Mieszkanie pod wynajem - aranżacja kawalerki na wynajem

Mieszkanie pod wynajemZakup mieszkania pod wynajem to od lat jedna z najlepszych inwestycji. Zapewnia ona stały miesięczny dochód przez długi czas, a jeśli będzie nam potrzebny duży jednorazowy zastrzyk gotówki, to zawsze możemy takie mieszkanie po prostu sprzedać. Wielu właścicieli zadają sobie pytania, czy kawalerka na wynajem to dobry pomysł? Czy warto ją zaaranżować? Odpowiedź jest prosta - zdecydowanie tak. Sprawdź, jak urządzić małe mieszkanie pod wynajem.

Umeblowane mieszkania na wynajem nadal cieszą się wśród osób wynajmujących znacznie większą popularnością niż te puste, do które trzeba samemu wyposażyć. Takie kwatery to najczęściej kawalerki lub niewielkie lokale dwupokojowe. Ich lokatorami zostają z reguły młode osoby - studenci, pracujący single, pary, które postanowiły zamieszkać razem czy młode małżeństwa. Osób na życiowym dorobku zwykle nie stać jeszcze nie tylko na zakup własnego mieszkania, ale także na umeblowanie wynajętego, gdyż i to wiąże się ze sporymi kosztami. Umeblowaną kwaterę będzie więc o wiele łatwiej wynająć.

Kawalerka pod wynajem - w jakim stylu ją urządzić?

Nie ma jednej recepty na urządzenie mieszkania na wynajem. Wiele zależy tutaj od naszych możliwości finansowych oraz od tego, komu chcemy tą kwaterę wynająć

Architekci wnętrz są zgodni co do tego, że przed przystąpieniem do aranżacji mieszkania pod wynajem, powinniśmy najpierw określić grupę docelową lokatorów. Wiele osób nie docenia tego kroku, a to naprawdę bardzo ważna kwestia. Pamiętajmy, że inne potrzeby będzie mieć student, inne pracujący singiel, jeszcze inne młode małżeństwo czy jeden rodzic lub małżeństwo z dzieckiem. Każda z tych grup będzie po prostu potrzebować nieco innych mebli.

 • Pierwszym krokiem do ustalenia najlepszej grupy docelowej powinna być analiza rynku. Przejrzyjmy ogłoszenia i sprawdźmy, kto w naszym mieście najczęściej szuka mieszkania do wynajęcia. Jeśli nasz lokal na wynajem znajduje się w dużym mieście w okolicy wyższej uczelni lub w centrum, wówczas zapewne najlepszą grupą docelową będą studenci. Warto też wziąć pod uwagę pracujących singli tuż po studiach;
 • Z kolei, jeżeli nasza kwatera znajduje w peryferyjnych dzielnicach dużego miast lub w mniejszej miejscowości, to celujmy w młode małżeństwa;
 • Przyjrzyjmy się też bliżej infrastrukturze w pobliżu kwatery. W miejscach z ładnymi terenami zielonymi jak na przykład park, w pobliżu przedszkoli, punktów handlowo-usługowych oraz przychodni zdrowia, z pewnością chętnie zamieszka młode małżeństwo z dzieckiem.

Dla każdej z powyższych grup docelowych wyposażenie kwatery będzie wyglądało nieco inaczej. Potrzebne będą trochę inne meble i sprzęty gospodarstwa domowego. Są jednak pewne cechy wspólne, niezależnie od tego, komu wynajmiemy mieszkanie.

Taką właśnie kwestią jest zachowanie prostego uniwersalnego stylu, który łatwo można spersonalizować. Co to oznacza w praktyce? Mieszkanie pod wynajem najlepiej powinniśmy zaaranżować w stylu minimalistycznym lub klasycznym. Postawmy na jasne uniwersalne kolory ścian, podłogi i wyposażenia. Unikajmy ekstrawagancji i nietypowych rozwiązań zarówno stylistycznych, jak i kolorystycznych. Pamiętajmy, że nie każdy ma taki sam gust, jak my. Osoba wynajmująca taką kwaterę będzie więc mogła z łatwością na uniwersalnej bazie kolorystycznej urządzić przytulne cztery ściany, w takim stylu, jaki sama preferuje. O wiele trudniej będzie nam znaleźć lokatora do mieszkania urządzonego w jakiś specyficzny sposób.

Choć osoby wynajmujące najczęściej dysponują ograniczonym budżetem i szukają miejsc umeblowanych, aby nie musieć ich wyposażać, to jednak bardzo chętnie uzupełniają ich wystrój o dodatki. Są to z reguły proste rzeczy, takie jak:

 • kolorowe poduszki,
 • przykrycie na sofę,
 • zasłonki w ulubionym kolorze,
 • doniczki z roślinami,
 • bibeloty ozdobne.

