Malowanie mieszkania - jak pomalować ściany szybko i dokładnie?

Malowanie ścianZwykle jest tak, że do prac remontowo - wykończeniowych wzywamy ekipy fachowców, którzy mają zdjąć z naszych barków ciężar ich wykonania, abyśmy my mogli skupić się na swoich codziennych zajęciach. Ale takie rozwiązanie ma sporo wad, a spore koszty to tylko jedna z nich. Tymczasem wiele prac możemy z powodzeniem wykonać sami, wcale nie gorzej niż specjaliści, za to z pewnością staranniej i taniej. Jedną z nich jest malowanie ścian. Jak malować ściany? Jak je przygotować? Oto sprawdzone sposoby na malowanie bez poprawek.

Niezależnie od tego, czy wykańczasz swój nowy dom, czy też właśnie postanowiłeś wyremontować i odświeżyć go, malowanie jest ostatnim etapem, który pozwoli mu nabrać takiego charakteru, jakiego oczekujesz. Ta stosunkowo łatwa czynność wymaga odpowiedniego przygotowania, dobrej jakości narzędzi i farb oraz oczywiście zastosowania prawidłowych technik. Oto poradnik, z którego krok po kroku dowiesz się wszystkiego na temat malowania ścian.

Przygotowanie do malowania

Malowanie ścian w domu warto sobie zaplanować na okres późnej wiosny, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz waha się w granicach 18 - 20 stopni Celsjusza. Chociaż nowoczesne farby malarskie nie wydzielają już tak bardzo intensywnej woni jak dawniej, to jednak otwarte okna znacznie przyspieszą proces schnięcia farby. A to robi ogromną różnicę, jeśli chcesz pomalować całe mieszkanie za jednym razem.

Kolejna sprawa, której należy dopilnować jeszcze zanim zaczniesz odsuwać meble od ścian, to oczywiście narzędzia. Kiedy wybierzesz już kolory ścian we wszystkich pomieszczeniach, wybierz się do sklepu z akcesoriami malarskimi i kup:

  • farby - podstawową informacją, którą powinieneś dysponować, jest nie tylko kolor, ale także ilość farby w poszczególnych kolorach. Zmierz więc powierzchnię ścian i poszukaj na etykiecie wybranego produktu informacje dotyczące jego wydajności. Pamiętaj, że zawsze warto kupić opakowanie nieco większe niż za małe;
  • wiadro z kratką - przelejesz do niego farbę aby wygodnie zanurzyć w niej wałek lub pędzel, a następnie, za pomocą kratki, usunąć z niego nadmiar farby;
  • wałek - musisz mieć szeroki wałek z teleskopową rączką do malowania dużych i łatwo dostępnych powierzchni. Ale potrzebne Ci będą także małe wałki z krótką rączką do malowania trudno dostępnych miejsc oraz wałek do narożników;
  • pędzle - z pewnością będziesz potrzebował dużego pędzla, zwanego ławkowca. Przyda się do gruntowania ścian przed malowaniem. Będzie Ci potrzebny również mały pędzel do malowania narożników, okolic drzwi i okien oraz innych trudno dostępnych miejsc;
  • folia malarska - zabezpieczysz nią meble i podłogę przed zabrudzeniem farbą. Nie licz na to, że uda Ci się pomalować ściany bez ochlapania wszystkiego dookoła. Folia jest tania i nie warto na niej oszczędzać. Wybierz folię jak najgrubszą, aby nie dziurawiła się przy chodzeniu po niej;
  • taśma malarska - taśmę malarską przykleisz do framug okien i drzwi, aby zabezpieczyć je przed zabrudzeniem farbą. Za jej pomocą oznaczysz również górną krawędź ściany, aby uzyskać ładne wykończenie.

Przygotowanie pomieszczenia do malowania

Zacznijmy od kilku słów komentarza dotyczącego wyboru samej farby, bo to bardzo istotna kwestia. Markety budowlane oferują obecnie bardzo bogaty wybór farb do różnych pomieszczeń i powierzchni. Możesz wybierać pomiędzy tradycyjnymi, najbardziej podstawowymi ich rodzajami, a specjalistycznymi, które sprawdzą się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności czy narażonych na zabrudzenia. Rodzaj farby wybieraj więc w zależności od tego, czy mają zdobić salon, przedpokój, łazienkę czy kuchnię. W tych ostatnich świetnie sprawdzą się na przykład farby ścieralne.

Warto zwrócić uwagę także na inny aspekt - jakość wybieranych farb. Sklepy budowlane mają w swoich ofertach produkty atestowane, i to właśnie je warto wybierać, zwłaszcza jeśli mieszkają z nami dzieci lub osoby z alergiami czy chorobami dróg oddechowych. Można pokusić się również o zakup farb ekologicznych. Możemy nimi pomalować zarówno salon, jak i kuchnię czy sypialnię - sprawdzą się wszędzie.

