Malowanie, lakierowanie proszkowe (metoda, cena). Farby proszkowe

Malowanie, lakierowanie proszkoweMalowanie proszkowe służy do ochrony powierzchni metalu przed korozją, zadrapaniami, ścieraniem się, a także chemikaliami i różnymi detergentami. Farby proszkowe podnoszą przy tym wydajność procesu nakładania powłok, a tym samym ułatwiają spełnienie wymagań dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Ta technologia, która znana jest od kilkudziesięciu lat, doczekała się wielu patentów.

Malowanie proszkowe - na czym polega ta metoda?

Malowanie proszkowe jest to proces, w którym suche i dobrze zmielone cząstki pigmentu oraz żywicy są elektrostatycznie ładowane oraz napylane na elektrycznie uziemione przedmioty. Ten naładowany i napylony proszek przylega do powierzchni danego przedmiotu do tego momentu, gdy zostaje stopiony w jednolitą powłokę w piecu, pod wpływem działania wysokiej temperatury.

Od czasu pierwszego zastosowania tej technologii, a miało to miejsce ponad 40 lat temu, popularność malowania proszkowego stale rośnie, odnajdując coraz większe zastanawianie, również w produkcji wyrobów powszechnego użytku, a także w typowych zastosowaniach przemysłowych. Wiele zakładów przemysłowych i usługowych w Polsce wykorzystuje metodę malowania proszkowego jako powłoki ochronne i jest ich z pewnością ponad 2 tysiące.

Farby proszkowe - co warto o nich wiedzieć?

Farby proszkowe są to organiczne związki termoutwardzalne, które w 100 procentach składają się z substancji stałych. W swoim składzie zawierają żywicę lub mieszankę żywic w odpowiednich proporcjach, pigmenty oraz wypełniacze i dodatki uszlachetniające bądź powodujące różne efekty. Jako jedyne w odniesieniu do wszystkich innych technologii malowania, nie wymagają rozpuszczalników. Farby te mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nie zawierają w swoim składzie metali ciężkich, substancji szkodliwych ani T.G.I.C.

Farby proszkowe służą do pokrywania powierzchni stalowym oraz albuminowych.

Malowanie proszkowe - rodzaje farb

Malowanie proszkowe to proces polegający na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą, taką jak na przykład metal. Ta osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego przedmiotu dzięki siłom elektrostatycznym.

Do takiej formy zabezpieczenia stosuje się różne odmiany farb, a ich skład chemiczny wpływa na właściwości uzyskanej powłoki barwnej.

Najbardziej popularne są:

  1. Farby epoksydowe - tworzone są na bazie życic epoksydowych z dodatkiem pigmentu oraz szeregu środków pomocniczych. Farby epoksydowe dają powłokę twardą i odporną na zarysowania, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. A do tego odporne są również na działanie czynników chemicznych. Znajdują one szerokie zastosowanie do malowania powierzchni wewnętrznych. Nie są jednak odporna na działanie promieniowania UV, pod wpływem którego kolor tej farby blednie i wygląda mało estetycznie. Jednak jest ona niezastąpiona do malowania różnych części maszyn czy też sprzętu AGD i RTV.
  2. Farby poliestrowo-epoksydowe (hybrydy) - jest to mix obu żywic, poliestrowej i epoksydowej. Dają one przede wszystkim powłokę odporną na przegrzanie - grzejniki, obudowy bojlerów. Mogą być także stosowane na przykład do malowania przedmiotów, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, takich jak sprzęt gospodarstwa domowego.
  3. Farby poliestrowe - w ich składzie znajdziemy życice poliestrowe. Farby te przeznaczone są głównie do malowania elementów zewnętrznych, a także przedmiotów narażonych na działanie czynników atmosferycznych, w tym do sprzętu gospodarczego oraz ogrodniczego, aluminiowej stolarki okiennej czy drzwiowej, elementów fasad budynków, a także części rowerów, motocykli itp. Farby poliestrowe idealnie przyczepiają się do malowanych powierzchni, zapewniając tym samym jej dokładne krycie, a do tego nie wykazują zjawiska kredowania (matowienia koloru pod wpływem działania promieni UV). Farby te zapewniają również wysoką ochronę antykorozyjną.

