Mały przedpokój - pomysły, inspiracje, meble

Mały przedpokój w blokuCiasne, ciemne i niefunkcjonalne korytarze są wizytówką wielu polskich domów i mieszkań. Tymczasem jest to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą goście, w zaledwie kilkadziesiąt sekund wyrabiając sobie wyobrażenie o reszcie domu. Jak zatem z małego przedpokoju stworzyć wygodne i zachwycające wnętrze?


Jak urządzić mały przedpokój?

Mały metraż wymaga zastosowania niestandardowych rozwiązań i użycia odpowiednich materiałów wykończeniowych. Ten elegancki, schludny i dobrze zorganizowany sprawi, że tak będzie postrzegany cały dom, natomiast zagracony i ciemny obniży "standard" reszty pomieszczeń.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń na korytarzu - materiały wykończeniowe

Aranżując ciasny zalewie kilkumetrowy przedpokój warto dopracować każdy szczegół. W tym wypadku każdy centymetr ma znaczenie, a detale tworzą całość. Podłoga, ściany i sufit są jak pusta niewielka kartka papieru, którą najpierw musimy odpowiednio zagospodarować, a potem wypełnić przedmiotami i barwami. Jednak uwaga, na tak małej przestrzeni najlepiej sprawdzi się czysta, szpitalna biel. Jest to kolor, który nie tylko rozjaśni i optycznie powiększy małe pomieszczenie, a również decydując się na białą podłogę, ściany i sufit możemy "zatrzeć" granice pomiędzy nimi. Białe płytki lub panele na podłodze zleją się ze ścianami, a te z kolei z sufitem - w ten sposób mała podłoga nie będzie przyciągała wzroku.

Osoba znajdująca się na korytarzu nie będzie miała wrażenia, że jest w małym klaustrofobicznym pudełku. Optymalnym wyborem będzie zatem najjaśniejszy odcień bieli na ścianach, białe płytki lub panele podłogowe w odcieniu bielonego drewna i biały sufit rozświetlony nieregularnie ułożonymi halogenami. Moda na oświetlenie punktowe przemija i powraca co kilka sezonów. Jednak w tak małym pomieszczeniu, wszelkie masywne plafony czy wiszące klosze optycznie zmniejszają i "zagracają" małą powierzchnię.

Meble do ciasnego przedpokoju również powinny być białe, najlepiej odbijające światło. Warto zatem wybrać biały lakier na wysoki połysk, a na ścianach powiesić lustro lub jeśli przestrzeń na to pozwoli - nawet kilka ozdobnych luster. Wiele osób obawia się zdobienia ścian lustrami, które nie zawsze są funkcjonalne - nie można się w nich przejrzeć. Jest to duży błąd, gdyż lustrzana powierzchnia jest największym przyjacielem małych wnętrz. Nie tylko odbija światło, ale też tworzy iluzję większej przestrzeni. Na ogół osoby nas odwiedzające nie zwracają uwagi na ilość luster oraz nie zastanawiają się nad ich funkcjonalnością. To, co zapamiętują to pierwsze wrażenie i towarzyszące mu uczucia. Jeśli więc wejdą do schludnego ale ciasnego przedpokoju, taki pozostanie dla nich na zawsze. Natomiast, jeśli naszym oczom ukaże się przestronne, jasne wnętrze to tak będziemy je postrzegać. Nie ma znaczenia, czy korytarz rzeczywiście jest duży, czy jest to jedynie gra świateł i iluzja stworzona lustrami.

Jak wybrać funkcjonalne meble? Meblujemy ciasny korytarz

Mały przedpokój to trudna przestrzeń do aranżacji, która wymaga niestandardowych rozwiązań i elastycznego podejścia do kwestii przechowywania. Do wyboru są meble z sieciówek, które, choć piękne sprawią, że ciasna przestrzeń będzie zagracona i niefunkcjonalna oraz te na wymiar. Nieodzownym elementem każdego korytarza jest pojemna szafa, w tym wypadku koniecznie wnękowa. Jednak uwaga, zamiast tradycyjnego drążka na wieszaki, zastosujemy nowoczesny wysuwany reling, dzięki któremu szafa może mieć głębokość nawet 25 cm i być funkcjonalna. Kurtki wieszamy na wysuwanym drążku, dzięki któremu szafa nie musi mieć głębokości równej ramionom wieszaka. Po otworzeniu szafy okrycia wiszą frontem do nas, a nie bokiem jak w tradycyjnych szafach. W pomieszczeniach, których wysokość przekracza 2,25m można zamontować wysuwany reling na dwóch poziomach. W ten sposób uzyskamy dodatkową przestrzeń. Jeśli pod kurtkami pozostanie wolna przestrzeń warto ją wykorzystać na szuflady, ale nie tradycyjne - a wysuwane koszyki na szaliki, czapki czy torebkę. Zamiast tradycyjnych uchwytów, o które przechodząc będziemy się zaczepiać, zastosujmy nieco droższy system klik, czyli fronty otwierane na dotyk.

