Malowanie ścian krok po kroku

Malowanie ścianMalowanie ścian to jedna z najprostszych czynności remontowych. Wymaga ona mniejszego doświadczenia i jest łatwiejsza do samodzielnego wykonania niż przykładowo położenie płytek ceramicznych czy parkietu. Jeśli dobrze się przygotujemy i przyłożymy do pracy, to samodzielnie, bez pomocy profesjonalnej ekipy remontowej, możemy uzyskać bardzo dobry efekt.

Zmiana koloru ścian lub ich odświeżenie po kilku latach użytkowania mieszkania potrafi całkowicie odmienić charakter wnętrza. Metamorfoza mieszkania wcale nie musi być droga i wiązać się z kłopotliwą i kosztowną wymianą mebli. Często wystarczy odmalować ściany, aby całkowicie odmienić wnętrze. Nowoczesne farby nie tylko mają piękne kolory i są łatwe w użyciu, ale również są bardzo praktyczne. Zastosowanie dobrej zmywalnej i odpornej na pleśń farby pomoże niskim kosztem bez konieczności montażu płytek, odmienić kuchnię lub łazienkę.

Podstawowe zasady malowania ścian

Malowanie mieszkania nie jest bardzo pracochłonne. Nie powinno Ci to zająć więcej niż jeden dzień. Najlepiej zaplanować pracę na umiarkowanie ciepły, bezdeszczowy dzień. Dzięki temu farba szybko wyschnie.

Wybór farby do malowania ścian

Kwestią kluczową w planowaniu malowania ścian jest wybór rodzaju i koloru farby. To, jaka farba będzie najlepsza, zależy od pomieszczenia, które chcesz pomalować. Inna sprawdzi się w kuchni czy łazience, a inna w salonie.

W doborze kolorystyki farb pomogą testery. Są to po prostu próbki farb w małych pojemnikach, które umożliwiają sprawdzenie, jak dany kolor będzie wyglądać na ścianie i przykładowo czy pasuje do mebli. Próbnej aranżacji wnętrza i zmiany koloru ścian możesz dokonać również w specjalnym programie graficznym, jednak warto pamiętać o tym, że kolor farby na ekranie komputera nigdy w 100% nie odzwierciedla rzeczywistego wrażenia. Choćby dlatego, że nie możemy go ocenić w różnym świetle i o różnych porach dniach.

Zanim zdecydujesz się na konkretne kolory, warto również zapoznać się z podstawowymi zasadami doboru kolorów we wnętrzach. Pamiętajmy również, aby nie przesadzać z ilością kolorów w jednym pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli są one bardzo intensywne. Zachowanie umiaru pomoże stworzyć harmonijną piękną przestrzeń, w której będziemy czuć się bardzo dobrze.

Choć zarówno farby, jak i wszystkie akcesoria niezbędne do pomalowania mieszkania możemy kupić przez Internet, lepiej jednak wybrać się osobiście do sklepu. Wszystko, czego będziemy potrzebować, znajdziemy w każdym markecie budowlanym, a możemy tam również liczyć na bezpłatną pomoc i poradę doświadczonego sprzedawcy, który doskonale orientuje się w dostępnym asortymencie.

Malowanie ścian - praktyczny instruktaż krok po kroku

Krok 1 - Zakup niezbędnego sprzętu

Aby pomalować mieszkanie, nie będziesz potrzebować żadnych drogich zaawansowanych urządzeń technicznych. Wystarczy dobra farba i kilka podstawowych sprzętów malarskich takich jak:

 • folia malarska,
 • taśma maskująca,
 • papier ścierny,
 • mydło malarskie,
 • gąbka,
 • szczotka,
 • grunt,
 • wypełniacz na przykład gips, gładź lub masa szpachlowa,
 • szpachelka,
 • kuweta malarska,
 • pędzel,
 • oprawka i wkład do wałka do malowania.

Dodatkowo, jeśli ściana, którą chcesz pomalować, jest mocno zniszczona lub popękana, zapewne konieczne okaże się skorzystanie ze specjalnej siatki, którą wstawia się podczas gładzenia w miejsce pęknięć, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Pamiętaj, że jeżeli na ścianie znajduje się dużo poważnych uszkodzeń, jest na niej kilka warstw tapet przyklejonych silnym klejem lub są one bardzo krzywe, wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z fachowej pomocy ekipy remontowej, która ma doświadczenie w usuwaniu tego typu problemów.

