Najnowsze trendy w aranżacji łazienki

Nowoczesne aranżacje łazienkiPlanujesz remont lub kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim? Szukasz inspiracji? Z pewnością przejrzysz wiele stron internetowych, przeczytasz kilkadziesiąt artykułów, zanim podejmiesz decyzję jak będzie wyglądało twoje wnętrze. Skoncentrujmy się na dobry początek na łazience, gdyż tutaj w perspektywie ostatnich dziesięciu lat sporo się zmieniło. Poniżej kilka najnowszych trendów.

Łazienka to nie rzeźnia

Pierwsza zauważalna różnica w łazienkowych projektach to znaczne uszczuplenie powierzchni wyłożonej glazurą. Jeszcze piętnaście czy dziesięć lat temu majstrowie zaklejali płytkami nie tylko podłogę, ale i ściany pod sam sufit! Nie do pomyślenia było inne rozwiązanie. Fakt, tak wykończone pomieszczenie, w którym panuje wilgoć łatwiej czyścić, woda nie wsiąka w tynk. Jednak efekt wizualny nie do końca zadowala. Obecnie kafelkowanie kończymy raczej na wysokości ok. 120 cm od podłogi. Wyjątek stanowi kabina prysznicowa - tam wykładamy, jak dawniej do sufitu. Dzięki temu, że producenci materiałów budowlanych oraz farb wciąż udoskonalają receptury, są one coraz trwalsze i odporniejsze. Malowanie ścian w łazience stało się bardzo modne, a także funkcjonalne. Emulsje dostępne w różnych kolorach nie łuszczą się ani nie odpadają. Całokształt wygląda bardzo estetycznie.

Natura w skandynawskim stylu

Kolejną inspiracją mającą ogromny wpływ na zmianę trendów wnętrzarskich jest środowisko. Troska o planetę oraz wzrastające zainteresowanie zagadnieniem slow life spowodowało, że naturalne materiały i akcenty pojawiły się w łazience. Przede wszystkim drewniane blaty, najlepiej z widocznymi sękami i pęknięciami. Kolorystyka oparta na wszelakich odcieniach bieli, brązów i beży. Jak najmniej ozdobnych ornamentów - to cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego. Nagle okazało się, że łazienka jest jasnym, przestrzennym pomieszczeniem, nawet jeśli bez okna. Drewniane akcenty sprawiają, że wnętrze wydaje się przytulniejsze.

Stal, beton, czerń

Szczytem ekstrawagancji są niewykończone, surowe wnętrza. Ściany obrzucone betonem czy rozprowadzona na zewnątrz instalacja elektryczna to elementy charakterystyczne loftowego, industrialnego stylu. Do tego najlepiej dopasować czarną, matową armaturę oraz metalowe akcesoria jak wieszak na ręczniki czy półka na kosmetyki. Wydawałoby się, że łazienka zaaranżowana w ten sposób może być przytłaczająca. Jeżeli jednak zadbasz o odpowiednie, nastrojowe oświetlenie - osiągniesz ciekawy rezultat. Industrialne aranżacje osiągają ostatnimi czasy wyżyny popularności. Betonowe ściany, podłogi, a nawet sufity zastępują jakiś czas temu odkrytą przez dekoratorów cegłę. Reasumując, jeżeli jesteś miłośnikiem fabrycznych wnętrz, z pewnością docenisz ich charakterystyczne elementy we własnej łazience.

Prysznic - tak, brodzik - nie

Zapomnij o wysokim, rzucającym się w oczy brodziku. Najwygodniejszą i najbardziej funkcjonalną formą prysznica jest tzw. walk - in. Natrysk zrównany z powierzchnią posadzki, ograniczony ewentualnie szklanymi ścianami z liniowym odprowadzeniem wody. Funkcjonalne i efektowne rozwiązanie, które może poszczycić się całą listą zalet. Przede wszystkim nie psuje aranżacji wnętrza. Powierzchnia prysznica jest odgrodzona od reszty przezroczystą ścianką, a podłoga nie odróżnia się od całości. Ponadto unikasz wszelakich barier architektonicznych. Pod natrysk wchodzisz swobodnie, nie ma żadnych progów, stopni ani uskoków. Co więcej, sprzątanie jest łatwe i szybkie - pamiętaj, że im mniej szczelin i zakamarków, tym prościej utrzymać czystość i higienę. Bezbrodzikowy prysznic bardzo łatwo zainstalować w łazience. Na rynku jest sporo rozwiązań, które gwarantują szczelność i bezpieczeństwo. Ciekawym i solidnym rozwiązaniem jest tzw. płyta prysznicowa złożona z kilku odpowiednio zaizolowanych warstw. Wystarczy wybrać odpowiedni rozmiar i pokryć wybraną glazurą bądź terakotą.

Nowoczesne aranżacje łazienki

Łazienka jak pokój kąpielowy

Bez względu na to jak dużo inspiracji przejrzysz, jedno jest pewne. Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w twoim domu. Coraz częściej dochodzisz do wniosku, że nie wystarczy, iż jest funkcjonalna. Musi być przede wszystkim przytulna i oddawać charakter domowników. Po ciężkim dniu pełnym stresów, każdy lubi spędzić w niej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. Orzeźwiający prysznic lub relaksująca kąpiel to małe przyjemności, ale niezwykle ważne. Dlatego też coraz częściej łazienki stają się pokojami kąpielowymi, choćby niewielkich rozmiarów. Pojawia się w nich więcej elementów estetycznych, nie tylko użytecznych.

Autor - www.jumbo-shop.pl.

Komentarze