy do samodzielnego wykonania. Wykazać się trzeba jedynie odrobiną cierpliwości, ponieważ roślinność potrzebuje trochę czasu. Warto wybrać gatunki rosnące wyjątkowo szybko, jak na przykład bluszcz. Pięknym akcentem będą porozwieszane lampiony lub całe girlandy.

Taras oszklony, czyli zimowy ogród

Panujący w Polsce klimat sprawia, że rzadko które lato obfituje wyłącznie w same ciepłe popołudnia i wieczory. Dla osób, które pragną korzystać z uroków tarasu niezależnie od aury - nawet w samym środku mroźniej zimy - doskonałym rozwiązaniem tak zwany ogród zimowy, czyli po prostu przeszklony taras.

Jego zalety łatwo mnożyć - to miejsce, w którym przez okrągły rok hodować można kwiaty, idealna przestrzeń do relaksu i spędzania czasu z rodziną oraz znajomymi. Zimowy taras można zaaranżować na setki różnych sposobów. Traktuje się je jako jadalnię lub pokój zabaw dla dzieci i wykorzystuje jako miejsce spotkań biznesowych. Najpopularniejszym kierunkiem jest jednak przeobrażenie go w magiczną, nastrojową przestrzeń. Jeśli przeszklony jest również sufit, przy dobrych warunkach pogodowych nocą można obserwować rozgwieżdżone niebo.

Nieoczywistą zaletą przeszklonego tarasu łączącego dom z ogrodem jest fakt, iż stanowi on swoisty bufor termiczny - dzięki niemu zimą wnętrze domu wychładza się wolnej, zaś latem nie panują w nim przesadne upały. Posiadanie całorocznego tarasu nie należy niestety do tanich przedsięwzięć. Zazwyczaj do powstania zimowego ogrodu niezbędne jest wykonanie indywidualnego projektu. Ciężko znaleźć gotowe, gdyż każda konstrukcja musi ściśle pasować do konkretnego projektu domu.

Sposobu aranżacji tarasu nie trzeba wybierać od razu podczas budowy lub remontu domu - można to zrobić właściwie w każdej chwili. Chociaż początkowo zniechęcać mogą koszty takiego przedsięwzięcia, nie da się pominąć szeregu korzyści wynikających z posiadania prywatnego kawałka raju tuż za drzwiami własnego domu.

Autor: www.domywstylu.pl.

Ocena: 4.7

Komentarze

Marek
My mamy taras z desek kompozytowych z dobretarasy.pl i bez zadaszenia nie wymagał żadnych dodatkowych zabiegów typu impregnowanie. Po zimie kompletnie nic się nie uszkodziło, więc to wytrzymały materiał.