Meble na zamówienie - co należy o nich wiedzieć?

Meble na zamówienieJedną z podstawowych czynności podczas urządzania własnego domu lub mieszkania jest wybór odpowiedniego umeblowania. Wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa, gdyż domowe pomieszczenia - bez względu na to, czy jest to kuchnia, łazienka, salon czy sypialnia - powinny być nie tylko wygodne i komfortowe, ale także estetyczne, przyjemne dla oka i przede wszystkim odpowiadające indywidualnym gustom.

I chociaż sklepy pełne są różnorodnych mebli (w zróżnicowanych barwach, stylach i kształtach), to nie do rzadkości należą sytuacje, w których trudno jest wybrać coś na miarę własnych potrzeb. Rozwiązaniem tych problemów mogą być meble na zamówienie, które są ukłonem w stronę indywidualnych potrzeb właściciela mieszkania.

Rodzaje mebli na zamówienie

Większość mebli na zamówienie występuje w dwóch podstawowych rodzajach - jako całościowe zabudowy lub pojedyncze meble wolnostojące. Pierwsze z nich nadają się zwłaszcza do kuchni i łazienki, gdyż pozwalają stworzyć harmonijną i praktyczną przestrzeń opartą na jednej kolorystyce i stylu. W tym przypadku meble na zamówienie składają się z zestawu szafek, półek, blatów, szuflad i wielu innych kuchennych elementów, które rozmiarem i kształtem są dostosowywane do konkretnego pomieszczenia. Jest to zabudowa montowana na stałe. Zupełnie inaczej jest w przypadku mebli wolnostojących - na przykład szafy, komody, łóżka, stolika pod telewizor lub półki zawieszonej na ścianie. Tutaj także można stworzyć mebel oryginalny, niepowtarzalny, ciekawy i współgrający z resztą wyposażenia, ale jego dodatkową zaletą jest fakt, iż można go zabrać ze sobą w przypadku przeprowadzki i zmiany mieszkania.

Zalety i wady mebli na zamówienie

Meble na zamówienie mogą być wykonane do każdego pomieszczenia - małego i dużego, mieszkalnego i gospodarczego, dziennego i nocnego, domowego i gościnnego, standardowego i charakteryzującego się nietypowymi rozmiarami i kształtami. Tak naprawdę nie ma pomieszczenia, do którego nie można zamówić szaf, łóżek, komód, kredensów, blatów, stołów czy półek robionych na wymiar. Jednak - co należy podkreślić - meble na wymiar są polecane zwłaszcza do łazienki i kuchni, czyli tych pomieszczeń, które powinny być zagospodarowane w sposób praktyczny i wygodny. Umeblowanie robione na zamówienie charakteryzuje się kilkoma podstawowymi zaletami, do których należy zaliczyć:

 • funkcjonalność (meble na zamówienie umożliwiają stworzenie przestrzeni w pełni komfortowej, w której każdy centymetr powierzchni zostanie wykorzystany w jak najlepszy sposób),
 • praktyczność (to sam zamawiający decyduje o tym, ile szafek, przegródek czy półek powinno znaleźć się w danym egzemplarzu),
 • trwałość (meble na zamówienie są zazwyczaj wykonywane z dobrych jakościowo materiałów i dodatków),
 • estetyka skrojona na miarę indywidualnych upodobań (meble robione na specjalne zamówienie są w pełni podporządkowane subiektywnym gustom i upodobaniom),
 • zagospodarowanie całej przestrzeni (dzięki czemu nie ma pustych i niewykorzystanych miejsc),
 • harmonijne dopasowanie do rozmiaru i kształtu pomieszczenia (meble na zamówienie mogą być w zupełnie niestandardowych wymiarach),
 • współgranie ze stylem pomieszczenia (meble mogą być wykonane na przykład w stylu retro, nowoczesnym, glamour, skandynawskim czy prowansalskim),
 • niepowtarzalność (meble są wykonywane w pojedynczych egzemplarzach, co gwarantuje, iż nikt inny nie będzie miał takich elementów wyposażenia).

Dodatkową zaletą mebli robionych na zamówienie jest ich oryginalność i duże spersonalizowanie, co wynika z tego, iż osoba zlecająca ich wykonanie ma decydujący wpływ na niemal wszystkie elementy ich wyglądu.

Decydując się na wyposażenie wnętrza meblami na zamówienie nie wolno zapominać o tym, iż takie rozwiązanie posiada także kilka wad. Przede wszystkim meble tego typu wymagają większego budżetu i dłuższego czasu oczekiwania. Dodatkowo meble na zamówienie (zwłaszcza w postaci zabudowy) są propozycją na długi okres czasu, gdyż ich zdemontowanie i przetransportowanie do innego mieszkania jest niezwykle utrudnione (a nawet niemożliwe). Nie wolno też zapominać o tym, iż takie umeblowanie jest harmonijną całością, więc wymiana lub usunięcie jakiegoś elementu spowoduje duże luki w danej przestrzeni.

Jak stworzyć wymarzone meble na zamówienie

Meble na zamówienie mają to do siebie, iż pozwalają stworzyć oryginalne i w pełni spersonalizowane wnętrze. Jednak aby spełniły swoją rolę, to muszą być wykonane w odpowiedni sposób. Dlatego tak ważny w tym przypadku jest nie tylko sam proces tworzenia, ale także etap planowania. Zatem droga do wymarzonych mebli obejmuje kilka kroków:

 • wizja (sprecyzowanie własnych gustów i oczekiwań),
 • projekt (czyli przeniesienie wizji na papier),
 • dokładny pomiar (nawet jeden centymetr może mieć znaczenie),
 • wybór materiałów i dodatków (w zależności od pomieszczenia, upodobań i posiadanego budżetu).

Efektem finalnym całego procesu jest wykonanie mebli i ich ewentualne zamontowanie (jeżeli rodzaj i projekt tego wymaga).

Meble na zamówienie to niewątpliwie dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają nietypowe pomieszczenia (na przykład mała i nieustawna kuchnia bądź łazienka) lub pragną czegoś więcej niż pospolite wyposażenie dostępne w każdym sklepie meblowym. Meble wykonywane na wymiar na pewno posiadają więcej zalet niż wad, ale nie są produktem dla każdego. Dlatego ewentualna decyzja o ich zamówieniu powinna być dobrze przeanalizowana i przemyślana.

Komentarze