Farby proszkowe różnią się również między sobą:

  • rodzajem powierzchni - mogą przybrać od gładkiej po pęcherzykowatą strukturę,
  • połyskiem - mogą być matowe, półmatowe, satynowe, z połyskiem lub też z półpołyskiem,
  • efektami dekoracyjnymi, jakie dają się dzięki nim uzyskać, np. farby metalizowane, antyczne, młotkowe itp.

Zastosowanie farb proszkowych

Malowanie proszkowe jest niezwykle przydatnym rozwiązaniem, stosowanym w wielu branżach, w których wykorzystywane są elementy oraz konstrukcje metalowe.

  1. Bardzo chętnie metoda ta jest stosowana na szeroką skalę przez producentów mebli metalowych. Malowane farbami proszkowymi wyposażenia sklepów, magazynów lub też ekspozycji reklamowych charakteryzują się zaletami stricte praktycznymi (nie ulegają tak łatwo zniszczeniom mechanicznym), ale przy tym również estetycznymi. W ten sposób powstają nie tylko półki, wieszaki i stojaki sklepowe, kosze ekspozycyjne czy regały metalowe, ale też inne elementy metalowe, stosowane w tradycyjnym meblarstwie, które często pełnią funkcję dekoracyjną.
  2. Po malowanie proszkowe sięga również branża motoryzacyjna, bowiem farby tego typu doskonale sprawdzają się przy malowaniu zderzaków, felg, kołpaków, a nawet listew dekoracyjnych.
  3. Obecnie farby proszkowe z powodzeniem stosuje się także przy produkcji sprzętu RTV i AGD, oświetlenia, w branży architektonicznej, przy produkcji maszyn rolniczych czy wyposażenia ogrodów.

Farby proszkowe nie tylko nadają piękny kolor, ale również zabezpieczają malowaną powierzchnię przed niekorzystnym działaniem różnych czynników, takich jak korozja czy chemikalia. Dzięki odpowiedniej grubości oraz jednolitości powłoki lakierowanej proszkowo możemy uzyskać również większą odporność na mechaniczne uszkodzenia, czyli wszelkie zarysowania, zadrapania, odpryski, zacieki itp.

Cena malowanie proszkowego

Najczęściej osoby, które decydują się na malowanie proszkowe elementów, czynność tę zlecają profesjonalistom. Choć sam proces malowania nie jest szczególnie trudny, to jednak zakup odpowiedniego sprzętu wiąże się ze sporymi kosztami. A w wielu przypadkach taka inwestycja nie ma po prostu sensu.

Wycena usług to zawsze ma ona charakter indywidualny i zależy m.in. od specyfiki danej powierzchni i jej wymiarów, stanu elementów, które mają być pokryte farbą oraz etapu przygotowawczego. Oczywiście cennik poszczególnych fachowców specjalizujących się w tego typu usługach będzie nieco różnić się od siebie.

Generalnie za malowanie proszkowe stali surowej aktualnie zapłacimy około 30 zł/m2. W przypadku nakładania podkładu i koloru koszt usługi wzrośnie do około 60 zł/m2, przy czym koszt piaskowania to około 27 zł/m2. Za malowanie proszkowe oraz piaskowanie standardowych felg samochodowych stalowych zapłacimy około 60 zł. Zaś w przypadku felg aluminiowych cena jest nieco wyższa i wynosi około 80 zł.

Podsumowanie

Malowanie proszkowe uważa się za metodę ekologiczną i przyjazną środowisku naturalnemu. Co więcej, farby wykorzystywane to tej techniki malowania są bezpieczne dla ludzi.

Malowanie proszkowe jest metodą wydajną, o wszechstronnym zastosowaniu. Powłoki pokryte taką farbą cechują się wytrzymałością, ascetycznością, a do tego nie posiadają skaz w postaci spękań czy zmarszczeń.

Technika malowania proszkowego staje się powoli standardem w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, meblarskim, a także innych gałęziach przemysłu. Co ciekawe, obecnie prowadzone są badania nad opracowaniem metody malowania proszkowego tworzyw sztucznych.

Komentarze