Funkcjonalna szafkę na buty w małym przedpokoju

Szafka na buty to kolejny niezbędny mebel na każdym korytarzu, dzięki któremu w łatwy sposób unikniemy chaosu na podłodze. Najlepiej sprawdzi się szafka wnękowa, w której zmieścimy większość obuwia. Jeśli ze względów technicznych nie można takiej wykonać, doskonałym rozwiązaniem będzie taka o głębokości około 20-25 cm z wieszakami na buty. Jako zawieszki na obuwie możemy wykorzystać każdy wieszak na ręczniki nawet plastikowy, jednakże te klejone do ściany, czy placówki mogą się odklejać, warto więc postawić na te mocowane na wkrętach.

Pawlacze - szafki podsufitowe i inne sprytne schowki

Doskonałym rozwiązaniem są również zapomniane już pawlacze, czyli szafki podsufitowe. W nowoczesnym meblarstwie nie ma jednak mowy o trudno dostępnych schowkach. Współczesne pawlacze to szafki z windą ręczną lub zasilaną prądem elektrycznym, dzięki którym po otworzeniu frontu zjeżdżają na dół półki z koszami do przechowywania. Oczywiście jak każde nowatorskie rozwiązanie tak i to jest dodatkowym kosztem. Jednakże dobrze zorganizowana przestrzeń do przechowywania to gwarancja poukładanej przestrzeni mieszkalnej. Jeśli na małym korytarzu mamy kilka schodów prowadzących np. na strych nie warto zamieniać ich na te składane i chowane w suficie. Wnętrze schodów to kolejna przestrzeń, którą możemy wykorzystać do przechowywania. Wystarczy tradycyjne trepy zamienić na otwierane do góry i z wnętrza schodów uczynić kolejne szafki. Bardzo ważne jest, by takie schody były szczelne, a więc trepy zabezpieczone uszczelkami, a ścianki pozbawione szczelin - chodzi o to, żeby kurz nie przedostawał się do wewnątrz. Takie schody ze schowkami mogą również zastąpić funkcjonalną szafkę na buty.

Pomysły - funkcjonalne aranżacje małego korytarza

Aranżacja małego przedpokoju

Przedstawiona aranżacja to wąski nieustawny korytarz w bloku, w którym dekoratorowi udało się zmieścić pojemną szafę wnękową. Ta na pozór zwyczajna szafa jest schowkiem na kurtki wszystkich domowników i gości, znalazło się w niej również miejsce na buty, czapki i szaliki. Zdecydowaną wadą tej aranżacji jest odkryty charakter szafy. Znacznie lepiej pomieszczenie wyglądałoby z dużymi przesuwnymi drzwiami z białego lakieru na wysoki połysk. Biała podłoga i kilka ozdobnych luster na przeciwległej ścianie podkreślają schludną, przejrzystą aranżację. Siedzisko przy drzwiach z koszami na drobiazgi podwyższa funkcjonalność aranżacji. Minusem są długie wiszące klosze oświetleniowe, które choć piękne - nie oświetlają w wystarczającym stopniu przedpokoju, a także wprowadzają zbędny chaos na małej powierzchni. Drzwi frontowe i listwy podłogowe w kolorze ciemnego brązu optycznie zmniejszają pomieszczenie. Na tak małych przestrzeniach warto postawić na jednolitą kolorystykę. Barwą, która sprawdzi się najlepiej, jest wspomniana już biel w najjaśniejszym odcieniu.

Mały przedpokój w stylu Eco

Kolejna propozycja to nowoczesna, minimalistyczna aranżacja korytarza z elementami Eco. Skrzynki po owocach pomalowane na biało doskonale prezentują się na tle białej ceglanej ściany. Gałąź będąca jednocześnie drążkiem na okrycia wierzchnie nie tylko zdobi, doskonale sprawdza się w swojej użytkowej roli. Plusem tej aranżacji jest niezwykła lekkość, jaką zyskał niewielki korytarz. Dekorator zadbał, żeby ciasny przedpokój sprawiał wrażenie przestronnego i jasnego. Meble na tak małej powierzchni powinny być funkcjonalnym dodatkiem, który nie przytłacza pomieszczenia. Minusem aranżacji jest mało schowków, co w przypadku większej rodziny jest problemem. Pamiętajmy, że nawet najbardziej estetyczny wieszak straci swój urok, jeśli zawiśnie na nim kilka kurtek, szaliki i czapki. Podobnie jest z odkrytymi półkami na buty, dopóki są częściowo wypełnione, stanowią doskonały element dekoracyjny.

Porada

Aranżując przedpokój, warto pamiętać o właściwym doborze mebli, duże masywne i w ciemnych kolorach przytłaczają niewielkie pomieszczenie. Wszelkie elementy szklane, połyskujące, a także wykonane z lustra dodają lekkości "dużym" meblom i sprawiają, że wyglądają na subtelniejsze. W małych pomieszczeniach warto postawić na jeden kolor, który będzie królował na ścianach, podłodze, suficie i meblach. Różnorodność możemy wprowadzić do aranżacji za pomocą kilku faktur np. biała cegła na ścianie, białe płytki na podłodze, na meblach białe drewno lub lakier.

Komentarze