Krok 2 - Przygotowanie ścian do malowania

Oczyszczenie i wygładzenie ścian
Jeśli malujesz ściany w nowym mieszkaniu, wówczas zapewne są one pokryte nową gładzią i bardzo dobrze zabezpieczone. Jeżeli jednak remontujesz już użytkowane mieszkanie, koniecznie sprawdź przed malowaniem gładkość ścian, ponieważ istotnie wpływa ona na efekty malowania. Jeśli zauważysz na ścianie jakieś grudki lub nierówności, wówczas przetrzyj jej powierzchnię drobnym papierem ściernym. Przed przystąpieniem do malowania, ścianę trzeba również dokładnie umyć. Jest to konieczne, ponieważ jeśli pozostaną na niej tłuste palmy, kurz i inne zanieczyszczenia, wówczas po pomalowaniu mogą pojawić się nieestetyczne i trudne do usunięcia przebarwienia farby. Ściany myjemy za pomocą delikatnej miękkiej gąbki i mydła malarskiego. Jeśli go nie masz, możesz również użyć zwykłego płynu do naczyń. Najlepiej spienić preparat w ciepłej wodzie, a następnie delikatnie myć powierzchnię ściany powstałą pianą, bez nadmiernego zalewania jej wodą. Skup się szczególnie na miejscach, gdzie znajdują się widoczne zabrudzenia.

Gruntowanie ścian
Wiele osób podczas samodzielnego malowania ścian, pomija ich gruntowanie. To błąd, który może skutkować kiepskim związaniem się farby z podłożem i w przyszłości jej pękaniem lub odpryskiwaniem. Warto więc poświęcić trochę czasu na zagruntowanie ściany.

Wyznaczenie krawędzi kolorów i zabezpieczenie sprzętów folią
Zanim rozpoczniesz malowanie, zabezpiecz meble oraz wszystkie sprzęty znajdujące się w pokoju specjalną folią malarską. Zakryj nią wszystko szczelnie i zaklej brzegi taśmą, aby nic nie pobrudziło się farbą. Następnie użyj taśmy maskującej do zabezpieczenia progów, listew przypodłogowych i innych drobnych elementów. Kiedy powierzchnia ścian wyschnie po zagruntowaniu, wyznacz granice poszczególnych kolorów przy pomocy taśmy malarskiej. Przyklej ją również u góry ścian, co ułatwi malowanie sufitu.

Krok 3 - Przygotowanie farby

Obecnie dostane w sprzedaży farby nie wymagają szczególnego przygotowania. Wystarczy otworzyć opakowanie i dokładnie wymieszać farbę specjalnym patykiem lub szpatułką. Przygotuj sobie kilka wałków i pędzli w różnych rozmiarach. Te duże przydadzą się do malowania powierzchni ścian, a te mniejsze krawędzi ścian, a te jeszcze mniejsze do różnego rodzaju wykończeń i zakamarków. Ważne jest też idealne dobranie rozmiaru kuwety na farbę do wielkości wałka, co znacząco ułatwi pracę. Ponadto przy malowaniu nowych ścian zalecane jest rozcieńczenie emulsji w 20% z wodą, co uszczelni tynk.

Z kolei, jeżeli chcesz zmienić kolor ściany na ciemny lub jednym ciemnym kolorem pokryć inny, wówczas warto, przed rozpoczęciem malowania, nałożyć na ściany szary podkład lub grunt. Znacznie przyspieszy to uzyskanie pożądanego koloru. Pamiętaj o tym, że przy pokrywaniu koloru konieczne jest nałożenie kilku warstw farby. Uwzględnij to, obliczając zapotrzebowanie na farbę przed jej zakupem.

Krok 4 - Malowanie ścian

Oprócz farby, pędzli oraz wałka i kuwety, może przydać Ci się również drabina, a z pewnością konieczne okaże się, skorzystanie z kija teleskopowego, dzięki któremu szybko i sprawnie pomalujesz sufit oraz górne partie ścian.

Postaraj się malować ściany jak najbardziej precyzyjnie, raz przy razie, aby nie powstały żadne nierówności, ani plamy. Najpierw maluj największe powierzchnie, a na końcu, za pomocą pędzla dopracujesz detale.

Wszelkie taśmy malarskie najlepiej usunąć zaraz po zakończeniu malowania, gdy farba jest jeszcze mokra. Pozwoli to uniknąć niechcianych odprysków.

Po zakończeniu malowania sprawdź, czy farba gdzieś się nie rozlała, lub coś się nie popryskało. Wszelkie zabrudzenia usuń mokrą szmatką, zanim farba zaschnie. Niezwłocznie dokładnie wypłucz także pędzle i wałek w letniej wodzie. Jeśli nie możesz usunąć zaschniętych resztek farby, pomoże zamoczenie pędzla w ciepłej wodzie z dodatkiem zwykłego octu spirytusowego (w proporcji pół na pół). Umyj również kuwetę.

Na koniec wystarczy już tylko zdjąć z mebli folię zabezpieczającą i poczekać aż farba wyschnie. Najlepiej otworzyć okna, aby zapewnić dobrą wentylację pomieszczeń. Przyspieszy to schnięcie ścian i pomoże pozbyć się zapachu farby. Nowoczesne farby wysychają bardzo szybko i nie mają intensywnego chemicznego zapachu, dlatego po remoncie nie powinno być śladu już następnego dnia.

Komentarze