Kiedy wszystkie materiały masz już przygotowane, możesz rozpocząć pracę. Jeśli Twój salon, sypialnia czy kuchnia są umeblowane (pod tym względem znacznie prostsze zadanie mają osoby wykańczające nowo wybudowane domy), przesuń meble na środek lub do innego pomieszczenia. Wszystkie elementy wyposażenia, które chcesz uchronić od pomalowania (podłogi, meble), jak najdokładniej osłoń folią. Natomiast kontakty i gniazdka elektryczne, ościeżnice okien i drzwi oraz listwy przypodłogowe możesz okleić taśmą malarską. Użyj taśmy również do zaznaczenia górnej krawędzi ściany - aby linia była idealnie prosta, użyj poziomicy.

Gruntowanie i farba podkładowa

Jeśli to konieczne, usuń stare tapety, dekory, gwoździe, na których wisiały obrazy czy zegar. Obejrzyj dokładnie ściany pod kątem obecności ewentualnych nierówności czy dziur - jeśli są obecne, należy je zaszpachlować. W przeciwnym wypadku będą niepotrzebnie szpeciły odświeżone ściany. W niektórych przypadkach może się okazać, że warto zagruntować powierzchnie - sytuacja taka ma miejsce zwłaszcza w przypadku nowo postawionych i wykończonych budynków, jak również tych pomieszczeń, które były malowane niskiej jakości farbami.

Jeśli wnętrza Twojego domu czy mieszkania były pomalowane na intensywne kolory, a teraz planujesz wybrać delikatne, pastelowe odcienie lub biel, wskazane będzie nałożenia warstwy farby podkładowej. Dzięki tej czynności nie będą prześwitywały przez nową warstwę i uchronią Cię przed koniecznością nakładania trzech lub więcej warstw farby.

Malowanie ścian

Malarz

Kiedy wszystko już masz przygotowane, możesz wreszcie pomalować swoje ściany. Jak to zrobić, aby efekt był zadowalający? Oto malowanie krok po kroku.

Przelej farbę do wiadra i dokładnie ją wymieszaj. Możesz użyć do tego starej łyżki drewnianej lub wiertarki z mieszadłem - będzie szybciej i prościej. Jeśli farba wymaga rozcieńczenia, to właśnie teraz jest na to najlepszy czas. Informacji na temat rodzaju rozcieńczalnika i jego ilości szukaj na etykiecie. Na górnej krawędzi wiaderka zawieś kratkę.

Malowanie ścian należy rozpocząć od pomalowania narożników, miejsc wokół gniazdek elektrycznych, krawędzi przy listwach przypodłogowych oraz taśmie odcinającej opaskę przy suficie. Kiedy skończysz ten etap prac, reszta pójdzie jak po maśle. Weź największy wałek, połącz go z rączką teleskopową, zanurz w wiadrze z farbą. Otrzyj o kratkę, aby usunąć nadmiar farby i maluj - najlepiej od lewej strony ściany do prawej.

Pamiętaj, że wałek powinien pokrywać połową swojej szerokości poprzedni pomalowany pasek - w ten sposób uzyskasz bardzo dobre, równomierne pokrycie całej powierzchni ściany kolorem. Istotne jest również, aby uniknąć wielokrotnego tarcia wałkiem jednego miejsca - może to spowodować nadmierne rozmoczenie go i odparzenie. Dlatego też wałek musi być jak najlepiej odsączony.

Kiedy skończysz nakładać pierwszą warstwę, musisz odczekać parę godzin zanim przejdziesz do kolejnej. Producenci farb podają na etykietach informacje na temat czasu schnięcia swoich produktów - tym nowoczesnym wystarczy jedynie około dwóch godzin. Najlepiej ściśle przestrzegać tych instrukcji.

Malowanie agregatem

Jeśli to możliwe, zawsze warto sobie ułatwiać życie. Właśnie w celu usprawnienia prac malarskich opracowano agregaty, które czynią zadanie to prostym i mniej czasochłonnym, te najczęściej wybierane i polecane znajdziesz na stronie https://bmbtechnologie.pl/kategoria-produktu/agregaty-malarskie. Użycie agregatu jest wskazane zwłaszcza jeśli zamierzasz pomalować cały dom. Ale jego zalety docenią także ci inwestorzy, którzy właśnie wykańczają swoje domy.

Nowoczesne urządzenia doskonale nadają się do użycia z wszelkiego rodzaju farbami dostępnymi obecnie na rynku, są wyposażone w regulację ciśnienia, a malowanie odbywa się bez udziału powietrza. Takie podejście do tematu pozwala na osiągnięcie świetnego efektu przy minimalnym wysiłku.

Jak pomalować swój dom? Przede wszystkim dobrze przygotuj się do tego zadania. Wybierz nie tylko kolory ścian dopasowane do Twoich preferencji, ale także dobrej jakości produktów takich jak wałki, pędzle i oczywiście farby. Zastosuj się do informacji podanych w tym artykule lub skorzystaj z agregatu, a osiągniesz efekt jak z katalogu.

Komentarze

Imka
Śnieżka ma fajną białą farbę właśnie Barwy Natury. Ładnie kryje, jest odporna na szorowanie, powłoka jest trwała
Terla
Faktycznie można powiedzieć, że biel jest po prostu ponadczasowa i praktyczna. Kwestia wyboru właśnie dobrej farby. Tu mogę polecić Magnat Ceramic Care. Nie dość, że biel jest piękna i równo, lekko się maluje, to do tego jeszcze jest formuła antyformaldehyd