Materac do łóżka małżeńskiego - jaki wybrać?

Materac dwuosobowyMałżeńska sypialnia to często jedyne miejsce, w którym partnerzy mogą w pełni odpocząć i znaleźć chwilę tylko dla siebie. Wspólny wieczór w odprężającej atmosferze będzie jeszcze przyjemniejszy, jeśli sypialniany azyl wypełnią starannie dobrane akcesoria - nie ma w końcu nic gorszego, niż co nocna walka o kawałek zbyt krótkiej kołdry. Poza przyjemną w dotyku pościelą ogromne znaczenie ma jednak samo podłoże do snu.

Materac do łóżka małżeńskiego musi spełniać wymagania obu partnerów, co czasem bywa kłopotliwe, szczególnie jeśli w grę wchodzą duże różnice wzrostu i wagi. Czytaj dalej i poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci znaleźć model dopasowany zarówno do Twoich potrzeb, jak i do oczekiwań partnera!

Jaki materac do łóżka małżeńskiego wybrać?

Podstawowym parametrem w przypadku podłoża do snu jest jego rozmiar - im większy, tym wygodniej się wypoczywa. Za absolutne minimum uznaje się modele o wielkości 140x200 cm, choć zapewnią one komfort głównie szczupłym osobom. Najpopularniejszym wyborem jest odrobinę szersze materace w rozmiarze 160x200 cm, który spełnią oczekiwania większości par.

Łóżko o takich gabarytach zmieści się nawet w dosyć ciasnej sypialni, a przy tym zagwarantuje należytą wygodę. W domach i mieszkaniach o większym metrażu można z kolei zdecydować się na materac do łóżka małżeńskiego o wymiarach 180x200 cm, lub nawet 200x200 cm. Taką powierzchnię poleca się przede wszystkim osobom często zmieniającym pozycję snu.

Materac do łóżka małżeńskiego - kieszeniowy czy piankowy?

Partnerzy nie zawsze zaczynają dzień o tej samej porze, a przypadkowa pobudka ze względu na wstającą z łóżka drugą połówkę to nic przyjemnego. Jeśli jeden z małżonków musi wcześniej zawieźć dzieci do szkoły, lub po prostu rozpoczyna pracę o nietypowych godzinach, to niezwykle przydatny będzie selektywnie pracujący materac, zapewniający drugiej osobie nieprzerwany sen. Niektórzy wybierają piankowy wkład ze względu na nieprzyjemne skojarzenia z głośno pracującymi sprężynami, podczas gdy w rzeczywistości nowoczesne materace kieszeniowe pozbawione są tego typu problemów.

W powszechnej opinii krąży wiele mitów na temat modeli sprężynowych, które swoją budową i działaniem znacznie odbiegają od stosowanych niegdyś konstrukcji bonellowych. Współcześnie większość materacy wykonuje się w technologii kieszeniowej - oznacza to, że każda ze sprężyn umieszczona jest w oddzielnym woreczku materiałowym, przez co może pracować indywidualnie.

Takie rozwiązanie sprawia, że rdzeń odkształca się tylko w punkcie nacisku, a drgania nie są przenoszone po powierzchni snu. Materac do łóżka małżeńskiego może być więc wykonany zarówno w technologii kieszeniowej, jak i piankowej, a największy nacisk należy położyć na dobór satysfakcjonującego stopnia twardości, a nie na sposób wykonania wkładu.

Jaki materac dla małżeństwa o sporej różnicy wagowej?

Indywidualne preferencje dotyczące charakterystyki materaca są silnie uzależnione od budowy ciała, dlatego osoby odbiegające od siebie wzrostem i wagą często mają problem ze znalezieniem wymarzonego materaca. Nie zawsze w takich sytuacjach możliwy jest kompromis, na szczęście z pomocą przychodzą dedykowane rozwiązania. Na rynku coraz częściej pojawiają się materace do łóżka małżeńskiego o różnych poziomach twardości po lewej i prawej stronie. Modele takie nazywane są materacami partnerskimi, a odmienny stopień reakcji na nacisk uzyskuje się poprzez zastosowanie dwóch rodzajów pian o innej gęstości.

Kolejną alternatywą jest zastosowanie dwóch materacy jednoosobowych o tej samej wysokości, ale odmiennej twardości. Dwa modele o wymiarach 80x200 cm idealnie mieszczą się w ramie klasycznego łóżka dwuosobowego (160x200 cm), jedynym problemem może być delikatne uczucie zapadania na styku ułożonych obok siebie materacy. Efekt ten da się jednak łatwo zniwelować, kupując topper, który pokryje całą powierzchnię snu.

Takie rozwiązanie gwarantuje szczególny poziom wygody - każdy z partnerów może wybrać model dopasowany do swoich oczekiwań, a nałożony na wierzch materac nawierzchniowy wyrówna drobne różnice wysokości i zapewni możliwość swobodnego przytulania się przed snem.

Komentarze