Mała sypialnia - zasady, pomysły, inspiracje

Mała sypialnia w bloku - aranżacjaSypialnia powinna być oazą spokoju, relaksu i wypoczynku. Zdaniem ekspertów od zdrowego snu żadne pomieszczenie nie jest zbyt małe na sypialnię, pod warunkiem, że zmieści się w nim łóżko. Z praktycznego punktu widzenia powinno być tu również miejsce na szafę, jeżeli nie posiadamy oddzielnego pomieszczenia pełniącego funkcję garderoby.

A co jeśli na sypialnię możemy przeznaczyć zaledwie kilka metrów kwadratowych. Czy możliwe jest urządzenie funkcjonalnego pokoju wypoczynkowego i garderoby w jednym na tak małej powierzchni?

Większość osób uważa, iż nie ma znaczenia metraż sypialni, a jej funkcjonalność i wypoczynkowy charakter. Najważniejsze jest zatem ustawienie głównego mebla jakim jest łóżko stanowiące jednocześnie atrybut każdej sypialni. Łoże powinno być duże, oczywiście wygodne i znajdować się w centralnym punkcie pokoju lub być dobrze wyeksponowane. Dekoratorzy wnętrz coraz częściej stawiają w małych sypialniach na indywidualną zabudowę meblową, która jest dopasowana do wielkości pomieszczenia.

Kolejnym ułatwieniem w aranżacji małych powierzchni są wielofunkcyjne i mobilne meble. Łóżka, pod którymi kryje się ogromna szafa, szafki nocne składające się w gustowną toaletkę itp. Aranżowanie małej sypialni wymaga niekonwencjonalnych i odważnych rozwiązań oraz wiele kreatywnych pomyslów - nagrodą jest zdrowy, spokojny, głęboki sen.

Aranżacja małej sypialni - 10 zasad

  1. Lekki design - meble o lekkiej delikatnej konstrukcji, które nie przytłoczą i nie będą dominować w małym pomieszczeniu. W ciągu ostatnich kilku lat dekoratorzy wnętrz powoli odchodzą od tej zasady, zamieniając subtelne sprzęty na duże, proste bryły geometryczne w jasnych barwach i minimalistycznym stylu, podkreślające funkcjonalność pomieszczenia.
  2. Neutralne kolory - jasne neutralne barwy sprawiają, że ciasny pokój staje się przestronnym i nie budzi klaustrofobicznych skojarzeń.
  3. Wielofunkcyjne meble, a przynajmniej część znajdujących się mebli w małym pokoju powinna być mobilna i wielofunkcyjna. Jeśli nie ma miejsca na szafki nocne obok łóżka, warto postawić na niewielkie stoliki składane na ścianę, które w ciągu dnia nie zabierają przestrzeni.
  4. Kompaktowe rozwiązania - doskonałym pomysłem na zagospodarowanie niewielkiej powierzchni jest ustawienie mebli na jednej tylko ścianie. Na Wyspach Brytyjskich bardzo popularne są sypialnie, w których szafy i szafki występują po obu stronach łóżka i tuż nad nim. Taka zabudowa meblowa jest nie tylko funkcjonalna, ale też ciekawie wygląda. Ponadto ściana z łóżkiem jest wykorzystana w całości, a po przebudzeniu możemy podziwiać piękną przestrzenną fototapetę, a nie szafę pokaźnych rozmiarów.
  5. Łóżko w każdej sypialni powinno znajdować się w centralnym punkcie pokoju i być wyeksponowane, wówczas, nawet jeśli pozostała przestrzeń jest niewielka, to sypialnia spełnia swoją główną funkcję.
  6. Równowaga - dekoratorzy wnętrz, jak i specjaliści od feng shui zgodnie podkreślają, że jeśli pomieszczenie nie jest sypialnią singla, każde z partnerów powinno mieć taką samą przestrzeń. Po obu stronach łóżka należy umieścić szafki nocne i zadbać o jednakowy dostęp do niego. Rozmieszczenie mebli w ten sposób nie tylko pozytywnie wpływa na relacje pomiędzy użytkownikami sypialni, sprawia, że aranżacja jest spójna i harmonijna.
  7. Zagłówek - przez większość osób jest uważany za element wyłącznie dekoracyjny, jest tą częścią aranżacji, dzięki której łóżko w sypialni staje się numerem jeden. Przyciąga wzrok, który automatycznie kieruje się na najwygodniejszy mebel w domu, a ten kojarzy się ze snem i taki sygnał jest wysyłany do mózgu.
  8. Światło naturalne i sztuczne - im więcej, tym lepiej, jasne rozświetlone pomieszczenie sprawia wrażenie większego.
  9. Lustra, umiejętnie użyte stworzą iluzję dużej i jasnej sypialni. Przed zakupem luster należy się zastanowić, co w nich chcemy zobaczyć, w tym wypadku najlepiej sprawdzą się te zamawiane na wymiar i klejone bezpośrednio na ścianę, pamiętajmy, że wszelkie ramy ograniczają przestrzeń. Najlepiej, jeśli lutra będą odbijać fragment pokoju z oknem, toaletką, lub szafą. Idealnym uzupełnieniem zwierciadeł w ciasnym pomieszczeniu są jasne błyszczące powierzchnie, które również odbijają światło. W tej roli doskonale sprawdzą się białe lub waniliowe lakierowane meble na wysoki połysk.
  10. Fototapety 3D i przestrzenne tapety, to kolejna propozycja na stworzenia iluzji dużej powierzchni na małym metrażu. Wystarczy zamknąć oczy i wyobrazić sobie piękne duże okno prowadzące na ogromny taras z wyjściem do rozświetlonego ogrodu, zamiast ściany na pierwszy rzut oka zamykającej przestrzeń. Podobny efekt można uzyskać za pomocą tapet przestrzennych, choć efekt nie będzie tak spektakularny.

