Meble dawniej, a meble dzisiaj

Nowoczesne mebleCzym właściwie jest moda? Moda ma to do siebie, że pojawia się znikąd, mija, żeby później znowu wrócić. Meble również mają swoją modę i przechodziły przez różne okresy. Jak więc wyglądały meble dawniej, a jak wyglądają dzisiaj?

Jak wyglądały kiedyś meble możemy zobaczyć chociażby na starych meblach. W pokojach dziennych i salonach królowały regały i meblościanki. Drewniane regały zazwyczaj z sosny lub płyty paździerzowej były najłatwiej dostępnym meblem w tamtych czasach. Taki regał miał w sobie wszystko, czego potrzeba. Przeszklone półki, w których zazwyczaj trzymane były kryształowe naczynia czy książki. Na wystającym blacie porozkładane haftowane serwetki, a w zamykanych szafkach ubrania i reszta rzeczy, które gdzieś trzeba było trzymać.

Dzisiaj meblościanki i regały wyglądają zupełnie inaczej. Podświetlenie ledowe, do wyboru kilkanaście materiałów, z którego mebel został wykonany - drewno w kilku opcjach do wyboru, kolorystyka - wybór naprawdę jest ogromny. Dzisiaj producenci bardziej stawiają na modę, aniżeli na praktyczność. Mebel, który modny jest w tym sezonie niekoniecznie modny będzie za rok. W dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim nowoczesność.

Spójrzmy na zestawy wypoczynkowe i kanapy. Kiedyś najmodniejsze były tradycyjne wersalki obite zwykłym materiałem. Rozkładane służyły jako łózko, a w dzień jako zestaw wypoczynkowy. Tradycyjne wersalki zastąpiły skórzane sofy, za które musimy zapłacić niebotyczną cenę. Dzisiejsze sofy kształtem również nie przypominają tych sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Producenci wychodzą z coraz to nowszymi i bardziej innowacyjnymi pomysłami, chcąc zadowolić coraz to bardziej wymagającego klienta.

Meble sypialniane również zmieniły się na przestrzeni lat. Kiedyś zwykłe dwuosobowe łóżko było w zupełności wystarczające. Dzisiaj klienci mają naprawdę w czym wybierać. Pięknie zdobione łóżka z drewnianą ramą, metalową, z baldachimem lub bez. Materac - tak ważny element każdego wygodnego łóżka również nie zachwycał. Zwykły sprężynowy materac był standardem. Dzisiaj producenci materacy stawiają na wygodę, wygląd, używając najlepszych materiałów, a wszystko po to by zapewnić najlepszą jakość produktu i komfortowy sen.

Przyznać trzeba, że moda wraca. Producenci dokładają wszelkich starań, by w pełni odwzorować stare meble, wykorzystując dzisiejsze metody i możliwości. Coraz chętniej ludzie kupują meble używane, zabytkowe, które jednak coś w sobie mają. Stare meble wyglądają naprawdę świetnie, o ile są dobrze utrzymane lub odrestaurowane. Nie jest to jednak tani zakup - meble zabytkowe to naprawdę duży koszt, na który niestety nie każdy może sobie pozwolić.

Moda się zmienia, wraca, odchodzi. Zmienia się moda na ubrania, na samochody - jak widać również zmienia się moda w kwestii mebli. Model biurka lub kanapy najmodniejszy w obecnym sezonie może być już zupełnie niemodnym rok później. A za 10 lat okazać się może, że to zabytkowy mebel, na który poluje każdy kolekcjoner starych mebli.

Autor: www.furnituresobczak.pl

Komentarze