Malowanie mieszkania - zrób to dobrze

Malowanie mieszkaniaMalowanie jest jedną z części składowych remontu mieszkania lub domu. To też jeden z łatwiejszych jego elementów, na którym można sporo zaoszczędzić dzięki samodzielnemu wykonaniu.

Po co malować mieszkanie lub dom?

Kolor farby wraz z upływem lat traci swój kolor. Ciemne kolory czasem blakną, a jasne z kolei ciemnieją. Innym powodem jest też to, że ściany najzwyczajniej w świecie się brudzą i wyglądają mało estetycznie. Powodem może być też to, że chcemy zmienić charakter i nastrój wnętrza, w którym przebywamy na co dzień.

Od czego powinno się zacząć malowanie?

Odpowiedź jest prosta od zdecydowania jaki kolor i jaką farbę wybrać. Wybór jest przeogromny. Paleta dostępnych kolorów jest praktycznie nieskończona. Dodatkowo, można skorzystać z usługi mieszania kolorów by uzyskać zadowalający efekt. To rozwiązanie zadowoli na pewno najbardziej wymagające osoby, które stawiają na oryginalność i chcą mieć odcień koloru nie występujący w żadnym innym miejscu.

Gdy już zdecydujemy się na określoną barwę, warto zastanowić się nad typem farby. To nie będzie już tak łatwy wybór. Poszczególne rodzaje farb lepiej lub gorzej radzą sobie na przykład ze zmywaniem lub przepuszczaniem powietrza. Ważne jest, aby ściany miały możliwość oddychania. Jeśli w domu mamy zwierzęta lub małe dzieci, które w wolnym czasie lubią malować po ścianach, warto wówczas wybrać farbę, którą można zmyć wilgotną szmatką. Przed ostateczną decyzją można wykorzystać próbniki farb i sprawdzić w praktyce jak będą się one zachowywać ze ścianami, na których mają być położone.

Ilość farby zależy przede wszystkim od powierzchni ścian i sufitów. Zwykle na pojemnikach podany jest przelicznik na ile metrów kwadratowych wystarcza litr farby.

Przed samym nałożeniem farby na ścianę, należy ją pokryć gruntem. Tu z pomocą również przychodzą producenci piszący na etykietach jakiego gruntu najlepiej użyć do danego rodzaju farby.

Oszczędność przy malowaniu

Osoby wykańczające wnętrze domu lub mieszkania szukają na potęgę oszczędności. Malowanie wnętrz jest właśnie takim procesem, na którym można oszczędzić sporo i wykonać je samodzielnie. Do prostego malowania wystarczy mieć trochę czasu i siły. Ekipy malarskie zwykle słono sobie liczą za pomalowanie ścian w domu. Warto więc wziąć pod uwagę możliwość zaoszczędzenia nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli pieniądze nie są problemem, a nam się zwyczajnie nie chce poświęcać czasu i siły na malowanie, firma zewnętrzna przeprowadzi malowanie szybko i sprawnie.

Jeśli już zdecydujemy się na samodzielne malowanie wnętrz, warto to robić w ciepłych miesiącach, gdy można otworzyć okna i wietrzyć pomieszczenie cały czas. Dłuższe przebywanie w oparach farby może prowadzić do zawrotów głowy. Podczas malowania warto robić sobie przerwy co jakiś czas i wybrać się na krótki spacer.

To o czym należy koniecznie pamiętać przy przygotowywaniu się do malowania wnętrz to odpowiedni sprzęt malarski czyli pędzle i wałki. Poza tym należy kupić folię malarską, którą zabezpieczymy podłogę oraz taśmę malarską, którą nie tylko przymocujemy folię do podłogi, ale też pomożemy sobie zachować równe linie na ścianie, żeby malowana powierzchnia wyglądała bardzo estetycznie. Elementem niezbędnym do malowania sufitów i wyżej położonych części jest drabina oraz wałek na wysięgniku.

Malowanie wnętrz domu lub mieszkania można wykonać zupełnie samodzielnie oszczędzając w ten sposób mnóstwo pieniędzy. Jeśli mamy znajomych, którzy pomogliby nam w całej operacji spotkanie przy malowaniu może być dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia imprezy.

Ocena: 5.0