Ciekawe pomysły i inspiracje w małej sypialni

Meble - Współczesny rynek meblowy jest nastawiony na niekonwencjonalne rozwiązania, klienci szukają pięknych wielofunkcyjnych przedmiotów. Łóżka do sypialni bardzo często kryją pod materacem dużą szafę lub zamieniają się w wygodne duże biurko, szafki nocne składają się na ścianę, by niepotrzebnie nie zabierać przestrzeni. Szafy wnękowe są nie tylko praktyczne, na frontach można umieścić lustro, wybraną grafikę, lub ulubione zdjęcie. We wnętrzach nowoczesnych szaf wnękowych kryje się deska do prasowania, gniazdko, do którego można podłączyć żelazko, wygodne szuflady, półki z windą, które opuszczają się na wybraną wysokość. Funkcjonalność mebli z roku na rok jest większa, a wraz z pojawieniem się mody na mini domki wymagania klientów wciąż rosną.

Ściany - Fototapety, obecnie nazywane grafikami na ścianę przez lata były wykorzystywane do aranżacji dużych wnętrz, tymczasem są idealnym trikiem wizualnie powiększającym pomieszczenie. Odpowiednio dobrana fototapeta może stać się najważniejszym elementem dekoracyjnym. Wybierając tę ze wzorem 3D można z ciasnej sypialni w blokach stworzyć piękny apartament sypialniany z ogromnym wyjściem na ogród lub plażę. Taki widok nawet największego pesymistę naładuje pozytywną energią na resztę dnia.

Lustra - to idealny sposób na wizualne powiększenie przestrzeni, najlepiej, jeśli są tak usytuowane, by odbijały światło dzienne i fragment pokoju bez łóżka. W ten sposób zostanie uzyskany efekt przestronnej sypialni. Doskonałym pomysłem jest takie zawieszenie lustra, by odbijało wspomnianą już fototapetę lub tapetę z przestrzennym wzorem, wówczas właściciele sypialni będą mieli wrażenie, że są pośrodku ogromnego pokoju. W małej sypialni warto zadbać o kilka źródeł światła: główne na suficie, boczne, w tym wypadku doskonale sprawdzą się lampki nocne (mogą być mocowane na ścianie), wówczas zajmują mniej miejsca i jedno dodatkowe np. lampa stojąca, listwy Led, czy niewielki kinkiet.

Tkaniny - Doskonale sprawdzą się jasne, długie, lejące i gęsto marszczone firany oraz zasłony. W ten sposób zostanie wizualnie powiększone okno i całe pomieszczenie. Narzuta na łóżko również powinna być lekka i jasna, by nie przytłaczała niewielkiego pomieszczenia. Miękka, puszysta wykładzina lub dywan w jasnym kolorze doskonale sprawdzi się w takiej aranżacji. Niestety w tym wypadku trzeba zapomnieć o ciężkich tkaninach w zdecydowanych barwach, które mogą zdominować małą sypialnię i sprawić, że będzie wyglądała na ciasną i ciemną.

Projekt małej sypialni

Prezentowany powyżej projekt pokoju pokazuje, jak można na niewielkim metrażu stworzyć funkcjonalne wnętrze. W sypialni znajduje się pokaźnych rozmiarów łóżko 180 cm x 225 cm, a więc powierzchnia do spania jest naprawdę duża. Dekorator znalazł również miejsce na wąskie, ale praktyczne dwie szafki nocne. Biała szafa doskonale koresponduje z długimi, białymi zwiewnymi zasłonami. Na uwagę zasługuje fakt, iż tkanina okienna jest zawieszona na dokładnie takiej powierzchni, jaką po przeciwległej stronie zajmuje szafa.

Projekt małej sypialni

Zabudowa meblowa celowo jest subtelna, by nie konkurowała z łóżkiem. Czarny prostokątny wzór na dywanie i łóżku podkreśla kompaktowy charakter pomieszczenia które, choć niewielkie jest bardzo funkcjonalne. Cała sypialnia jest utrzymana w nowoczesnym, minimalistycznym tonie. Jedynym punktem dekoracyjnym jest zagłówek, który przyciąga wzrok w kierunku łóżka i dodaje nowoczesnej lekkości. Prezentowany projekt sypialni został stworzony na podstawie zasad opisanych powyżej.

Komentarze