Jak wyposażyć mieszkanie pod wynajem?

Wyposażenie kawalerki lub niewielkiego mieszkania dwupokojowego na wynajem nie jest trudne. Trzeba pomyśleć o podstawowych meblach oraz sprzętach AGD. Najlepiej zacząć aranżację mieszkania pod wynajem od pokoju.

1. Pokoje

To, czy mamy do czynienia z jednym, czy z dwoma niewielkimi pokojami nie ma zbyt dużego znaczenia. W obu przypadkach będziemy potrzebować takich mebli jak:

 • łóżko - tutaj w większości przypadków zdecydowanie lepszym wyborem niż tradycyjne łóżko, będzie po prostu sofa lub kanapa z funkcją spania. To bardzo praktyczne rozwiązanie na małym metrażu, gdzie liczy się każdy centymetr;
 • pojemna szafa do przechowywania odzieży - to z pewnością mebel niezbędny dla każdego. Będzie go potrzebować zarówno student, jak i para;
 • półki lub regały - półki na książki i inne drobiazgi, które chcemy mieć zawsze pod ręką, to niezbędny element wyposażenia mieszkania, które chcemy wynająć studentowi, ale z pewnością będzie to bardzo praktyczne rozwiązanie także dla osoby pracującej oraz małżeństwa;
 • stół - porządny stół lub biurko także są ważnym elementem wyposażenia kawalerki na wynajem. Mebel ten będzie służył naszym lokatorom do spożywania posiłków, pracy i nauki, a także na przykład miłego spędzania czasu przy książce;
 • krzesła - przy stole ustawmy co najmniej dwa, a najlepiej cztery wygodne krzesła. Są one niezbędne podczas poszywania posiłków, czy kiedy w odwiedziny przyjdzie rodzina lub znajomi.

2. Kuchnia

W przypadku jednego pokoju z aneksem kuchennym świetny efekt uzyskamy, ustawiając pomiędzy kuchnią a salonem stół z krzesłami. Natomiast w przypadku, gdy kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem, warto wstawić do niej choćby niewielki stolik do spożywania posiłków - może być na przykład taki w postaci blatu montowanego przy ścianie.

W każdej kuchni potrzebne będzie też kilka prostych szafek do przechowywania naczyń i sprzętów kuchennych. Warto także zainwestować w takie sprzęty AGD, jak: lodówka oraz kuchenka elektryczna lub gazowa. To oczywiście wersja podstawowa i najbardziej przyjazna naszej kieszeni. Jeśli metraż kuchni na to pozwala i dysponujemy większym budżetem, możemy oczywiście zakupić też inne urządzenia jak na przykład zmywarka. Konieczny jest oczywiście także montaż zlewozmywaka kuchennego.

3. Łazienka

Łazienki w kawalerkach są zazwyczaj maleńkie. Bazowym wyposażeniem powinny więc naprawdę niezbędne elementy takie jak umywalka, kabina prysznicowa, sedes, niewielka pralka oraz półka lub prosta szafka na kosmetyki.

Nie zapominajmy także o montażu wieszaczków do ręczników.

4. Przedpokój

Jeśli pozwala na to wielkość pomieszczenia, możemy ustawić w przedpokoju dużą szafę na ubrania. Jeżeli miejsca jest niewiele, lepiej sprawdzi się mała komoda, której dolna część będzie miała charakter szafki na obuwie, a górna posłuży do przechowywania szalików, czapek, innej drobnej odzieży czy parasolek.

Zdarza się też, że przedpokój w kawalerkach jest tak maleńki, że nie zmieści się w nim praktycznie żaden mebel. W takim przypadku zamontujmy na ścianie wieszaczki na kurtki i płaszcze lub postawmy w pomieszczeniu prosty okrągły wieszak na odzież.

Przeglądając oferty agencji nieruchomości, łatwo zauważymy, że cena wynajmu umeblowanych kwater jest wyższa, niż tych bez mebli. Pomimo to cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. Z tego powodu warto zainwestować środki w wyposażenie mieszkania zakupionego pod wynajem, a z pewnością szybko się nam zwrócą.

Oczywiście powinniśmy również odświeżyć taką przestrzeń przed wystawieniem oferty jego wynajmu. Nie musi to być żaden bardzo drogi gruntowny remont. Wystarczy ładnie odmalować ściany i zreperować ewentualne usterki. Pamiętajmy też o sprawdzeniu działania instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej, aby nasi lokatorzy mieszkali komfortowo i bezpiecznie.

Komentarze